Wody Polskie w Krakowie: do 15 września czekamy na ankiety „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość ”

Materiał informacyjny PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie
Region Górnej Wisły między Krakowem a Zawichostem to obszar szczególnie narażony na podtopienia i powodzie. Dobrze o tym wiedzą mieszkańcy, przedstawiciele samorządów oraz lokalnie działające organizacje pozarządowe. W ramach programu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” każdy może zgłosić swoje sugestie rozwiązań w ochronie przeciwpowodziowej, a także w walce z suszą. Ankiety można przesłać do 15 września. Program prowadzi PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie.

Ankiety przygotowane przez ekspertów programu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” spływają od ponad miesiąca. Do ich wypełnienia zaproszeni są wszyscy zainteresowani z terenów regionu wodnego Górnej Wisły, objętych Programem. Przygotowano dwa rodzaje formularzy: jeden dedykowany dla przedstawicieli jednostek administracji samorządowej, mieszkańców i zainteresowanych instytucji z terenów tzw. Wisły Sandomierskiej – link do ankiety. Natomiast drugi formularz adresowany jest do organizacji pozarządowych związanych z ochroną zasobów wodnych i środowiska – link do ankiety.

obrazek

Ułóżmy wspólny plan działań

Tereny położone w regionie wodnym Górnej Wisły, na odcinku między Krakowem a Zawichostem, ze względu na położenie geograficzne, są szczególnie narażone na podtopienia i powodzie - mówi Radosław Radoń, dyrektor PGW WP RZGW w Krakowie - Jak szybko mamy do czynienia ze wzrostem zagrożenia powodziowego spowodowanym gwałtownymi ulewami widzieliśmy choćby w ostatnich dniach, kiedy nad południową częścią kraju występowały burze wraz z intensywnymi opadami deszczu- Chcemy przeciwdziałać skutkom takich zjawisk razem z mieszkańcami tych terenów, przedstawicielami samorządów oraz organizacji pozarządowych i wszystkich zainteresowanych. Zależy nam przy tym na jak najszerszym uwzględnieniu wymogów ekologicznych. Ważny jest każdy głos. Liczymy na sugestie co do kierunków działań oraz propozycje rozwiązań konkretnych problemów. Na ich podstawie powstanie plan działań „Bezpiecznej Wisły” – wyjaśnia dyrektor Radoń.

Na stronie, mailowo lub pocztą

Wypełnienie ankiety nie trwa długo. Formularze można przesłać na trzy sposoby:
– online, na stronie projektu www.bezpiecznawisla.pl/ankieta
–mailowo (po pobraniu i wypełnieniu formularza) na adres: [email protected]
– tradycyjnie (po pobraniu i wypełnieniu formularza) pocztą na adres:
Sweco Polska sp. z o.o.
ul. Franklina Roosevelta 22 60-829 Poznań

Wspólny plan działań

Zgłoszone potrzeby, problemy oraz propozycje ich rozwiązania zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na kolejnym etapie prac nad planem działań w obszarze objętym programem „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Jego głównym celem jest ograniczenie potencjalnych, negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej na odcinku między Krakowem a Zawichostem. Poszukiwaniu skutecznych działań przeciwpowodziowych, w tym retencyjnych, towarzyszy także cel walki z suszą.

Ankietyzacja jest kolejnym etapem Programu. Odbyła się pierwsza z zaplanowanych trzech konferencji merytorycznych, zostały też zorganizowane spotkania z przedstawicielami gmin z terenów tzw. Wisły Sandomierskiej. Odbyło się już także kilka spotkań indywidualnych z zainteresowanymi gminami w ramach wizyt terenowych. Kolejne spotkania zaplanowano podczas konsultacji społecznych. Program działań ma być gotowy na początku 2024 r. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.bezpiecznawisla.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wody Polskie w Krakowie: do 15 września czekamy na ankiety „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość ” - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska