Szanowni Państwo, 14 grudnia 2024 roku minął rok, odkąd zostałem powołany na stanowisko Wojewody Małopolskiego. To dla mnie wielka duma reprezentować w terenie rząd „Koalicji 15 października” – Premiera Donalda Tuska, Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka.
To dla mnie osobista duma, ale też wielka odpowiedzialność. Wielka – bo za Was, za Małopolan. Za Wasze sprawy. Za Wasze troski. Za zadania i założenia, które powierzyliście nam, oddając swój głos w wyborach 15 października. Tamte wybory to był nie tylko Wasz głos, nie tylko słowa. To były Wasze konkretne decyzje i działania. Bo nie słowa i nie deklaracje, a czyny.
Szanowni Państwo, to przekonanie towarzyszy mi każdego dnia. W bezpośrednim kontakcie z Wami, w codziennej współpracy z administracją zespoloną i niezespoloną, Wojskiem, szeregiem instytucji, wreszcie – z samorządem. Ten ostatni jest mi szczególnie drogi. Z niego wyrosłem i w nim wiele lat pracowałem, m.in. jako burmistrz tak drogiej mi gminy Kęty.
Bo samorząd to esencja polityki. To rozwiązywanie ludzkich problemów, budowanie sojuszy i porozumień. Ale, jak mawia Premier Władysław Kosiniak-Kamysz, samorząd nie ma prosić. Nie ma wolności bez samorządności. Dlatego bardzo mi zależało na tym, by samorząd odzyskał podmiotowość i sprawczość. Podkreślam to na każdym kroku: podpisując umowy potwierdzające rządowe dofinansowanie na remonty dróg czy spotykając się z wójtem albo burmistrzem, aby omówić określony temat.
Wprawdzie ustawowe zapisy mówią, że: Wojewoda sprawuje nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego, ja wolębyć partnerem, łącznikiem pomiędzy rządem i samorządem. Chcę budować mosty, a nie stawiać mury. Bo osią działań rządu i samorządu jesteście Wy i Wasze sprawy.
Szanowni Państwo, wspomniałem o budowaniu sojuszy. W tym roku obchodzimy 20-lecie akcesji do Unii Europejskiej oraz 25-lecie Polski w NATO. Jak daleko wspólnie zaszliśmy dzięki tym sojuszom! Jak nasz kraj się rozwinął dzięki członkostwu! A zarazem – jak ważna jest siła sojuszy w tych niespokojnych czasach! Obronność i bezpieczeństwo jest tym obszarem, któremu poświęcamy wiele uwagi i wiele realnych działań, które koordynuje Premier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ten rok przyniósł nam wyzwanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci: wrześniową powódź. Nasz region nie ucierpiał tak dotkliwie jak np. Dolny Śląsk, ale również odczuliśmy siłę żywiołu. Byliśmy też dobrze przygotowani do walki z nim. Dziękuję wszystkim służbom, które były zaangażowane w pracę Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dawali z siebie wszystko: Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie –Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, cały Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Z siłą żywiołu się nie dyskutuje. Ale siłą współpracy i siłą codziennych sojuszy można minimalizować jego skutki.
Szanowni Państwo, miniony rok to czas wielu zmian. Choćby Kuratorium Oświaty w Krakowie wymagało takich radykalnych przeobrażeń. Jeszcze rok temu było symbolem pogardy, symbolem dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem, symbolem braku poszanowania dla drugiego człowieka. Dlatego też personalne zmiany w tym obszarze wprowadziliśmy tak szybko. Bo administracja nie jest od komentowania, nie jest forum wyrażania takich czy innych poglądów. Administracja jest od czynów, od konkretnych zadań do wykonania, od wskazanych w przepisach obowiązków. Administracja nie jest od ideologii, od ocen czy słów, które ranią i dzielą.
A praca – ta codzienna, ta dla Was i z myślą o Was, o dobru i pomyślności Małopolski – to wielki zaszczyt. Dzielę go z moimi najbliższymi współpracownikami – z Wicewojewodami Elżbietą Achinger i Ryszardem Śmiałkiem, z Dyrektor Generalną Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyną Gajdą.
Dziękuję każdemu, kto współtworzy ze mną ten fantastyczny zespół. Każdemu, komu sprawy Małopolan są drogie i traktuje je z pasją, powagą i odpowiedzialnością. Każdemu patriocie, który nosi Ojczyznę w sercu: żołnierzowi, strażakowi, policjantowi, nauczycielowi, urzędnikowi. Każdemu, kto swoją postawą potwierdza, że nie słowa, a czyny. Na tym założeniu opierałem się, obejmując urząd Wojewody Małopolskiego. I na nim tę misję chcę dla Was kontynuować.
Krzysztof Jan Klęczar
Wojewoda małopolski