https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda małopolski: więźniowie będą szyli maseczki ochronne dla szpitali

PD
Podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Piotr Ćwik poinformował, że trwają rozmowy z dyrektorami zakładów karnych na temat możliwości uruchomienia przez więźniów produkcji środków ochrony osobistej. Chodzi głównie o maseczki, których brakuje w szpitalach, placówkach zdrowotnych oraz aptekach. Wskazał również, który szpital w województwie zostanie placówką jednoprofilową skupiającą się na przyjęciach osób z koronawirusem.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

- Apelujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży o rozwagę. Okres 14-dniowej przerwy należy potraktować odpowiedzialnie. Nie można traktować przerwy w funkcjonowaniu placówek oświatowych jako ferii. To nie jest czas wolny. Apelujemy o ograniczenie przebywania w tym czasie w miejscach publicznych - nie korzystanie z klubów, dyskotek, niepotrzebnych wyjść do galerii handlowych. To jest czas na kwarantannę - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na dzisiejszym briefingu prasowym.

Szpital Uniwersytecki będzie przyjmował tylko pacjentów z koronawirusem

Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia, Szpital Uniwersytecki w Krakowie zostanie przekształcony w szpital jednoprofilowy.

- Najpóźniej do czwartku, cały Szpital w Uniwersytecki, który dysponuje w sumie 1100 łózek, zostanie przekształcony w jedyne w Małopolsce miejsce, gdzie będą hospitalizowane osoby z potwierdzonym zarażeniem koronawirusa. Również tam będą trafiać chorzy z podejrzeniem zakażenia - powiedział Ćwik.

W związku z tym, wszyscy pacjenci, którzy aktualnie przebywają na terenie placówki, zostaną przetransportowani do innych lecznic, gdzie będą poddawani dalszemu leczeniu.

Podczas briefingu wojewoda poinformował również, że od dziś w Małopolsce działa laboratorium, w którym będą badane próbki. Uruchomione one zostało w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Więźniowie będą szyli maseczki

Wojewoda dodał także, że że trwają rozmowy z dyrektorami zakładów karnych na temat możliwości uruchomienia przez więźniów produkcji środków ochrony osobistej. Chodzi głównie o maseczki, których brakuje w szpitalach, placówkach zdrowotnych oraz aptekach. Jeśli tylko uda się pozyskać niezbędne do szycia materiały, taka produkcja zostanie rozpoczęta.

To nie pierwszy raz, kiedy skazani z Krakowa podejmują się tego typu pracę. Kobiety osadzone w zakładzie karnym na krakowskiej Nowej Hucie kilka lat temu uszyły 1000 flag dla krakowian z okazji Święta Niepodległości.

W Małopolsce 208 osób objętych jest kwarantanną, 580 – nadzorem epidemiologicznym, zaś 12 przebywa w szpitalach. Są to dane z wczoraj, z godzin popołudniowych.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szpital Uniwersytecki przyjmuje chorych a próbki będą badać w szpitala na drugim końcu miasta. Dlaczego ?

O
Olo

To jeszcze nie szyją? Dłużej się zastanawiajcie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska