https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda reorganizuje ratownictwo medyczne. Chce utworzyć centralę w Krakowie

Wojciech Chmura
- Żeby stworzyć fachowy zespół ratownictwa medycznego, trzeba wiedzy i lat doświadczenia -  mówią zgodnie  sądeccy ratownicy Andrzej Nosal, Jan Madziar, Piotr Pastuszek i Marcin Ruchała
- Żeby stworzyć fachowy zespół ratownictwa medycznego, trzeba wiedzy i lat doświadczenia - mówią zgodnie sądeccy ratownicy Andrzej Nosal, Jan Madziar, Piotr Pastuszek i Marcin Ruchała Wojciech Chmura
Jedno centrum dowodzenia Pogotowia Ratunkowego na całą Małopolskę. Taki system chce wprowadzić wojewoda Jerzy Miller. Liderem ma być Kraków i to wyłącznie on starałby się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Inne jednostki pogotowia byłyby już tylko podwykonawcą usług medycznych. Dotąd Nowy Sącz sam walczył o pieniądze z NFZ.

- W nowym systemie nie mielibyśmy pewności, czy pieniędzy wystarczy na utrzymanie pogotowia w obecnym stanie - podkreśla Józef Zygmunt, szef nowosądeckiego pogotowia. - Mamy bardzo dobrze wyposażone karetki jeżdżące nie dłużej niż trzy lata i doświadczoną kadrę. Pracowaliśmy na to latami, a teraz rodzi się niepewność o naszą przyszłość.
Podwykonawcą mogłyby równie dobrze zostać firmy prywatne, które świadczą usługi transportu sanitarnego.

- Ktoś chce przejąć kontrolę nad pieniędzmi i doprowadzić do prywatyzacji usług - podejrzewa przedstawiciel sądeckich ratowników pogotowia Krzysztof Olejnik. - To może się źle odbić na bezpieczeństwie pacjentów. Prywatna firma jest nastawiona na zysk. My przede wszystkim na pomoc.

Z takim opinią nie zgadza się lekarz Wojciech Wyszkowski z NZOZ Prywatnego Pogotowia Ratunkowe EWS Medikal im. św Jerzego w Pleśnej. Jeszcze trzy lata temu ich karetki obsługiwały sądecki szpital.

- Konkurencja w każdej dziedzinie zawsze wychodzi na zdrowie - przekonuje Wojciech Wyszkowski. - Tymczasem musieliśmy zawiesić naszą działalność w Nowym Sączu, ponieważ system foruje jednostki państwowe ze szkodą dla pacjentów. W każdej chwili bylibyśmy gotowi powrócić, o ile udałoby się uzyskać kontrakt.

Dodaje, że firmy prywatne nie muszą przejąć całego rynku, mogą współpracować z pogotowiem państwowym, uzupełniając jego działaność.

- Też mamy sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. Część usług z powodzeniem moglibyśmy obsłużyć - zapewnia Wyszkowski. - Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się na północy kraju. Wiele zależało będzie jednak od konkretnych decyzji wojewody.

Projekt Jerzego Millera wywołał zaniepokojenie wśród samorządowców. Podczas ostatnich konsultacji starostowie zaproponowali nie jeden, ale trzy okręgi pogotowia ratunkowego: krakowski, tarnowski i karpacki. Do tego ostatniego miałby wejść Nowy Sącz. Ostatecznie Tarnów zdecydował, że jest gotów wejść do rejonu krakowskiego. - Wojewoda przystał za to na utworzenie rejonu karpackiego, co mnie cieszy, bo byłoby to z korzyścią dla mieszkańców naszego subregionu - mówi starosta nowosądecki Jan Golonka.

Rzecznik wojewody Jan Brodowski w rozmowie z "Krakowską" w piątek podkreślił jednak, że teraz ruch jest po stronie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, któremu projekt zmian przesłano do akceptacji.

Pojutrze starostowie siedmiu powiatów - od Suchej Beskidzkiej i Zakopanego po Gorlice (łącznie z Nowym Sączem) - mają powołać partnerskie konsorcjum niezależne od Krakowa. W jego skład chcą włączyć obecne jednostki pogotowia z ich terenów. Jeśli minister zdrowia przystanie na takie rozwiązanie, będzie ono starać się o kontrakt z NFZ.

Do tej pory w Małopolsce funkcjonuje 20 rejonów ratownictwa medycznego, odpowiadających liczbie stacji pogotowia.

Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza.
- Pogotowie ratunkowe powinno być absolutnie jednostką publiczną, tak jak w naszym wypadku, samorządową. To gwarantuje mu stabilizację, możliwość funkcjonowania systemu darowizn i naszego wsparcia, jeśli chodzi o wyposażenie. Będziemy współdziałać ze starostą nowosądeckim w walce o utrzymanie budowanego przez lata systemu ratownictwa medycznego w Nowym Sączu i samego pogotowia.

Stanisław Kogut , senator PiS.

- Jestem stanowczo przeciwny rozmontowywaniu systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce. To wszystko zmierza, krok po kroku, do prywatyzacji jednostek pogotowia ratunkowego. Nowy Sącz najwięcej straci, bo ma największą bazę z doświadczonymi ludźmi. Pytanie, kogo wojewoda chce na tym uwłaszczyć?

Aleksandra Kwiecień z biura prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia w Nowym Sączu.
- Wiemy, że od kwietnia ma być wdrażany nowy plan ratownictwa medycznego. Jego treść i ustalenia nie zależą od NFZ. Naszą rolą jest kontraktowanie świadczeń z podmiotami wytypowanymi zgodnie z tym planem.

Napisz do autorki:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marko
..i te w Tarnowie roznoszone ploty (działania specjalne) niby,że ma Tarnów przejąć FALK..wstyd i śmiech..robią sobie niektórzy jaja z ludzi..My się domyślamy kto to taki i komu pilno do Krakowa..nam tarnowianom NIE!!!!
M
Marta
Tarnów powinien zostać autonomiczny!!!Ciekawe naprawdę,komu tak bardzo na tym zależy by isc pod Kraków.Na pewno nie pracownikom tarnowskiego pogotowia.Wszystko to ,co ostatnio się dzieje zakrawa na wielką kpinę!!!
O
Obserwator
HAŃBA!
M
Marcin
Ktoś chce tu ugrać na pieniądzach z NFOZ przeznaczonych na ratowanie zdrowia i życia ludzkiego.Tworzenie konsorcjum to dobrze opłacani prezesi ,wiceprezesi ,sekretarki i służbowe limuzyny a pacjent jak zwykle na szarym końcu ważne oby "nam żyło się lepiej"
M
Marcin
Ktoś chce tu ugrać na pieniądzach z NFOZ przeznaczonych na ratowanie zdrowia i życia ludzkiego.Tworzenie konsorcjum to dobrze opłacani prezesi ,wiceprezesi ,sekretarki i służbowe limuzyny a pacjent jak zwykle na szarym końcu ważne oby "nam żyło się lepiej"
a
arek
Ha ha ha EWS Medikal z Pleśnej to 15 letni Mercedes Sprinter wyposażenie żadne i dwóch ratowników na kontrakcie z uposażeniem 10 zł. na godz. tak włączyć ich w system ratownictwa na pewno będą tańsi a rentowności ZUS wzrośnie.
w
wojownik
proszę państwa prawda jest taka . wojewoda chce dwóch regionów działania , i to mu nie na ręke , bo wiadomo że nie długo już go nie będzie bo po przegra wybory . więc trzeba nachapać ile się do . zobaczycie że ( przynajmniej to są moje przypuszczenia ) że on krakowskie pogotowie sprywatyzuje i on będzie pewnie prezesem . druga sprawa nowemu sączowi zawsze nic nie pasuje a po rozpadzie województw ułożył się z krakowem jak wszyscy wiecie z tarnowa wojewodowie wzieli wszystko z napisem wojewódzkie i podzielili się z nowym sączem . tarnów wygrał nie wiem w jaki sposób c.p,r . od tej pory sącz robi cały czas problemy , pretęsje że to on ma mieć PROSZĘ PAŃSTWA POKORY . ciekaw jestem jeszcze kto przysłał kontrolę na pogotowie w tarnowie . ludzie co wy robicie . PRACUJMY ,RATUJMY I BĄDŹMY DUMNI ŻE URATOWALIŚMY TYLE LUDZI . A jeszcze chciałem podziękować panu wojewodzie że zabrał z tarnowa sanepid ( laboratorium), takźle to wyglądało napis wojewódzkie , teraz już powinien byc pan spokojny niema w tarnowie nic nawet prezydenta . proszę mi powiedzieć czy juz jest przygotowywany projekt o zabraniu praw miejskich tarnowowi ? .
o
obsrwator
jest 20 stycznia, 2 tygodnie po ustawowym terminie zapłaty, nie dość, że dostają grosze, to jeszcze państwowa firma się spóźnia (nie pierwszy raz), wstyd panie Wojewodo, wstyd!
m
marek popiela
Miller tak samo jak Kracik jest z nadania Tuska czyli przyklejony do stolka i dopoki Tusk jest u wladzy to Miller jest nie do odklejenia. Aby pozbyc sie Millera (i Kracika) nalezy najpierw pozbyc sie Tuska, choc niestety jest juz chyba za pozno aby uratowac Polske przed olbrzymia katastrofa ktora sie zbliza do nas zgotowana wlasnie przez Tuska.
m
marek popiela
Policja niby panstwowa ale czeka sie na nich godzinami albo wcale nie przyjezdzaja bo mowia ze to nie ich problem. Czesto tez przymykaja oczy na przestepstwa lub uciekjaja przed bandziorami ze strachu. Mysle ze lepiej byloby aby policja byla prywatna.
Jedyna sluzba ktora jeszcze jakos dziala to Straz ale pewnie niedlugo tez sie za to wezmie Tusk i rozmontuje i popsuje tak samo jak cala juz POlske popsul i zepsul.
w
wąski
ktoś mówi o pozytywnie działającej konkurencji, system powinien faworyzować bezpieczeństwo a nie taniochę kosztem pacjenta, niech ten ktoś uczciwie powie dlaczego szpital podziękował za współpracę i ile czekało się na transport specjalistyczny gdy on świadczył tę usługę
S
Sądeczok
Każde pogotowie ratunkowe, tak sądeckie, krakowskie, czy tarnowskie, pomimo funkcjonowania pod nazwą Państwowe Ratownictwo Medyczne wcale nie jest państwowe. Jest Państwowa Straż Pożarna, Państwowa Policja, ale nie ratownictwo medyczne, zwane państwowym. Zróbmy więc prywatyzację straży pożarnej i policji. Na Boga, przecież te 3 służby są podstawą ratownictwa. Więc należałoby upaństwowić i ratownictwo medyczne. Czy ktoś słyszał, żeby na straż trzeba było czekać godzinę, kiedy się pali? Ratownictwo medyczne, państwowe tylko z nazwy i pracujący strukturze ratownicy medyczni mogą uratować życie każdego z nas, w sytuacji kiedy będziemy tego wymagać. Strażak czy policjant nie może podać żadnych leków, tylko ratownik medyczny. Ratownik, który zawsze obrywa za źle działający niby państwowy system. Gdyby system PRM przemienić strukturę podobną do Państwowej Straży Pożarnej, zyskaliby przede wszystkim pacjenci. Ratownicy medyczni, wówczas byliby spokojni o swoją pracę i zachowanie etatu, przez to mniej zestresowani i docelowo bez żadnego rozgoryczenia na system, sprawniej wykonywaliby swoją misję. Misję ratowania ludzkiego życia i zdrowia.
y
yaro5000
Centralizm to uznana patologia. Ekonomiczna, polityczna, społeczna. Brawo! P a l a n t y :(
z
zły jestem
Kiedy wreszcie ten w ząbek czesany Miller zniknie raz na zawsze bo czego się złapie to wszystko sp......li i jeszcze się z tego cieszy
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska