https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne lądowiska na Sądecczyźnie. Nowosądeckie zyska nowy blask, a w Krynicy powstanie nowe

Klaudia Kulak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum Polska Press
W Nowym Sączu znajduje się jedno lądowisko, jednak wymaga ono remontu. Od 1 styczna zaczną bowiem obowiązywać nowe wymogi. Już wiadomo, że koszt dostosowania go do nowych standardów to 1,1 miliona złotych. - Lotnisko musi zostać odpowiednio oświetlone, być monitorowane, konieczna jest też nawigacja świetlna do lądowań nocnych. Umowa z wykonawcą została już podpisana.

Zadanie dla sądeckiego szpitala zrealizuje Heli Factor. Firma podpisała trzy umowy wykonawcze na modernizację lądowisk przyszpitalnych dla potrzeb Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zamawiający to Nowy Szpital Wojewódzki im. T. Marciniaka we Wrocławiu, Szpital Wojewódzki im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Łomży i Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

W zakresie prac zmodernizowane zostaną układy drogowe, sieci elektryczne łącznie z wymianą oświetlenia na nowe systemy w technologii LED wraz ze sterowaniem oraz poprawione oznakowanie przeszkód lotniczych wokół lądowisk. Wartość łączna podpisanych Umów to 2,603 mln zł brutto, w tym 1,1 mln to kwota, która zapłaci nowosądecki szpital.

Umowa zawarta została 9 październik, a jej wartość do dokładnie 1 135 290,00 PLN. Zadanie ma zostać zrealizowane do 19 grudnia 2024 roku. To nie jedyne nowoczesne lotnisko, które powstanie na Sądecczyźnie. Nowe powstanie w Krynicy-Zdroju.

Uzdrowisko z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Organizowane są tam ważne imprezy rangi międzynarodowej, ale wzrasta też ilość turystów, a co za tym idzie budowane są nowe, ekskluzywne hotele i atrakcje turystyczne. Lądowisko mogłoby spełniać kilka funkcji.

- Okazało się, że mamy w Krynicy jedyną działkę, której wyłącznym właścicielem jest powiat. Plan Zagospodarowania Przestrzennego wskazuje, że mogłoby tam znaleźć się lądowisko dla helikopterów - informuje Tadeusz Zaręba, starosta powiatu nowosądeckiego.

Działka w linii prostej oddalona jest od szpitala w linii prostej o kilometr. To oznacza, że spełnia wszystkie niezbędne wymogi nowej ustawy. Starostwo Powiatowe zdecydowało się więc przystąpić do zaprojektowania tam nowego lądowiska.

- Byłoby to lądowisko medyczne na wyłączność 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Będzie ono musiało oczywiście spełniać odpowiednie wymogi i tego dopilnujemy. Pojawił się jednak także pomysł, aby poszerzyć zakres jego wykorzystania o działalność komercyjna - dodaje.

Oznacza to, ze z lądowiska mogliby korzystać również osoby prywatne w ramach działalności biznesowej. - U nas odbywają się różnego rodzaju imprezy. Przyjeżdżają do nas gościa chociażby na forum ekonomiczne. To często bardzo ważne osoby. Zgodnie z procedurami lądowanie na trawnikach czy łąkach nie jest możliwe. Takie lądowisko wychodziłoby na przeciw potrzebom - zaznacza starosta.

Aktualnie jedyne lądowisko spełniające warunki wchodzące w życie od 1 stycznia 2025 roku jest w Biegonicach przy obiektach należących do straży pożarnej. Z tego miejsca dotychczas ważne osoby eskortowane były na przykład do Krynicy.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska