Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Rytra ocalony, a Szczawa nie będzie gminą

Paweł Szeliga
W Rytrze ruch przy urnach zaczynał się po mszy w kościele
W Rytrze ruch przy urnach zaczynał się po mszy w kościele Paweł Szeliga
Zbyt niska frekwencja sprawiła, że nie powiodły się oba niedzielne referenda w regionie. W Rytrze mieszkańcy głosowali za odwołaniem z funkcji wójta Władysława Wnętrzaka, kierującego gminą już czwartą kadencję. Do urn poszło jednak zaledwie 348 z 2981 uprawnionych do głosowania, co dało frekwencję na poziomie 16,6 proc.

Nowosądeckie: Po kościele ruszali do urn wyborczych [ZDJĘCIA]

Tymczasem, żeby odwołać wójta w referendum winno wziąć udział co najmniej 1139 osób, a większość musiałaby zagłosować na tak. – Niska frekwencja to dowód, że mieszkańcy wykazali się odpowiedzialnością – uważa Władysław Wnętrzak. – Inicjatorzy referendum od początku ich lekceważyli. Nie przedstawili nawet programu, a liczyli na poparcie. To niepoważne.

Pełnomocnik referendarzy Marian Rapacz podkreśla, że do urn poszło więcej osób, niż się spodziewał. Inicjatywę poparło bowiem 315 osób. – Szanujemy decyzję wyborców, ale nie rezygnujemy z planów przeprowadzenia zmian w gminie – podkreśla Rapacz. – Za rok wybory samorządowe. Wystawimy swoich kandydatów na wójta i zrobimy im kampanię wyborczą.

Wykazanie, że ponad 300 osób jest niezadowolonych z rządów wójta Wnętrzaka kosztowało gminę 6 tys. zł. Prawie połowę tej kwoty pochłonęły koszty diet członków dwóch obwodowych i jednej gminnej komisji wyborczej. Resztę kosztów stanowił m.in. druk obwieszczeń i kart wyborczych oraz przygotowania list uprawnionych do głosowania.

Gmina Kamienica, w której głosowano w sprawie odłączenia sołectwa Szczawa i utworzenia z niego odrębnej gminy, za referendum zapłaci 15 tys. zł. Działało tam sześć obwodowych i jedna gminna komisja. Poza tą w samej Szczawie, pozostałe na nadmiar pracy nie mogły narzekać. W pięciu wsiach do urn poszły bowiem tylko 34 osoby. Zgodnie z przewidywaniami grupy referendalnej, największe zainteresowanie głosowaniem było w Szczawie. Tam do urn poszło 661 osób. Uprawnionych go głosowania było 1570 szczawian.

Wójt Kamienicy Władysław Sadowski zauważa, że o ile brak zainteresowania głosowaniem ze strony mieszkańców gminy nie dziwi, to zaskakujący jest wynik w samej Szczawie, gdzie frekwencja wyniosła 45 proc. – Aż ośmiuset szczawian zostało w domach – podkreśla wójt Sadowski.

Ogólnie frekwencja w gminie wyniosła 13,5 proc. Powinna być na poziomie 30 proc. Na to, że referendum przyniesie zmianę liczyli m.in. Janina i Władysław Magdziaczyk ze Szczawy. Podobnie jak pozostali głosujący za odłączeniem sołectwa od Kamienicy, uważają, że ich wieś jest traktowana po macoszemu przez gminę. – Od pięciu lat nie możemy się doprosić o 300 metrów asfaltu do naszego osiedla – mówi Janina Magdziaczyk. – Gdyby Szczawa rządziła się sama, to łatwiej można by załatwić sprawę.

Mieczysław Mikołajczyk, pełnomocnik grupy inicjatorów odłączenia Szczawy od Kamienicy, uważa referendum za sukces. – Głosowanie dobitnie pokazało, że duża część szczawian jest za utworzeniem odrębnej gminy – mówi Mikołajczyk. – Nie jest prawdą, że 800 osób zostało w domach, bo wielu szczawian jest na emigracji zarobkowej za granicą. Referendum miało charakter sondażowy. Wyniki prześlemy do Rady Ministrów. Liczymy, że będą podstawą do wszczęcia procedury odłączenia sołectwa od Kamienicy i utworzenia samodzielnej gminy.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska