PROF. JAN MIODEK W INTERNECIE - czytaj felietony z poradami językowymi
- No cóż. Jest mi przykro. Byłbym hipokrytą, gdybym twierdził inaczej. Przez lata przyzwyczaiłem się do ekipy, z którą pracowałem. Program cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzwonili do nas z pytaniami ludzie z całego świata. Smutne jest to, że w telewizji dużo mówi się o misji mediów publicznych, tymczasem z anteny znika ostatni program o problemach języka polskiego - komentuje profesor Jan Miodek.
ZOBACZ TEŻ: "Słownik polsko@polski": Prof. Miodek dziękuje za wsparcie, a MSZ się tłumaczy
"Słownik polsko@polski" był nadawany od 2009 roku. Program wspólnie z prof. Miodkiem prowadziła znana wrocławska dziennikarka telewizyjna Agata Dzikowska.
Wcześniej, w 2007 roku, po 20 latach emisji z anteny TVP 2 ściągnięto inny program "Ojczyzna - polszczyzna".
Przeciw likwidacji audycji o problemach językowych protestują widzowie. M.in. na facebooku na profilu programu napisali petycję o przywrócenie go na antenę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Program profesora Miodka przenosi się do TVP1
Telewizja Polska tłumaczy, że musiała zdjąć program, bo dotację na jego utrzymanie wycofało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Program znika z anteny decyzją zarządu, uwarunkowaną szukaniem oszczędności w antenie z powodu drastycznego obniżenia wsparcia przez MSZ w 2013 z 11 319 000 zł do 2 milionów zł, czyli o 85%. Sytuacja ekonomiczna spółki (skromne wpływy z abonamentu oraz ograniczenie wpływów z reklam) nie pozwala na pełne wsparcie produkcji na dotychczasowym poziomie czy ubiegłorocznym. Pierwsze ograniczenia produkcji TVP Polonia nastąpiły już na początku roku. W lutym z anteny zniknęły dwa tygodniki "Salon Polonii" i interaktywny teleturniej krajoznawczy "Skarby Nieodkryte". W wyniku utrzymania stanowiska MSZ zarząd TVP został zmuszony do poszukiwania dalszych oszczędności. Oprócz "Słownika Polsko-Polskiego" od 15 kwietnia zostanie wstrzymana produkcja tygodnika dla i o Polakach na Litwie "Wilnoteka". Ostatni program ukaże się 14 kwietnia - tłumaczy rzeczniczka TVP Joanna Stempień - Rogalińska. Dodaje jednocześnie, że telewizja zrobi wszystko, by pozyskać środki w przyszłości na przywrócenie audycji.
Masz ochotę obejrzeć wartościowy program w telewizji? Sprawdź program telewizyjny!