Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnijmy we Wszystkich Świętych tych, którzy odeszli od nas w tym roku

Redakcja
W tym roku opuściło nas grono wybitnych Małopolan i Polaków zasłużonych dla Małopolski. Z okazji dnia Wszystkich Świętych przypomnijmy o nich.

Sprawdź także: Wszystkich Świętych w Krakowie. Sprawdź komplet najważniejszych informacji

Prof. Jacek Puchała (1956-2011)
Wybitny krakowski mikrochirurg i specjalista leczenia oparzeń. W Polsce był pionierem wszczepiania integry, czyli "sztucznej skóry", która w leczeniu oparzeń skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Jako pierwszy w kraju zastosował radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry. To tylko niektóre osiągnięcia prof. Puchały. Stworzył krakowską szkołę oparzeń, której metody leczenia stosują ośrodki w Europie i na świecie. Był profesjonalistą, który pomimo wieloletniej żmudnej pracy mikrochirurgicznej zachował ponadprzeciętną wrażliwość na cierpienie swoich pacjentów. On dokładnie wiedział, jaki odczuwają ból, jakie przeżywają męki. Cierpiał razem z nimi. Jeszcze długo będzie niezastąpionym lekarzem.

Bp Albin Małysiak (1917-2011)
Był najstarszym księdzem w archidiecezji krakowskiej i najstarszym biskupem w Polsce. W ciągu swojego życia wygłosił ponad 10 tysięcy kazań. W 1959 r. został proboszczem krakowskiej parafii Księży Misjonarzy p.w. NMP z Lourdes. Działał jako duszpasterz akademicki. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 5 kwietnia 1970 roku. W czasie okupacji był kapelanem Zakładu Helclów - ośrodka dla osób starszych i niedołężnych. Wspólnie z siostrą Bronisławą Wilemską, dyrektorką Zakładu pomógł pięciorgu Żydom. 23 listopada 1993 r. otrzymał tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wydał kilka książek, m.in.: "Z duszpasterskiej teki" i "Szukamy Boga" Był honorowym obywatelem Krakowa od 2005 r.

Jerzy Nowosielski (1923-2011)
Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, którego sztuka ściśle wiązała się z prawosławiem. Był autorem malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii, które mają bardzo mocny wymiar religijny. Malując z upodobaniem cerkwie, raz po raz przedstawiał też na swoich płótnach kobiety. - Kobieta jest symbolem Kościoła. A cerkiew i akt są do siebie podobne. Kształty barokowych kopuł przypominają kształt kobiecego ciała. Cerkiew i kobieta to królestwo boże na ziemi - mówił artysta. Jerzy Nowosielski urodził się w Krakowie i tu spędził większość życia. Tu pod koniec lat 50. współtworzył Grupę Krakowską. Tu także studiował na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie następnie został wykładowcą oraz profesorem. Jest pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Wojciech Obtułowicz (1934-2011)
Jako miejski radny doprowadził do utworzenia w Krakowie funkcji głównego architekta miasta, po czym sam został powołany na to stanowisko. Startował w wyborach na prezydenta Krakowa. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej, wieloletnim przewodniczącym krakowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 1983 roku wyróżniony pierwszą nagrodą w konkursie Internationale Bauausstellung w Berlinie, a z kolei w 1998 Honorową Nagrodą SARP, w 2008 roku dostał nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego za najlepszy obiekt architektoniczny roku. Jednak tym, co w Polsce przyniosło mu chyba największą popularność, była budowa Muzeum Powstania Warszawskiego. Według jego projektów powstał gmach Sądu Okręgowego w Krakowie, zbudowany jest też stadion Wisły.

Prof. Roman Stanisław Ingarden (1920-2011)
Był synem słynnego filozofa Romana Witolda Ingardena. W 1938 r. rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a po wybuchu wojny kontynuował je na Uniwersytecie Iwana Franko oraz tajnych kursach. Dyplom magisterski otrzymał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Profesorem został w 1954 r. Pracę naukową rozpoczął w 1945 r. na Politechnice Śląskiej (mieszczącej się wówczas w Krakowie). Po kilku miesiącach przeniósł się na uniwersytet we Wrocławiu, a od 1966 roku pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Należał do najwybitniejszych polskich fizyków, a jego dorobek ceniony jest na całym świecie. Fizykę nazywał "matką nauk". Wielką pasją profesora była Japonia. Jego zainteresowania dała początek studiom japonistycznym w Toruniu.
Wacław Wieczorek (1958-2011)
Urodził się w Słomnikach. Pełną sukcesów sportowych karierę pilota rozpoczynał w 1979 roku w Aeroklubie Krakowskim. Rok później odbył pierwszą trasę zawodniczą. Startując w igrzyskach lotniczych, mistrzostwach świata i Europy Wacław Wieczorek wywalczył 20 medali indywidualnych: 9 złotych, 7 srebrnych i 4 brązowe. Na Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym zdobył 2 srebrne i 2 brązowe medale, na Rajdowych Mistrzostwach Świata - 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe, na Mistrzostwach Europy w Lataniu Precyzyjnym - 1 złoty, na Rajdowych Mistrzostwach Europy - 3 złote i 2 srebrne; na Światowych Igrzyskach Lotniczych - 2 złote i 1 srebrny. Był pilotem Polskich Linii Lotniczych LOT, wybitnym instruktorem i wychowawcą wielu lotników, członkiem Aeroklubu Krakowskiego.

Mieczysław Górowski (1941-2011)
Twórca polskiej szkoły plakatu. Jego dzieła - a wykonał ich około 550 - cieszą się uznaniem i renomą na całym świecie. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz oraz na Wydziale Malarstwa u prof. Wacława Taranczewskiego, a potem na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Działalność pedagogiczną na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP rozpoczął w 1966 roku. W 2001 roku uzyskał tytuł naukowy profesora.
Za swą twórczość otrzymał wiele nagród - m.in. w Colorado (1983), Japonii (1985), Nowym Jorku (1987) czy w Meksyku (2010). Jako profesor wizytujący wykładał m.in. na wydziale projektowania Universite du Quebec w Montrealu. Uprawiał również malarstwo, był znawcą i kolekcjonerem sztuki ludowej.

Jerzy Tomaszewski (1932-2011)
Po zakończeniu kariery dziennikarskiej i przejściu na emeryturę został rzecznikiem prasowym Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Organizacja ta została reaktywowana po 40-letniej przerwie, więc z całą pasją poświęcił się wyszukiwaniu i opisywaniu historii kupiectwa oraz gastronomii w Krakowie, a także we Lwowie, gdzie przed II wojną światową działała bardzo prężnie Lwowska Kongregacja Kupiecka. Był redaktorem gazety "Kupiec Polski". Jerzy Tomaszewski ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Pracę w Polskiej Agencji Prasowej rozpoczął w 1951 roku w Katowicach, po roku przeniósł się do oddziału PAP w Krakowie. Tam przeszedł kolejne szczeble kariery, do kierownika oddziału. W latach 70. i 80. XX w. był korespondentem PAP w Berlinie oraz Bonn.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska