Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy mamy wpływ na środowisko i wszyscy możemy o nie dbać

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
W codziennym życiu możemy wypracować wiele oszczędnych nawyków: zamykajmy kran podczas mycia zębów
W codziennym życiu możemy wypracować wiele oszczędnych nawyków: zamykajmy kran podczas mycia zębów Freepik
Przywykliśmy, że woda to coś, do czego mamy stały dostęp. Na co dzień raczej nie obawiamy się, że może nam jej zabraknąć. A jednak!

Woda jest bezcenna

Woda pitna staje się więc dobrem deficytowym. Dużym problemem jest też wzrost zanieczyszczeń. Ważna jest więc postawa, promująca ekologię i codzienne dążenie do zachowania umiaru w gospodarowaniu światowymi zasobami wody.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak zużywa nawet do 100 litrów wody dziennie. Tymczasem zasoby wody na świecie kurczą się, a w Polsce już od kilku lat występuje niedobór wody. Jednak wciąż trochę brakuje świadomości, jak wiele zależy od nas samych. Wszyscy mamy wpływ na środowisko i możemy o nie dbać.

Jak oszczędzać wodę w domu…

Najwięcej wody zużywamy do mycia się (36 proc.) oraz spłukiwania toalety (30 proc.). Pranie w przeciętnym polskim domu pochłania około 15 proc. wody, a mycie naczyń - 10 procent.

Aby skutecznie oszczędzać wodę, wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków. Podstawą jest codzienne oszczędzanie wody w domu.

Możemy to robić na kilka sposobów: zamykając kran z wodą na czas szczotkowania zębów, naprawiając nieszczelną spłuczkę czy nieszczelną instalację, myjąc naczynia w zakorkowanym zlewie, a nie pod bieżącą wodą, czy wykorzystując powtórnie wodę z umywalki czy wanny w toalecie.

...i poza domem

Wodę powinniśmy oszczędzać także poza domem, czy to w pracy, czy choćby myjąc samochód. Ważne są nasze wybory konsumenckie, zwłaszcza dotyczące diety i stylu życia oraz sposobu korzystania z usług.

Udowodnione jest , że dużo mniej wody zużywa się przy produkcji artykułów pochodzenia roślinnego. Ogromne znaczenie ma to, skąd pochodzą produkty, które na co dzień kupujemy. Te wyprodukowane bliżej nas są bardziej ekologiczne. Kupujmy produkty lokane i regionalne: im krótszy łańcuch dostaw, tym mniejsze zużycie energii i wody.

Zmieńmy miasta

Współczesne i nowoczesne miasta rozwijają się z ogromną intensywnością. By złagodzić skutki zmian klimatu dla zasobów wody w miastach, potrzebne są rozwiązania, które pozwolą chronić te zasoby w całym obiegu wody. Po pierwsze, dobrze byłoby rozszczelnić powierzchnię pokrytą przez materiały nieprzepuszczalne, czyli zmienić powierzchni asfaltowych i betonowych na zielone enklawy.

Ważna jest popularyzacja ogrodów deszczowych, czyli obsadzenie wodolubnymi roślinami zagłębienie w gruncie umożliwiające zatrzymanie, oczyszczenie oraz powolne wsiąkanie wód opadowych do gruntu. W bonusie otrzymamy estetycznie wyglądający teren.

Podobnie z instalacją zielonych dachów. Zwiększają one bioróżnorodność w mieście, zmniejszając efekt wyspy ciepła. Zielone dachy umożliwiają retencję wód opadowych. Takie działania podejmowane są w miastach na całym świecie.

Zmieńmy domy

Jeżeli mamy szczęście mieszkać we własnym domu z ogrodem, pomyślmy, jak zaoszczędzić wodę.

Posadźmy rośliny, które zatrzymują wodę w glebie. Warto też rozważyć czasową rezygnację z koszenia trawy na całej posesji. Niski trawnik wymaga częstszego podlewania. Ziemia o wiele szybciej się wysusza, a niepodlewana szybko zamienia w ściernisko. Dobrym rozwiązaniem jest zatem wykoszenie tylko fragmentu trawnika, na którym będziemy się opalać albo grillować. Na reszcie terenu można założyć łąkę kwietną, która nie dość, że utrzyma dłużej wodę w ziemi, to jeszcze stanowić będzie cenne źródło pożywienia dla zapylaczy. Z kolei najprostszą metodą na bezkosztowe pozyskiwanie wody, która może posłużyć do podlewania, mycia okien czy prania jest wyłapywanie deszczówki.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wszyscy mamy wpływ na środowisko i wszyscy możemy o nie dbać - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska