Woda wpływa na wszystko
W czasach, gdy woda jest skarbem, jej oszczędzanie ma pierwszorzędne znacznie. Szczególnie ważne jest to w Polsce, bowiem jak podaje Główny Urząd Statystyczny, nasz kraj jest jednym z państw o najniższych zasobach wody na mieszkańca Unii Europejskiej.
Na jednego Polaka przypada około 1600 m³ wody rocznie, a to oznacza trzy razy mniej niż wynosi średnia europejska. Z tym wynikiem znajdujemy się także poniżej progu - 1700 m³ - uznawanego za niedobór wody. Zmiany klimatyczne nie ułatwiają rozwiązania tego problemu, a tylko go pogłębiają, szczególnie w coraz częstszych okresach suszy. Dlatego tak ważne jest zrozumienie wyzwania w postaci zrównoważonego zarządzania zasobami wody i aktywne działania dużych firm w tym obszarze. Ograniczony dostęp do wody wpływa również na słabszy rozwój gospodarczy.
W tym kontekście warto przypomnieć, że krakowska fabryka firmy PMI w 2023 roku zaoszczędziła 12 tys. m³ wody wodociągowej. W tym roku zużycie wody spadło o blisko 20 proc. Racjonalna gospodarka wodna w przypadku amerykańskiego koncernu składa się z 5 obszarów, z których krakowska fabryka jest audytowana w przypadku certyfikatu AWS. Wśród nich są:
Dobre zarządzanie wodą;
Zrównoważony bilans wodny;
Dobra jakość wody;
Ważne obszary związane z wodą;
Bezpieczna sanitacja wody i higiena dla wszystkich.
Dzięki m.in. tym działaniom krakowska fabryka PMI może pochwalić się jednym z największych terenów zielonych (1/3 terenu fabryki), a także blisko hektarem łąk kwietnych, wpływających na bioróżnorodność, ale także ważnych dla retencji wody.
Odpowiedzialny sąsiad
Ze względu na lokalizację, Philip Morris w codziennej działalności bierze pod uwagę zarówno naturalne otoczenie, jak i bliskość zabudowań mieszkalnych. W prośrodowiskowe i dobrosąsiedzkie działania angażują się też pracownicy firmy, uczestnicząc m.in. w akcjach sadzenia drzew, obsiewania łąk kwietnych, instalowania domków dla owadów czy sprzątania okolicy.
Od kilku lat firma jest też częścią inicjatywy organizowanej przez fundację EcoTravel, która zaprasza mieszkańców do sprzątania brzegów Dłubni. Razem z Zarządem Zieleni Miejskiej, radnymi oraz mieszkańcami, pracownicy krakowskiej fabryki PMI oczyszczali również teren przyszłego Parku Woźniców. Biorą także udział w akcjach sprzątania Ziemi, przeciwdziałaniu zaśmiecania okolicy niedopałkami papierosów (w 2023 roku akacja ta została przeprowadzona w 55 państwach, w tym także w Polsce) oraz cyklicznych warsztatach i programach edukacyjnych.
Zakład na krakowskich Czyżynach to jedna z największych na świecie fabryk PMI w Europie i druga na świecie pod względem produkcji. W Krakowie wytwarzane są zarówno tradycyjne wyroby tytoniowe, jak i tzw. produkty bezdymne w postaci wkładów do podgrzewaczy tytoniu.
Krakowska fabryka może pochwalić się nie tylko certyfikatem odpowiedzialnego zarządzania wodą – działa też wyłącznie w oparciu o zieloną energię. Warto również podkreślić, że wszystkie odpady produkcyjne są tu ponownie wykorzystywane, poddawane recyklingowi lub odzyskowi.
Koło się zamyka
Philip Morris kładzie również coraz większy nacisk na działania wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym, np. starając się wykorzystywać materiały, które można poddać recyklingowi. Przykładem jest inicjatywa CIRCLE (Centralna Inspekcja i Recykling w Gospodarce Obiegu Zamkniętego), wdrożona już na 22 rynkach i testowana na kolejnych, w tym w Polsce.
To inwestycja, którą PMI ponosi na rzecz zbierania i recyklingu komponentów zużytych urządzeń do podgrzewania tytoniu. Gdy z różnych powodów konsument chce zwrócić takie urządzenie, dzięki takiej inwestycji nie wyląduje ono na śmietniku, lecz może zyskać drugie życie. W ramach ściśle kontrolowanego zwrotnego łańcucha dostaw, urządzenia tego typu trafiają do wyspecjalizowanej firmy recyklingowej. Tam są odnawiane, aby mogły ponownie trafić na rynek albo dzielone na części, które następnie poddawane są recyklingowi albo odzyskowi energii.
Działania te wpisują się również w transformację biznesową przedsiębiorstwa, które odchodzi od papierosów. Amerykański koncern, jako jedyny w branży, zapowiedział całkowite wygaszenie papierosów. W latach 2015-2023 zmniejszył globalny wolumen papierosów wprowadzanych na rynek o blisko 28 proc. Philip Morris stawia bowiem na rozwój tzw. produktów bezdymnych, np. systemów podgrzewania tytoniu, o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z dalszym paleniem papierosów. W ich stworzenie i rozwój zainwestowała do tej pory ponad 12,5 mld dolarów.
