https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na lód! Wojewoda małopolski ostrzega przed lodowymi zjawiskami na rzekach

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Lód brzegowy, śryż - te lodowe zjawiska w ostatnim czasie zauważyć można na małopolskich rzekach. Służby ratunkowe ostrzegają, że mogą być one niebezpieczne, apelując do mieszkańców, by nie wchodzili na lód. Takie nieodpowiedzialne zachowania mogą skończyć się tragedią.

Zjawiska lodowe na rzekach

Rozwój zjawisk lodowych w rzekach rozpoczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0°C, a woda jest przechłodzona. Proces powstawania i rozwoju tych zjawisk jest bardzo złożony. Jak podaje IMGW-PIB, terminologia lodowa wyróżnia aż 70 form zlodzenia rzek. W pierwszej fazie formowania się pokrywy lodowej tworzy się lód brzegowy i śryż.

  • Lód brzegowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje głównie wzdłuż linii brzegowej, ale również przy łachach, urządzeniach wodnych, między ostrogami – a więc tam, gdzie woda ma małą prędkość przepływu, a lokalnie wręcz stoi.

  • Śryż to zaś gąbczaste krążki lodowe powstające w przechłodzonej wodzie, gdy jej temperatura spada poniżej 0°C, a kryształki lodu łączą się w większe konglomeraty, wypływając na powierzchnię i zwiększając swoją średnicę.

Stałe monitorowanie

Utrzymujące się ujemne temperatury przekładają się na rozwój zjawisk lodowych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz IMGW-PIB – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

RZGW w Krakowie informuje, że w ciągu minionej doby na obszarze Małopolski wystąpiły zjawiska lodowe w postaci śryżu i lodu brzegowego. Lód brzegowy utrzymuje się odcinkowo na Dunajcu, Czarnej Orawie, Łososinie, Białym Dunajcu, Rabie oraz na Popradzie. Na Białej Tarnowskiej lód brzegowy występuje natomiast na całej długości rzeki. W środkowym i górnym biegu Skawy występuje pokrywa lodowa o grubości do 3 cm. Natomiast Wisła na odcinku krakowskim jest wolna od zjawisk lodowych.

– Wody Polskie w Krakowie na bieżąco analizują i monitorują sytuację na rzekach. W razie powstania zatorów jesteśmy przygotowani na ich likwidację – dodaje dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.

Mapa zjawisk lodowych w Małopolsce
Mapa zjawisk lodowych w Małopolsce
mat. prasowe

Nie wchodź na lód!

Ostatni weekend przyniósł informacje o tragicznych i niebezpiecznych zdarzeniach na zamarzniętych akwenach m.in. w województwie kujawsko-pomorskim.

– W Małopolsce w tym roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej dotychczas nie odnotowała na szczęście poważniejszych interwencji związanych z zamarzniętymi akwenami. Niemniej służby ratunkowe przypominają – nie wchodź na lód! Mimo niskich temperatur pokrywa lodowa na akwenach jest niestabilna i bardzo niebezpieczna. Każdy krok na zamarzniętej wodzie może skończyć się tragedią. Dziękuję zarazem małopolskim strażakom specjalizującym się w ratownictwie lodowym za stałą gotowość do działań w niełatwych warunkach – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W styczniu i na początku lutego Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP Krakowie zorganizował szkolenia specjalistyczne w zakresie nurkowania podlodowego. Część praktyczna odbyła się w miejscowości Klucze nad stawem „Zielony”, gdzie lód miał grubość około 15 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska