https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planują zrewitalizować Dłubnię w Krakowie. Podpisano ważną umowę

Piotr Tymczak
Dłubnia w Krakowie
Dłubnia w Krakowie ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
W poniedziałek, 24 marca, w Krakowie została podpisana umowa na opracowanie koncepcji rewitalizacji i poprawy warunków geomorfologicznych rzeki Dłubni. To będzie pierwszy etap prac polegających na wykonaniu analiz przedprojektowych, tak by wskazać najkorzystniejszy wariant działań renaturyzacyjnych.

Umowa została podpisana w obecności przedstawicieli „Rady Projektu”, która została powołana w marcu 2024 roku, a w jej skład wchodzą przedstawiciele Wód Polskich, Miasta Krakowa, środowisk naukowych i NGO-sów.

- W ramach Koncepcji dla odcinka Dłubni od zbiornika Zesławice do ujścia do Wisły, wykonana zostanie interdyscyplinarna analiza zlewni obejmująca m.in. zagadnienia przyrodnicze, hydrologiczne, społeczne, czy też administracyjne. Wynikiem prac będą zaproponowane warianty działań renaturyzacyjnych uwzględniające zarówno aspekty środowiskowe, jak i społeczne - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Umożliwią wykorzystanie rzeki na cele turystyczne i rekreacyjne

Działania zaproponowane w koncepcji mają wpłynąć pozytywnie na zmianę jakości wód rzeki, czyli zmianę wskaźników biologicznych, hydromorfologicznych, fizykochemicznych i chemicznych determinujących stan ekologiczny rzeki.

- Zaproponowane rozwiązania spowodują zwiększenie bioróżnorodności w dolinie Dłubni na odcinku od zbiornika Zesławice do ujścia do Wisły oraz umożliwią jej wykorzystanie turystyczne i rekreacyjne - dodają w RZGW w Krakowie.

Analizy obejmą Dłubnię z jej dopływami

Planowane analizy dotyczyć będą zlewni o powierzchni 55,1 km2, obejmującej rzekę Dłubnię i jej dopływy Baranówka i Burzowiec. Łączna długość sieci rzecznej objętej analizą wynosi 40,9 km, z czego 8,7 km to Dłubnia.

Rzeka Dłubnia jest lewobrzeżnym dopływem Wisły II rzędu, o długości 51 km i powierzchni zlewni 272 km2 odwadniającym wschodnie krańce Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jej źródła znajdują się w okolicach Wolbromia, we wsi Jangrot.

Rzeka płynie kolejno przez Wyżynę Olkuską, Wyżynę Miechowską, Płaskowyż Proszowicki, aż do Niziny Wiślańskiej. Cała zlewnia położona jest na terenie województwa małopolskiego. Końcowy odcinek Dłubni, poniżej zbiornika wodnego w Zesławicach, znajduje się jest w granicach administracyjnych miasta Krakowa.

Średnia szerokość rzeki wynosi ok. 3–4 m, a jej głębokość jest bardzo zmienna. Na Dłubni występują długie, bystre i płytkie odcinki żwirowe, ale widoczne są również zamulone meandry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska