https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków planuje nowe linie tramwajowe. Trzy warianty tras na osiedle Kliny z Czerwonych Maków. Ruszają konsultacje społeczne

Piotr Tymczak
Anna Kaczmarz/Konrad Kozłowski
W dniach od 7 kwietnia do 9 maja 2025 r. odbędą się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu linii tramwajowej na osiedle Kliny. Urząd przygotował do wyboru trzy warianty.

- Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących przebiegu linii tramwajowej do osiedla Kliny. Przedstawiono trzy warianty tras, które różnią się lokalizacją pętli końcowych oraz szczegółami przebiegu, uwzględniając m.in. ulicę Spacerową, planowane rondo przy Szkole Podstawowej nr 14 czy drogę równoległą do autostrady A4 - informują w krakowskim magistracie.

- Celem konsultacji jest zebranie opinii mieszkańców na temat proponowanych rozwiązań, które mają na celu poprawę dostępności komunikacyjnej osiedla Kliny. Przeprowadzone analizy oraz zebrane opinie mieszkańców i instytucji opiniujących będą stanowić podstawę do podjęcia ewentualnych dalszych prac w zakresie rozwoju układu komunikacyjnego obszaru Klinów - dodają w urzędzie.

Trzy propozycje dla trasy na osiedle Kliny

W ramach konsultacji przygotowano trzy warianty linii tramwajowej na os. Kliny:

  • Wariant 1: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w ul. Spacerową, na skrzyżowaniu z ulicami Trockiego i Działowskiego skręca na wschód, kończy się na pętli tramwajowej proponowanej w pobliżu wiaduktu, którym przebiega autostrada A4 nad linią kolejową nr 94.

  • Wariant 2: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w ul. Spacerową, na skrzyżowaniu z ulicami Trockiego i Działowskiego skręca na wschód, na planowanym rondzie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 14 skręca na południe, przekracza autostradę A4, po czym kończy się na planowanej nowej pętli w pobliżu przystanku kolejowego Kraków Opatkowice.

  • Wariant 3: linia tramwajowa biegnie od istniejącej pętli Czerwone Maki P+R wzdłuż ul. Bunscha i Humboldta, następnie skręca na południe w kierunku ul. Trockiego, po czym skręca na wschód w planowaną drogę klasy zbiorczej biegnącej równolegle do autostrady A4, kończy się na pętli tramwajowej proponowanej w pobliżu wiaduktu, którym przebiega autostrada A4 nad linią kolejową nr 94.

Wszystkie warianty z początkiem linii na pętli "Czerwone Maki"

Proponowane warianty linii tramwajowej na os. Kliny jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji wywołały kontrowersje.

- Prezydent Aleksander Miszalski chce konsultować z mieszkańcami tylko jeden wariant tramwaju na Kliny do Czerwonych Maków, a wariant najkorzystniejszy, pod kątem ilości korzystających pasażerów wyrzucił do kosza. Nie może być tak, że czyjeś widzimisię decyduje o wyborze jakiegoś wariantu. O wyborze wariantu powinny decydować analizy potoków pasażerskich oraz mieszkańcy. Gdyby wariant tramwaju na Kliny przechodził w śladzie ulicy 8 Pułku Ułanów to liczby bronią się same - skomentował radny Michał Starobrat z klubu "Kraków dla Mieszkańców". Chwali natomiast odrzucenie wariantów do Borku Fałęckiego: - Były środowiskowo, społecznie, ekonomicznie i technicznie nie do zaakceptowania, więc nie ma sensu o nich rozmawiać.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury tłumaczy, dlaczego podjęto decyzję o rezygnacji z wariantu poprowadzenia trasy linii tramwajowej na os. Kliny wzdłuż budowanej ul. 8 Pułku Ułanów.

Jednymi z najbardziej istotnych czynników, dla których zrezygnowano z wariantu poprowadzenia nowej linii wzdłuż powstającej ul. 8 Pułku Ułanów były koszty budowy, kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną, liczba potencjalnych wywłaszczeń i wyburzeń nieruchomości oraz ingerencja w zieleń, przede wszystkim w Las Borkowski - wyjaśniają w urzędzie.

Budowa ul. 8 Pułku Ułanów już się rozpoczęła i też budzi kontrowersje. Są jej przeciwnicy i zwolennicy. Ta droga ma przebiegać na trasie od ul. Zawiłej do ul. Grota-Roweckiego.

Przypomnijmy, że konsultacje dotyczące budowy linii tramwajowej na os. Kliny już raz się rozpoczęły - w połowie listopada zeszłego roku. Planowano wtedy, że potrwają do 6 grudnia, ale po niecałych dwóch tygodniach magistrat poinformował o odwołaniu konsultacji.

Decyzję tłumaczono koniecznością przeprowadzenia dodatkowych weryfikacji przeglądu zaproponowanych tras tramwajowych. "Ze względu na zidentyfikowane przez miasto problemy natury technicznej i środowiskowej, podjęte zostaną starania w kierunku uzupełniających analiz dla zaproponowanych przebiegów linii tramwajowej do os. Kliny" - wyjaśniano.

Jesienią brano pod uwagę następujące warianty linii tramwajowej na os. Kliny:

  • Wariant 1 A i B: linia tramwajowa biegnąca od istniejącej pętli tramwajowej Czerwone Maki wzdłuż ul. Bunscha i ul. Humboldta w stronę Klin;

  • Wariant 2: linia tramwajowa biegnąca wzdłuż ul. 8 Pułku Ułanów z przedłużeniem w kierunku południowym;

  • Wariant 3: linia tramwajowa biegnąca od przystanku tramwajowego Borek Fałęcki I wzdłuż lasu Borkowskiego do obszaru Klin;

  • Wariant 4: linia tramwajowa biegnąca od przystanku tramwajowego Borek Fałęcki I wzdłuż ul. Żywieckiej Bocznej do obszaru Klin;

  • Wariant 5 (rozwiązanie autorskie): linia tramwajowa biegnąca od przystanku tramwajowego Borek Fałęcki I wzdłuż lasu Borkowskiego w kierunku południowym z przejściem przez autostradę do obszaru przystanku Opatkowice;

  • Wariant 6 (rozwiązanie alternatywne): zakłada obsługę obszaru Klin za pomocą linii autobusowych.

    Zapytaliśmy w urzędzie, dlaczego zrezygnowano teraz z wariantu wzdłuż ul. 8 Pułku Ułanów. Czekamy na odpowiedź.

Będą spotkania dla mieszkańców, można wypełnić ankiety

W ramach konsultacji w sprawie linii tramwajowej na os. Kliny zaplanowano:

Stacjonarne spotkania konsultacyjne:
15 kwietnia o godz. 18 – Szkoła Podstawowa nr 14 ul. prof. Bartla 29;
25 kwietnia o godz. 18 – Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek, ul. Forteczna 146 (sala widowiskowa).

Spotkanie w formule on-line:
8 maja br. o godz. 18 – link do spotkania zostanie opublikowany wkrótce.

Dyżur eksperta:

5 maja br. w godz. 17-19 - Centrum Kultury Podgórza – Fort Borek, ul. Forteczna 146 (pokój nr 1.12. – I piętro).

Będzie też możliwość wypełnienia ankiety konsultacyjnej dostępnej w okresie trwania konsultacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska