https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na Łąkach Nowohuckich w Krakowie. Zielony teren czekają wielkie zmiany

Piotr Tymczak
Łąki Nowohuckie
Łąki Nowohuckie Joanna Urbaniec/Anna Kaczmarz
Łąki Nowohuckie w Krakowie mają przejść wielką przemianę. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na modernizację pomostu, rozbiórkę kładki oraz posadowienie elementów małej architektury przy ścieżce przyrodniczej na tej enklawie zieleni w Nowej Hucie.

W pierwszej kolejności zaplanowano rozbiórkę istniejących pomostów oraz kładki, które ze względu na zły stan techniczny były wyłączone z użytkowania.

- Nowe pomosty o konstrukcji stalowo-drewnianej zapewnią ich większą trwałość i odporność na różnorodne warunki atmosferyczne. Prace będą obejmowały również wymianę ławek, koszy na śmieci oraz montaż nowych tablic informacyjnych - informują w krakowskim magistracie.

Prace prowadzone z poszanowaniem natury

Wszystkie prace mają być prowadzone z uwzględnieniem przyrodniczego znaczenia tego miejsca, z wykorzystaniem stosownego sprzętu o niższym tonażu, mat ochronnych czy odpowiednim zaplanowaniu miejsc poruszania się pojazdów.

- Wszelkie prace impregnacyjne i zabezpieczające prowadzone będą poza obszarem Natura 2000. Ponadto główne działania będą wykonywane poza okresem lęgowym ptaków oraz motyli, czyli w okresie październik–listopad - zaznaczają w urzędzie.

Łąki Nowohuckie idealnym miejscem do kontemplacji przyrody

Łąki Nowohuckie objęte są ochroną również w formie użytku ekologicznego, jest to ostoja wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt, dawne koryto rzeki Wisły o ogromnym znaczeniu przyrodniczym.

Pomosty mają więc być idealnym miejscem do obserwacji i kontemplacji przyrody, gdyż występuje tu 20 różnych zbiorowisk roślinnych, ponad 370 gatunków roślin, 70 gatunków ptaków, a także owady, płazy i gady. Wiele z nich to gatunki bardzo rzadkie i objęte ochroną.

Do jednych z najcenniejszych gatunków, które są związane z występującymi tutaj łąkami świeżymi, zaliczane są motyle z rodziny modraszkowatych – modraszek telejus, modraszek nausitous, czerwończyk fioletek czy czerwończyk nieparek.

- Podczas spaceru w tym miejscu, pamiętajmy o odpowiedzialnym zachowaniu – nie pozostawiajmy śmieci, nie płoszmy zwierząt, nie pozwalajmy również naszym czworonożnym pupilom na beztroskie eksplorowanie miejsc, w których gniazduje wiele ptaków zakładających gniazda na ziemi – derkacze, gąsiorki, bażanty czy bączki - apelują w urzędzie. - Nowa infrastruktura pozwoli na pełniejsze korzystanie z uroków tej wyjątkowej przyrodniczo przestrzeni - dodają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska