https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2019. Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy?

redakcja
Wszystkich Świętych 2019. Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy?
Wszystkich Świętych 2019. Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Fot. Joanna Urbaniec
Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest corocznie 1 listopada. Ma ona upamiętniać wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Dodatkowo jest wyrazem wiary w obcowanie świętych oraz powołanie każdego człowieka do świętości. Jednak wielu z nas zadaje sobie pytania, czy tego dnia trzeba iść do pracy?

Wszystkich Świętych, 1 listopada - dzień wolny od pracy?

Święto Wszystkich Świętych obchodzone jest co roku 1 listopada. Tego dnia Polacy oraz inni wierni katoliccy odwiedzają cmentarze i groby swoich bliskich zmarłych, ozdabiając je zniczami i kwiatami, dając przy tym wyraz pamięci o tych, którzy już odeszli.

Dobra wiadomość jest taka, że jest to dzień wolny od pracy. Co ciekawe, było tak nawet w czasach PRL-u, jednak wtedy próbowano odebrać mu kościelny charakter, nazywając go Świętem Wszystkich Zmarłych i Poległych.

1 listopada. Obchody liturgiczne Uroczystości Wszystkich Świętych

Oprócz wspomnianych wcześniej obchodów, w Uroczystość Wszystkich Świętych w kościele katolickim obchodzi się oficjalne msze święte oraz liturgię godzin. Formuły rytów czytanych podczas mszy świętej ujednolicono dopiero po soborze trydenckim pod koniec XVI wieku. Zachowano m.in. trzy średniowieczne hymny dotyczące powszechnego powołania ludzi do świętości, jak również czytanie siódmego rozdziału Apokalipsy św. Jana:

"Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka». A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: «Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen»".

Przypomnijmy, że tego dnia kursują dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe, które pomagają mieszkańcom miasta dotrzeć na wybrane przez nich cmentarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska