https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych na Podhalu: utrudnienia na drogach

T. Mateusiak, Ł. Bobek
Stolica Podhala zamyka z kolei na 1 listopada ulice  Zacisze i Skotnica oraz część ul. Szpitalnej
Stolica Podhala zamyka z kolei na 1 listopada ulice Zacisze i Skotnica oraz część ul. Szpitalnej infografika Grażyna Gajewska
W piątek większość z nas tradycyjnie wybierze się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich. Niestety, jak pokazują policyjne statystyki, co roku na przełomie października i listopada dochodzi do największej ilości wypadków i zdarzeń drogowych. Dlatego policja zapowiada, że zrobi wszystko, by tegoroczne święto zmarłych w tym roku nosiło swoją nazwę tylko z powodów symbolicznych.

W tym celu mundurowi zaplanowali wzmożone kontrole drogowe w okolicach cmentarzy. Nie obejdzie się też bez ograniczeń w ruchu i zamkniętych ulic. "Krakowska" podpowiada wszystkim zmotoryzowanym, jak dojechać na podhalańskie nekropolie bez korków oraz gdzie zaparkować.

Zakopane

Pod Giewontem podobnie jak w zeszłych latach zamknięta dla kierowców będzie ulica Nowotarska od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do ronda Solidarności. - Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywać już dzisiaj od godz. 8 rano do 22 - zapowiada Jakub Rogoziński, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Tym fragmentem ulicy nie przejedziemy także 1 listopada, a także 2 i 3 listopada - o ile nadal będzie wzmożony ruch na cmentarzu.

Jak zaznacza jednak policja, możliwość wjazdu będą miały taksówki dowożące na cmentarz osoby starsze i chorych, jak również samochody zaopatrzenia. - Te pojazdy będą mogły wjechać, ale bez prawa parkowania - zapowiada policja.
Najlepiej więc pozostawić auta na przygotowanych parkingach. Najbliższe duże postoje znajdują się więc na Alejach 3 Maja i Sienkiewicza.

Wokół innych cmentarzy w mieście pod Giewontem - przy ul. Kościeliskiej, na Pardałówce, Harendzie czy na Olczy - zamknięć ulic nie będzie. Jednak i tam pojawią się patrole policyjne.

Nowy Targ

Zmiana organizacji ruchu czeka też mieszkańców stolicy Podhala. Tu zamknięte mają być ulice Skotnica, Zacisze i część Szpitalnej. W pozostałych punktach miasta zmiany będą wprowadzane w razie potrzeby. Ruchem będą wówczas kierować policjanci.

- Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W wielu miejscach w czasie świąt będą nowe oznaczenia - mówi Jacek Bobak z nowotarskiej policji. - W tym roku pod samym cmentarzem nie będzie samochodów.
Jak dodaje Bobak, policja nie dopuści do sytuacji, gdy w godzinach największego obciążenia cmentarzy pod bramy wjeżdżały samochody. Wówczas ktoś w ogólnym zamieszaniu mógłby wpaść pod koła. Darmowych parkingów w okolicach cmentarza nie będzie. Najbliższe zlokalizowano obok szpitala i przy Rynku.

Rabka-zdrój

W uzdrowisku też będą utrudnienia. Czasowo zamknięte mogą być ulice wokół cmentarza na ulicach Orkana i Kilińskiego. Władze Rabki zalecają korzystanie z parkingów buforowych - obok stojących przy cmentarzu sklepów.
Szczawnica, Sucha beskidzka

Według słów policji z obu miast, drogi nie zostaną zamknięte. Podobnie jak w pozostałych miastach na newralgicznych skrzyżowaniach będą jednak mundurowi, którzy w miarę tworzenia się korków zarządzą objazdy. - Sporo funkcjonariuszy będzie jednak w czasie świąt na drogach - mówi Anna Gąsiorek-Rezler z suskiej policji.

- W czwartek ruszyła doroczna akcja "Znicz". Przebadamy alkomatem setki kierowców. Będziemy sprawdzać, czy ktoś z cmentarzy nie wraca na podwójnym gazie.

Mundurowi apelują także do pieszych, by zwracali uwagę na samochody. W tłumie wiernych, gdy zapadnie zmrok, łatwo można zamyślić się i wejść pod koła samochodów. - Wróćmy do domów cali i zdrowi - apeluje policja.

Pomóżmy ratować zabytki

Jak co roku w większości podhalańskich miast zarówno w piątek, jak i sobotę prowadzone będą kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków.

W Zakopanem z puszką pod cmentarzem na ul. Nowotarskiej i Kościeliskiej stanie zapewne cała plejada ludzi kultury, polityki czy sportu.

Podobnie będzie w Nowym Targu, gdzie kwesta przeprowadzona zostanie już po raz 14. Swoje wsparcie dla jej organizatorów obiecał już burmistrz Marek Fryźlewicz, który sam w okolicach południa stanie ze skarbonką pod bramą nekropolii. Władze miasta wierzą, że uda im się pobić zeszłoroczny rekord, kiedy do puszki - dzięki hojności - nowotarżan - trafiły aż 22 tysiące złotych. Odnowiono za to 10 nagrobków.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska