
Hiszpania
W tradycji katolickiej hiszpańskie Święto Zmarłych, zwane Dia Todos los Santos, obchodzone jest 1 listopada. Wówczas Hiszpanie, podobnie jak my, odwiedzają cmentarze i dekorują groby zmarłych kwiatami.
Obchody Dia Todos los Santos różnią się od siebie, w zależności od regionu. W Katalonii, Dzień Zmarłych wiąże się z fiestą Castanyadą – wówczas Katalończycy jedzą pieczone na grillu kasztany i odmawiają modlitwy za swoich zmarłych. Tradycyjnymi potrawami, które serwuje się w Święto Zmarłych są m.in. marcepanowe rurki „huesos de santo”, imitujące kości świętego oraz pączki „bunelos de viento”, których zjedzenie ma uwalniać duszę zmarłego z czyśćca.
Innym obrzędem, powiązanym ze Świętem Zmarłych jest Tosantos, kiedy Hiszpanie tworzą charakterystyczne kukły z głowami zwierząt oraz warzywami. Kompozycje wystawiane są na rynkach i ulicach miasta, a symbolizować mają wydarzenia polityczne ostatniego roku.

Nasi Sąsiedzi
A jak Wszystkich Świętych obchodzi się w krajach europejskich?
W Niemczech, Wszystkich Świętych, czyli Allerheiligen, obchodzi się tylko w niektórych landach, które mają charakter katolicki – są to m.in.: Bawaria czy Nadrenia. Podobnie jak u nas, wówczas Niemcy gromadzą się przy grobach bliskich, paląc znicze i dekorując mogiły kwiatami. Tego dnia, w landach nie organizuje się hucznych imprez i zabaw tanecznych, a ich mieszkańcy mają dzień wolny od pracy.
Natomiast Czechy są państwem, gdzie oficjalnie nie obchodzi się Święta Zmarłych – dla Czechów jest to zwykły dzień pracy. Co ciekawe, Czechy są krajem, w którym nie przywiązuje się zbyt wielkiej wagi do losu ciała po śmierci. Często zdarza się nawet, że nasi sąsiedzi nie odbierają szczątków swoich bliskich, przez co zapomniane szczątki wrzucane są do zbiorowych grobów.
Święto zmarłych obchodzą jednak nasi prawosławni sąsiedzi, czyli Ukraińcy. W ich tradycji ten dzień nazywany jest „Hrobkami”, a jego termin przypada na pierwszy tydzień po Wielkanocy. Tego dnia rodziny gromadzą się przy grobach swoich bliskich, gdzie składają im cześć i... organizują pikniki, podczas których dzielą się ze zmarłymi przyniesionym jedzeniem i wódką.
Podobne zwyczaje praktykują Białorusini, którzy w święto, zwane Radaunicą, na groby zmarłych przynoszą wielkanocne jajka, jedzenie i napoje, po czym spożywają je, wraz z bliskimi, na uprzednio przygotowanym stoliku.

Halloween
Mówiąc o dniu Wszystkich Świetych, nie sposób pominąć Halloween, które najhuczniej obchodzą mieszkańcy państw anglojęzycznych, w szczególności Amerykanie oraz Kanadyjczycy.
Halloween kojarzy się przede wszystkim z dobrze znaną podświetloną dynią z wydrążonymi oczami i zębami. Ów symbol stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych dekoracji zarówno domów, jak i obiektów publicznych.
Halloween nie bez powodu zyskało miano ulubionego święta Amerykanów. Tego dnia zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli bawią się na zabawach i imprezach, organizowanych z tej okazji. Obowiązkowe jest założenie strasznego przebrania. Przebierają się również dzieci, całą noc odwiedzając sąsiednie domy w poszukiwaniu „cukierka lub psikusa”.
W Polsce Halloween zyskał większą popularność dopiero kilka lat temu. Pomimo niechęci ze strony Kościoła, z roku na rok coraz więcej osób w jakiś sposób obchodzi to święto. Obecnie, 31 października organizowane są imprezy taneczne lub eventy z motywem halloweenowym. Coraz częściej na ulicach pojawiają się dekoracje z motywami czaszek, wampirów czy zombie, a w sklepach dostępne są kostiumy halloweenowe.
