18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Małopolsce [ZDJĘCIA]

Katarzyna Janiszewska
Cmentarz Rakowicki - choć to jedna z największych krakowskich nekropolii - z trudem mógł pomieścić tłumy, jakie się tu w piątek pojawiły. Odwiedzinom na grobach bliskich sprzyjała wyjątkowo piękna pogoda. Wpłynęła również na to, że puszki kwestujących na rzecz odnowy zabytkowych grobów były pełne pieniędzy.

Kraków: kwesta na Cmentarzu Rakowickim [ZDJĘCIA]

- Już mnie boli ręka, cała spuchła od tego potrząsania puszką - mówiła Anna Dymna, znana aktorka, do której krakowianie podchodzili najczęściej. - O, następne 50 zł, dobrze mi idzie. Teraz nie ma czasu na rozmowy, bo pieniądze uciekają. Kwesta na odnowę zabytków cmentarza Rakowickiego! - zachęcała z uśmiechem.

Wszystkich Świętych w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Jak co roku, z puszką stanął także Makino, twórca zespołu Andrusy. - Krakowianie dają, jak dawali przez te wszystkie 33 lata - opowiada. - To wyjątkowy dzień. Rodziny, często skłócone, spotykają się nad grobem i jednoczą w modlitwie. Bo przecież wszyscy tu kiedyś trafimy. Byłem już na grobie rodziców, zapaliłem znicze, położyłem kwiaty. Świeże, bo mamuśka nie lubiła tych plastikowych.

Tarnów: kwestują na Starym Cmentarzu, by ratować nagrobki [ZDJĘCIA]

Kwestowano też na rzecz Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. - Wygląda na to, że połowa tu przychodzących, to lwowiacy - mówił Kazimierz Madej, dyrektor Loch Camelot, który urodził się we Lwowie.- Co chwilę ktoś mówi, że ma tam rodzinę. To wzruszające. Dzisiejsza piękna pogoda sprawia, że ludzie otwierają serca.

Zakopane: kwestują na renowację starych grobów [ZDJĘCIA]

Zofia i Mirosława Gasińskie regularnie wspierają lwowską kwestę. - Dzieciństwo spędziłam w Złocowie, mam do tamtych stron sentyment - tłumaczy pani Zofia. - Z roku na rok przybywa grobów, które trzeba odwiedzić. Starsze osoby przychodzą rano, młodzieży na razie nie widać. Teraz wszyscy biegają między grobami. Czas na zadumę będzie wieczorem...

Nie wszędzie zbiórki przebiegały spokojnie. W Wadowicach proboszcz od św. Piotra zakazał zbierania pieniędzy, obawiając się konkurencji dla swoich pomysłów remontowania cmentarza.

W Andrychowie kwestarze z roku na rok biją rekordy - podkreśla Ewelina Prus-Bizoń z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
W Oświęcimiu tegoroczny dochód przeznaczony będzie na utrzymanie grobów osób zasłużonych dla miasta i renowację zabytkowych nagrobków. - Dobrze, że ktoś zajął się zabytkowymi nagrobkami, bo wiele z nich niszczało - mówi Cecylia Marcinkowska.

Na Starym Cmentarzu w Tarnowie - jednym z najstarszych w Polsce - już po raz 20. zorganizowano kwestę. - Ludzie wrzucają datki po 5-10 złotych, ale zdarzają się także większe banknoty. Niemal każdy, kto wchodzi przez bramę, daje coś od siebie - mówi Stanisław Olszówka, jeden z kwestarzy.

Podczas poprzednich 19 kwest zebrano łącznie ponad 300 tys. zł, za które udało się uratować 41 nagrobków.
Na zakopiańskich cmentarzach kwestujący pojawili się w tym roku już po raz 22. - Ludzie w górach są bardzo silnie związani z rodzinami. Często nad grobami ojca, matki czy dziadka spotykają się całe rodziny - mówił Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański.- Nie wszyscy zmarli mają żyjących krewnych. Szczególnie na Pęksowym Brzyzku, cmentarzu wiejskim, który stał się nekropolią narodową. Dlatego warto wrzucić grosik do puszek, by nagrobki te pięknie mówiły do ludzi odwiedzających cmentarz, a także świadczyły o naszej ofiarności - zachęcał.

Drewniane kwiaty, które ozdabiają groby na Pęksowym Brzyzku, to tradycja sięgająca lat 50. XX wieku. Są wyjątkowe, bo każdego roku wykonują je własnoręcznie uczniowie pierwszych klas Liceum Plastycznego im. A. Kenara. Każdy z nich jest inny.
- Początkowo miała to być forma upamiętnienia zmarłych nauczycieli naszej szkoły - tłumaczy Stanisław Marduła, jeden z nauczycieli. - Później przerodziło się to w tradycję dekorowania grobów wszystkich wybitnych postaci Zakopanego i Polski pochowanych tutaj.

Kwiaty ozdabiają groby rodziny Pęksów, którzy ofiarowali swoją ziemię pod nekropolię, wybitnych sportowców, jak Stanisław Marusarz, artystów, m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Kornela Makuszyńskiego. W tym roku pojawiły się też na symbolicznym grobie himalaisty Macieja Berbeki.

E. Sadko, Ł. Bobek, P. Chwał

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska