https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Kolejowy w Krakowie ze śmieciami i dzikim parkingiem. Jak długo potrwa ten bałagan? Mieszkańcy odliczają dni do budowy kolejnego etapu

Piotr Tymczak
Park Kolejowy zaplanowano pod estakadami kolejowymi w centrum Krakowa.
Park Kolejowy zaplanowano pod estakadami kolejowymi w centrum Krakowa. Piotr Tymczak
Mieszkańcy na jednym z profili w mediach społecznościowych prowadzą licznik upływających dni bez ogłoszonego przetargu na dokończenie pierwszego etapu Parku Kolejowego w centrum Krakowa. W odpowiedzi urzędnicy przedstawili plan działania związany z realizacją inwestycji. Póki co teren parku pełny jest śmieci i brudu. Jak długo potrwa ten bałagan?

"13.02.2025 to 44 dzień bieżącego roku, w którym Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie ogłosił przetargu na roboty budowlane niezbędne do ukończenia I etapu Parku Kolejowego w terminie obiecanym przez wiceprezydenta Stanisława Mazura tj. 30.06.2025" - to ostatni wpis na profilu facebookowym Park Kolejowy Kraków.

Mieszkańcy zamieszczają na nim też zdjęcia pokazujące obecny stan pod estakadami kolejowymi między ul. Kopernika a Miodową, gdzie zaplanowano Park Kolejowy.

Ogrodzone alejki, dziki parking i śmietniska w centrum Krakowa

Na razie inwestycja realizowana jest w I etapie między ul. Kopernika a Grzegórzecką. Częściowo teren jest urządzony, powstały alejki urządzenia rekreacyjne. Powstało nowe przejście między Grzegórzkami (ul. Blich i Sołtyka) i Starym Miastem (ul. Morsztynowska i Zyblikiewicza).

Widać jednak, że inwestycja nie jest dokończona. Teren jest ogrodzony. Mieszkańcy zwracają uwagę na przewalające się śmieci w ogrodzonym koszu w rejonie ul. Kopernika.

Teren pod estakadami kolejowymi między ul. Grzegórzecką i Miodową na razie czeka na zagospodarowanie. Nie jest ogrodzony. Widać, że niektórzy wykorzystują go jako darmowy parking w centrum miasta. W wielu miejscach teren przypomina wysypisko śmieci. Na wszystko patrzą pasażerowie, w tym turyści z różnych krajów, schodzący po schodach z przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki.

11 milionów złotych na krakowski Park Kolejowy w 2025 roku

Odpowiedzialna za tworzenie Parku Kolejowego miejska jednostka Zarząd Zieleni Miejskiej poinformowała w piątek (14 lutego), że na kontynuację inwestycji w 2025 roku przewidziano blisko 11 mln zł. 

- W ramach zabezpieczonych środków w I kwartale ogłoszone zostaną przetargi na roboty budowlane oraz projekt stałej organizacji ruchu w rejonie ulicy Blich - zaznaczają w ZZM. - Drugi kwartał 2025 roku to zamówienie publiczne na wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej od Zabłocia do ulicy Powstańców Wielkopolskich - dodają.

W ZZM wyjaśniają, że już w styczniu 2025 r. przystąpiono do czynności związanych ze zleceniem robót budowlanych na podstawie posiadanego projektu.

- Prowadzone obecnie działania to wydzielenie zakresów inwestycji oraz aktualizacja przedmiarów oraz kosztorysów niezbędnych do ogłoszenia zamówienia. Zgodnie z planem zamówień publicznych na ten rok przetarg na roboty budowlane ogłoszony zostanie w I kwartale bieżącego roku - informują w ZZM.

Pojawi się wybieg dla psów, mała architektura i 70 drzew

Po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu możliwe ma być podpisanie umów na wykonanie wybiegu dla psów, ogrodu sensorycznego, małej architektury, drewnianych podestów uzupełniających ciągi komunikacyjne, a także drewnianej pergoli i mnóstwa zaplanowanych w tym miejscu nasadzeń zieleni.

W pierwszym w Krakowie parku pod estakadami pojawi się ponad 70 drzew i ponad 12 tys. krzewów oraz kwiatów, które dobrane zostały tak, aby o każdej porze roku użytkownicy parku mogli cieszyć się walorami przyrody. Projekt zieleni opiniowany jest aktualnie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.

W lutym ogłoszone ma zostać natomiast zamówienie publiczne na wykonanie projektu stałej organizacji ruchu dla I etapu  Parku Kolejowego. Wspólnie z projektantami branży drogowej mają zostać zaplanowane najlepsze dla tego miejsca rozwiązania komunikacyjne.

Planują ciąg pieszo-rowerowy od Zabłocia do ul. Powstańców Wielkopolskich

W II kwartale 2025 roku ZZM zamierza ogłosić przetarg na wykonanie robót budowlanych dla ciągu pieszo-rowerowego od Zabłocia do ul. Powstańców Wielkopolskich. Mowa więc o III etapie Parku Kolejowego.

W ZZM informują natomiast, że dla etapu II (od ul. Grzegórzeckiej do ul. Miodowej) trwa wykonanie szczegółowej koncepcji zagospodarowania, na podstawie której możliwe będzie uzyskanie decyzji ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego (ULICP) w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. To ma otworzyć drogę do opracowania dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwolenia na budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska