https://gazetakrakowska.pl
reklama

Wszystko o rachunku za prąd - jakie informacje się na nim znajdują i jak go analizować?

Materiał informacyjny TAURON
Dowiedz się, co znajduję się na rachunku za prąd. Jego zrozumienie może pomóc Ci zarządzać zużyciem energii i obniżyć koszty.
Dowiedz się, co znajduję się na rachunku za prąd. Jego zrozumienie może pomóc Ci zarządzać zużyciem energii i obniżyć koszty.
Rozliczenie zużytej energii elektrycznej w naszych domach i mieszkaniach to jedna z cyklicznych pozycji w domowym budżecie. Opłatę rachunków można sobie ułatwić. Wystarczy wybrać sprzedawcę, który w jasny sposób informuje klienta o tym, za co płaci i w jakiej formie może tego dokonać. Faktury za energię elektryczną i zawarte w nich dane wydają się skomplikowane. Jak więc je czytać i się nie pogubić?

Zrozumienie poszczególnych elementów faktury jest kluczem do efektywnego zarządzania kosztami. Świadomość, za co najczęściej i najwięcej się płaci, może w przyszłości pomóc ograniczać koszty.

Rodzaj taryfy ma znaczenie. Jak wybrać dla siebie najlepszą? 

Tryb życia i pracy, jakie prowadzimy, ma wpływ na ilość zużycia energii elektrycznej. Jedni pobierają dużo energii w dzień, drudzy w godzinach popołudniowych, niektórzy wszelkie aktywności zostawiają na weekend. Warto rozważyć, w jakich godzinach pracuje najwięcej sprzętów domowych i na bazie tego dobrać ofertę, która pozwoli korzystać z prądu najtaniej.

Tauron oferuje cztery grupy taryfowe

Pierwsza z nich, G11, ma stałą stawkę prądu przez całą dobę. G12 określa niższą cenę za konkretne godziny: 8 następujących po sobie godzin z przedziału 22-7 i 2 następujących po sobie godzin z przedziału 13-16, dokładny zakres tych godzin określa operator.  

G12w skierowana jest do użytkowników niestandardowych - pozwala korzystać z tańszego prądu w weekendy, noce i wybrane godziny: od poniedziałku do piątku 13-15, 22-6, a także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Ostatnia taryfa, G13 daje korzyści szczególnie tym, którzy dom lub wodę ogrzewają urządzeniami na prąd. Wtedy jest on tańszy: od 1 kwietnia do 30 października (poniedziałek – piątek 13-19, 22-7), od 1 października do 31 marca (poniedziałek – piątek 13-16, 21-7), w weekendy oraz dni wolne od pracy.

 Co istotne, raz na 12 miesięcy wybraną taryfę można zmienić, a informacja o niej jest podana w umowie. Rodzaj taryfy widoczny jest w załączniku do rachunku za prąd lub w aplikacji w zakładce „Umowa i dane”. Aby wybrać nowy rodzaj, należy wypełnić i przesłać nowy wniosek o zawarcie lub zmianę umowy. Oczywiście nie oznacza to przerw w dostawach prądu, zostaną zmienione jedynie warunki.

Podstawowe elementy rachunku za energię elektryczną

Tauron oferuje dwa typy rozliczenia – rzeczywiste lub prognozowane. W pierwszym przypadku stan licznika odczytywany jest co miesiąc lub dwa miesiące. W drugim rozliczenie następuje co 6 lub 12 miesięcy, a opłaty oparte są na prognozach tworzonych na podstawie dotychczasowego zużycia, a po pełnym okresie rozliczeniowym następuje rozliczenie według rzeczywistego zużycia. Jeśli klient zapłacił za więcej prądu, niż zużył, ma nadpłatę.

Lewa górna część dokumentu zawiera dane sprzedawcy i nabywcy, pod nimi znajduje się numer rachunku bankowego, a także numer faktury. Po drugiej stronie oprócz daty, są też ponownie dane nabywcy z adresem korespondencyjnym. Co istotne, jest to adres miejsca, w którym znajduje się punkt poboru, czyli licznik.

Środkową część stanowią dane o rozliczeniu (zawsze podana jest tu data okresu rozliczenia), podzielone na dwa sektory – sprzedaż energii i dystrybucję energii. W dalszej części, płatnika powinno zainteresować zużycie, cena jednostkowa energii netto, a co za tym idzie wyliczenie płatności. Znajdzie tam również stawkę opłaty za energię czynną, opłatę mocową, opłatę OZE oraz  inne, takie jak opłata abonamentowa. W załączniku widoczne są też m.in. numer punktu poboru, typ odczytu, a także informacje o wybranej grupie taryfowej.

Klienci, którzy rozliczają się z tzw. cyklach długich na podstawie prognoz, zobaczą na dokumencie także wysokość prognoz zmiennych, czyli przewidywania na zużycie prądu. W ramach podsumowania widoczne są kwota, termin płatności i jej sposoby, typ odczytu, a także zużycie energii w odniesieniu do analogicznego okresu dla roku poprzedniego.

Kilkaset tysięcy gospodarstw otrzymuje już teraz od Taurona czytelne podsumowanie do faktury, na którym znajdują się najważniejsze dane. Spółka ma w planach wprowadzenie nowego wzoru faktury, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć na nich kluczowe informacje. Wzór zostanie zaprezentowany w czerwcu tego roku, a pierwsi klienci Taurona dostaną go z końcem roku.

Jak interpretować wskazania liczników i zużycie energii?

O tym, ile energii pobrano w okresie rozliczeniowym, informuje zużycie (kWh). W praktyce jest to różnica między obecnym a poprzednim odczytem licznika. Klient ma wgląd w cenę energii (ustaloną w oparciu o aktualną taryfę). Na podstawie iloczynu dwóch wskazanych wartości może ustalić wartość netto.

Klienci powinni pamiętać, że średnia stawka za kWh to cena obliczona jako iloraz całkowitej wartości brutto faktury i ilości energii elektrycznej w okresie rozliczeniowym. Wiadomo, że zużycie prądu nie jest co miesiąc takie samo, więc stawka ta będzie zmienna.

Zielona energia na lata? Z Tauronem to możliwe

Klienci Taurona mogą skorzystać z ekologicznego prądu. Co to oznacza? Prąd w ofercie Nowa Energia pochodzi z odnawialnych źródeł energii, czyli np. z wiatru i ze słońca. Cena dla tej oferty jest znana na długi okres (nawet na 9 lat do przodu), co pozwala mieć rachunki za prąd pod kontrolą. 

Klienci, którzy zdecydują się na zakup Nowej Energii mogą również liczyć na bonusy na start, jeśli zarejestrują się w Programie Klienckim, zakupią ofertę w aplikacji i aktywują tam fakturę elektroniczną.

W ramach oferty klient nie tylko będzie czerpał prąd z OZE, ale może też zrezygnować z papierowych dokumentów na rzecz opłacania rachunków online. Dzięki wieloletniej umowie nie trzeba pamiętać o jej odnawianiu.

Praktyczne porady dla konsumentów

Każdy z nas chce, aby budżet domowy nie kurczył się zbyt szybko. Dobrym sposobem na oszczędzanie jest rozsądne gospodarowanie rachunkami, m.in. tymi za prąd. Warto stale monitorować zużycie prądu i sprawdzać, czy rzeczywiście wszystkie sprzęty domowe muszą nieustannie pracować.

Przykładem zmiany, która pozwala na realne obniżanie cen, jest wybór taryfy dynamicznej. Tu klient może zmniejszać płatności, dostosowując zużycie prądu do godzin, gdy stawka jest najniższa. Musi to być jednak wybór świadomy, zużycie  i ceny prądu trzeba regularnie kontrolować. To od człowieka zależy, kiedy włączy lub wyłączy dane urządzenia.

Klientom korzystającym z umów z cenami dynamicznymi Tauron poleca optymalizację kosztów za pomocą domowego magazynu energii. Naładowanie go w godzinach, gdy prąd jest najtańszy, pozwala wykorzystać zapas w okresie, gdy ceny są wyższe.

Dobrym narzędziem do wglądu w rachunki i porównywania miesięcznych opłat jest aplikacja. Mój Tauron daje szansę nie tylko na szybkie uregulowanie opłat, ale też na sprawdzenie historycznych faktur, odczyt stanu licznika, szczegóły umów, czy opcję zmiany oferty.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska