Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy Wpływowe Kobiety Małopolski 2015 [GŁOSUJ]

Karolina Gawlik
Elżbieta Koterba - Wpływowa Kobieta Małopolski 2014
Elżbieta Koterba - Wpływowa Kobieta Małopolski 2014 fot. Anna Kaczmarz
Mają odwagę, siłę, ale i urok. Swoją pracą zmieniają nasz region na lepsze. Która z nich wyróżniła się w ostatnim czasie najbardziej? Wybieramy Wpływowe Kobiety Małopolski

Wpływowa Kobieta Małopolski 2015 [REGULAMIN]

Działają w samorządach i parlamencie, sprawują wysokie stanowiska w instytucjach publicznych, promują swoje miejscowości, niosą pomoc innym. Dzięki nim nasze województwo staje się coraz lepszym miejscem do życia. To kandydatki czwartej edycji naszego plebiscytu Wpływowe Kobiety Małopolski.

Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" przez cały rok śledzili dokonania Małopolanek. Po burzliwej naradzie Kapituły Plebiscytu, powstała lista 45 kandydatek, które w tym roku będą walczyć o prestiżowy tytuł Wpływowej Kobiety Małopolski 2015.

W kolejnych numerach będziemy przybliżać ich sylwetki. A Czytelników prosimy o to, by wybrali te panie, które ich zdaniem zasłużyły najbardziej na to miano.

W ubiegłym roku w plebiscycie zwyciężyła Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta. Wyróżnienia otrzymały dyrektorka Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie Anna Prokop-Staszecka, prezeska Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Mrugała, posłanka PO Katarzyna Matusik-Lipiec, dyrektorka Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie Renata Godyń-Swędzioł oraz była już eurodeputowana, prof. Joanna Senyszyn.

Kiedy i jak głosować
Plebiscyt trwa od dziś. Głosować można za pomocą kuponów drukowanych na łamach "Gazety Krakowskiej", które będą się ukazywać do 21 lutego. Należy je wysłać lub dostarczyć na adres redakcji (al. Pokoju 3, 31-548, Kraków) do 25 lutego. Dłużej, bo do 27 lutego, można oddawać głosy poprzez SMS-y. Należy je wysyłać na numer 72355 (koszt 2,46 z VAT), w treści wpisując KOBIETA. oraz numer kandydatki. Każdy wysłany SMS jest również zakupem e-wydania "Gazety Krakowskiej". Kandydatka, które uzyska największą liczbę głosów otrzyma tytuł Wpływowa Kobieta Małopolski 2015. Kolejne cztery otrzymają wyróżnienia.

O roli kobiet w życiu publicznym rozmawiamy z prof. Zbigniewem Nęckim, psychologiem społecznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Mamy panią premier otoczoną kobietami, panią komisarz w Unii Europejskiej. Nadchodzi czas kobiet?
Wielkimi krokami zbliża się powrót do korzeni, czyli matriarchatu. Trochę nam to czasu zajęło. Funkcja kobiet w życiu publicznym staje się tak upowszechniona, że przestaliśmy patrzeć na płeć. Czekałem na ten moment jako psycholog społeczny. Ludzi przestaje dziwić, że funkcję ministra czy prezydenta miasta pełni kobieta. To początek prawdziwego wyrównania płci. Patrząc na politykę, kulturę, oświatę czy biznes widać bardzo sprawne, dzielne kobiety o świetnych kwalifikacjach. Najwyraźniej tradycja, że kobieta to dom, dziecko i kuchnia poszła na zawsze w siną dal.

Mężczyźni mogą się czuć zagrożeni?
Dominacja i asertywność kobiet jest czynnikiem zagrażającym trochę samopoczuciu mężczyzn. Pozwalamy z pewną pobłażliwością rządzić kobietom, ale nie o pozwolenie chodzi. My po prostu musimy się pogodzić z tym, że wpływ na ludzi staje się niezależny od płci. Świat idzie w kierunku wartości miękkich, kojarzonych standardowo z żeńskimi, jak np. partnerstwo, równość, empatia, porozumienie. Wycofujemy się natomiast z wartości twardych, jak przemoc, przebojowość, agresja. To zjawisko nazywamy ekofeminizmem. Panowie muszą się przyzwyczaić do tych aktualnych trendów. Też bym chciał, żeby żona robiła mi kanapki, ale robię sobie sam. Przynajmniej mam z wędliną, a nie z ziółkami.

Kobieta wpływowa. Kto to taki?
To kobieta, która się liczy i której zdanie ma znaczenie w przestrzeni publicznej. Potrafi też zachęcić wielu do działania.

Ciężko być kobietą wpływową w obecnych realiach społecznych?
Jeśli chce się być w jakiejś dziedzinie nieco lepszym niż ,,standard" trzeba poświęcić wiele czasu, uwagi i energii, a jednak istnieje oczekiwanie, że kobieta będzie też w domu dla dzieci, męża. To bywa naprawdę trudne, więc kobieta musi mieć wsparcie.

Czego Pan Profesor życzy naszym kandydatkom?
Wielkiej, dobrej, miłej aprobaty ze strony otoczenia. Nie takiej, która wymaga manipulacji czy rywalizacji, ale takiej, jaką człowiek może bezinteresownie ofiarować drugiemu człowiekowi. Żeby cieszyły się serdecznym, bezpretensjonalnym podziwem i uznaniem, które doda im sił. Samotność to zgroza osób wybitnych. Niech więc czują więź z innymi, mimo że są wpływowe.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska