To już 51. sezon akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Rozpoczął się listopadzie i potrwa aż do marca. Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię oraz zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne (uczestnicy pokrywają we własnym zakresie tylko koszty biletów wstępu itp.), a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Zdobądź Odznakę Przyjaciela Krakowa
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) albo z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).
Do tej pory odbyło się już kilkadziesiąt spacerów. Ich uczestnicy mieli okazję m.in. zwiedzić Podgórze, Kazimierz i Nowy Kleparz, dowiedzieć się ciekawostek o krakowskich ratuszach, posłuchać o dawnych miejskich gospodach, zajazdach i drukarniach, pospacerować ścieżkami Jana Pawła II i szlakiem Wyspiańskiego, Matejki, Kościuszki czy Długosza, zdobyć wiedzę o obronności Krakowa w dawnych wiekach, poznać tajemnice ulicy Kalwaryjskiej albo obejrzeć place naszego miasta oraz jego gotyckie zabytki.
Zajrzyj do krakowskich klasztorów i na Kazimierz
Na najbliższy weekend krakowskie PTTK zaplanowało cztery spacery. Jak zwykle zapowiadają się ciekawie, więc warto zarezerwować sobie czas, by wziąć w nich udział. W sobotę 4 lutego odbędą się następujące spacery: „Zakony i klasztory – oo. Dominikanie i ss. Dominikanki” (zbiórka przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański przy ul. Westerplatte 15 o godz. 9) oraz „Secesja w Krakowie” (zbiórka: Dom Turysty, godz. 9:30).
Z kolei w niedzielę 5 lutego będzie można wziąć udział w spacerach: „Miasto Kazimierz – dzielnica żydowska” (zbiórka: plac Wolnica, godz. 9) i „Ciemna strona Krakowa” (zbiórka: Dom Turysty, godz. 16:30).
To nie wszystko, ponieważ na niedzielę 5 lutego zaplanowany został również wykład dr. hab. Mateusza Wyżgi, prof. UP zatytułowany „Kraków w II połowie XVII w. i w wieku XVIII”. Wykład obędzie się w sali konferencyjnej PTTK (ul. Zyblikiewicza 2b) o godz. 10.30.
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któryś ze spacerów zostanie odwołany.
Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK, u kierownika obsługi tras oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
