WIDEO: Siedem partii w Sejmie. PiS wciąż z wyraźną przewagą nad PO Sondaż partyjny (Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24, 19-20 września)
Źródło: TVN24, X-News
PRAWYBORY W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM - GŁOSUJ!
SENAT:
- Okręg nr 30 Powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 31 Powiaty krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 32 Kraków: dzielnice Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta
- Okręg nr 33 Kraków: dzielnice Stare Miasto, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim i Podgórze
- Okręg nr 34 Powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki
- Okręg nr 35 Tarnów oraz powiaty dąbrowski i tarnowski
- Okręg nr 36 Powiaty limanowski, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 37 Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki
SEJM:
- Okręg nr 12 Powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 13 Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 14 Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 15 Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki
Bitwa o stolicę regionu
Małopolska podzielona jest na cztery okręgi wyborcze do Sejmu. Zacznijmy od nr. 13, bo obejmuje stolicę województwa - Kraków, a także powiaty: krakowski, miechowski i olkuski. Mamy tu 203 kandydatów na posłów. Mandaty zdobędzie 14 z nich.
Jedynką na liście PiS jest Małgorzata Wassermann, prawniczka, córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła Zbigniewa Wassermanna. Na kolejnych miejscach są obecni parlamentarzyści: Andrzej Adamczyk, Ryszard Terlecki, Barbara Bubula.
Ostatni, 28. na liście jest Jarosław Gowin. Przypomnijmy, że cztery lata temu był trzeci na krakowskiej liście PO...
Główna batalia rozegra się między jedynką PiS a liderem listy PO: Rafałem Trzaskowskim, wiceministrem spraw zagranicznych. To spadochroniarz z Warszawy, słabo związany z Krakowem. Jednak partyjny szyld może mu pomóc: miasto zawsze było bastionem PO w regionie.
Za nim na liście Platformy mamy posła Ireneusza Rasia, a następnie szefa małopolskich struktur partii Grzegorza Lipca. To on wcześniej miał być jedynką, ale centrala partyjna po burzliwych sporach zdecydowała inaczej. W okręgu krakowskim startuje też PSL, na czele z Wojciechem Kozakiem, wicemarszałkiem Małopolski. Za nim Małgorzata
Marcińska, była wiceminister pracy, obecnie prezes spółki zarządzającej Kraków Areną. Miejsce trzecie zajął Dariusz Nowak, były rzecznik małopolskiej policji, obecnie rzecznik delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Krakowie.
Z kolei Zjednoczona Lewica na jedynce wystawiła Kazimierę Szczukę, dziennikarkę i działaczkę feministyczną. Podobnie jak Trzaskowski - warszawiankę.
W Krakowie są też do wzięcia dwa mandaty senatorskie. W jednym z okręgów obecny senator PO Bogdan Klich powalczy z posłem niezrzeszonym Łukaszem Gibałą i z Renatą Godyń-Swędzioł z PiS, dyrektorką Szpitala im. Narutowicza w Krakowie. Walka o drugi mandat rozegra się między Jerzym Fedorowiczem (aktor i poseł PO), Mieczysławem Gilem, legendarnym opozycjonistą z krakowskiej huty (obecnym senatorem PiS w Kieleckiem), i przedsiębiorcą Jerzym Poźniakiem.
Pod Krakowem o Senat powalczy pięciu kandydatów, w tym Marek Pęk, syn obecnego senatora PiS Bogdana Pęka. Zastąpił ojca po tym, jak w mediach ukazały się zdjęcia Pęka seniora leżącego na podłodze. Świadkowie twierdzili, że był pijany, choć on sam opowiadał, że zasłabł.
Premier kontra marszałek
Kolejny okręg sejmowy to nr 12, obejmujący powiaty suski, chrzanowski, myślenicki, oświęcimski i wadowicki. Tu kandydatów jest 119, walczą 0 8 mandatów. PO wystawiła jako jedynkę marszałka województwa Marka Sowę. Musiała w Małopolsce zachodniej znaleźć na tyle mocnego lidera listy, aby był godnym przeciwnikiem dla kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło.
Na liście PiS w okręgu 12 jest też m.in. obecny poseł Marek Polak, a na miejscu siódmym - Ewa Filipiak, zdetronizowana rok temu burmistrz Wadowic. Ciekawostką jest miejsce 16., ostatnie, z którego startuje Filip Kaczyński. Jest posłem zaledwie od miesiąca. Zastąpił Krzysztofa Szczerskiego, który podjął pracę w Kancelarii Prezydenta RP. Nazwisko, choć nie jest spokrewniony z prezesem PiS, może przynieść mu sukces.
O jeden mandat w Senacie powalczą trzy osoby, w tym Andrzej Pająk, obecny senator PiS, i były senator PO Stanisław Bisztyga.
Minister PO i poseł z PiS
Okręg 14 obejmuje Nowy Sącz i powiaty: limanowski, gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański. Tu wybiera się 10 posłów, a zgłosiło się 170 kandydatów. PO wystawia mocne nazwiska: Andrzeja Czerwińskiego, ministra skarbu państwa, a tuż za nim posła Andrzeja Guta Mostowego, prężnego zakopiańskiego przedsiębiorcę.
PiS odpowiada kandydaturą posła Piotra Naimskiego. Jako kolejny spadochroniarz z Warszawy nie cieszy się on sympatią lokalnych działaczy. Zaskoczeniem jest też wysoka, druga pozycja Józefa Leśniaka, obecnie... radnego powiatowego. Za nimi na liście są obecni posłowie: Anna Paluch, Wiesław Janczyk i Barbara Bartuś. Dopiero na siódmym miejscu znalazł się
Arkadiusz Mularczyk, który jeszcze cztery lata temu otwierał sądecko-podhalańską listę PiS. To pokuta za transfer do Solidarnej Polski.
W okręgu nr 13 listę do Sejmu zarejestrował też m.in. komitet Zbigniewa Stonogi, który ujawnił akta z afery podsłuchowej. Szansy oddania głosu na jego współpracowników nie będą mieli mieszkańcy pozostałych części Małopolski.
O trzecią kadencję w Senacie na Sądecczyźnie powalczy Stanisław Kogut. Z kolei na Podhalu szykuje się starcie obecnego senatora Stanisława Hodorowicza (PO nadal go popiera, choć głosował za odrzuceniem ustawy o in vitro) z radnym wojewódzkim z PiS Janem Hamerskim.
Kosiniak wyparł Sztorca
Okręg 15 to Tarnów i powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki. Chętnych do Sejmu jest 162, mandatów tylko 9. Lokomotywą PiS jest tu obecny poseł Włodzimierz Biernacki, a liderem listy PO wiceminister edukacji Urszula Augustyn. Tuż za nią - żużlowiec i również poseł Robert Wardzała. W Tarnowskiem od lat mandat zdobywało także PSL.
Cztery lata temu przypadł on Andrzejowi Sztorcowi. Teraz poseł musiał ustąpić pierwszego miejsca na liście ministrowi pracy Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.
Okręg tarnowski jest jedynym w Małopolsce, w którym listę zarejestrował komitet "Szczęść Boże" Grzegorza Brauna (kandydował ostatnio na prezydenta RP).
O miejsce w Senacie będzie się ubiegał m.in. obecny senator PiS Kazimierz Wiatr.
Załączone pliki:
- LISTA KANDYDATÓW DO SEJMU. OKRĘG NR 13Rozmiar: 59 kB
- Kandydaci do Sejmu, okręg nr 12Rozmiar: 57 kB
- Kandydaci do Sejmu, okręg nr 14Rozmiar: 61 kB
- Kandydaci do Sejmu, okręg nr 15Rozmiar: 66 kB
- Kandydaci do Senatu, wszystkie okręgiRozmiar: 39 kB
Jak głosować?
Głosowanie potrwa od 18 września od godz. 9 do 12 października do godziny 9.59.59
Głosować można na 3 sposoby:
- Za pośrednictwem SMS-ów wysyłanych na numer 72355 z wpisanym w treści numerem kandydata (dostępne na stronie www.gazetakrakowska.pl). Każdy może wysłać nieograniczoną liczbę głosów SMS. Jeden to 10 punktów dla kandydata. Koszt wysłania SMS-a to 2,46 zł z VAT.
- Za pośrednictwem strony www.gazetakrakowska.pl poprzez kliknięcie w odpowiednim miejscu. Dziennie można oddać tak maks. 5 głosów. Jeden głos to jeden punkt dla kandydata.
- Poprzez Facebooka. Dziennie można oddać jeden głos. Jeden głos to dwa punkty dla kandydata.
Zwyciężą ci kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę punktów. Wyniki podamy 14 października na łamach "Gazety Krakowskiej" i w naszym serwisie internetowym www.gazetakrakowska.pl.
Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdym z czterech okręgów sejmowych i zwycięzcy w każdym z okręgów senackich zostaną zaprezentowani w "Gazecie Krakowskiej" i w naszym serwisie internetowym 14 października.
Ze zwycięzcami prawyborów w poszczególnych okręgach sejmowych i senackich przeprowadzimy rozmowy, które opublikujemy na naszych łamach i w serwisie www.gazetakrakowska.pl 14 października.