https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze gminy Małopolski wybrane. To w nich żyje się najlepiej

Magdalena Domańska-Smoleń
Uroczysta gala, podczas której wyróżniono najlepsze gminy Małopolski. Ranking organizowany jest nieprzerwanie od piętnastu  lat przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji  we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie.
Uroczysta gala, podczas której wyróżniono najlepsze gminy Małopolski. Ranking organizowany jest nieprzerwanie od piętnastu lat przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Wojciech Matusik
4 grudnia 2024 małopolscy samorządowcy spotkali się w Tauron Arenie w Krakowie, by poznać wyniki Rankingu Gmin Małopolski 2024. Ranking organizowany jest nieprzerwanie od piętnastu lat przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Kto tym razem stanął na podium? W których gminach żyje się najlepiej?

Ideą Rankingu Gmin Małopolski jest identyfikacja i promowanie gmin wyróżniających się pod względem zrównoważonego rozwoju i poziomu jakości życia. Uczestniczą w nim wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

Podczas gali nagrody odebrali zwycięzcy i liderzy powiatowi, którzy uzyskali najwyższe wartości syntetycznego wskaźnika rankingowego. Mierzony był m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminy w sferze gospodarczej, społecznej, środowiskowej i przestrzennej.

Zwycięzcy Rankingu Gmin Małopolski 2024

  • I miejsce – gmina Wielka Wieś

  • II miejsce – miasto Zakopane

  • III miejsce – miasto i gmina Niepołomice

  • IV miejsce – gmina Moszczenica

  • V miejsce – gmina Zabierzów

Liderzy powiatów:

  • Powiat bocheński – gmina Trzciana

  • Powiat brzeski – gmina Iwkowa

  • Powiat chrzanowski – miasto i gmina Alwernia

  • Powiat dąbrowski – miasto i gmina Dąbrowa Tarnowska

  • Powiat gorlicki – gmina Moszczenica

  • Powiat krakowski – gmina Wielka Wieś

  • Powiat limanowski – miasto Limanowa

  • Powiat miechowski – gmina Gołcza

  • Powiat myślenicki – gmina Siepraw

  • Powiat nowosądecki – miasto i gmina Krynica-Zdrój

  • Powiat nowotarski – miasto Nowy Targ

  • Powiat olkuski – miasto Bukowno

  • Powiat oświęcimski – miasto i gmina Zator

  • Powiat proszowicki – gmina Pałecznica

  • Powiat suski – miasto Sucha Beskidzka

  • Powiat tarnowski – gmina Skrzyszów

  • Powiat tatrzański – miasto Zakopane

  • Powiat wadowicki – gmina Mucharz

  • Powiat wielicki – miasto i gmina Niepołomice

W tym roku, dodatkowo, zostały przyznane wyróżnienia w 4 dodatkowych kategoriach:

  • Lider edukacji - gmina Polanka Wielka

  • Lider dzietności - gmina Łabowa

  • Lider proobywatelski  - gmina Lipinki

  • Lider szkoleń - miasto i gmina Alwernia

Gratulacje od wojewody i marszałka

Na uroczystej gali nie zabrakło Łukasza Smółki – marszałka Małopolski oraz Krzysztofa Klęczara - wojewody Małopolski. Obydwaj podkreślali ważną rolę samorządów.

- Dziś śmiało można powiedzieć, że Małopolska tak dobrze się rozwija dzięki sprawnym samorządom. Przed nami nowa perspektywa środków europejskich. Poprzednie środki wydane były co do jednego euro, a to jest dla nas gwarancja, że kolejna perspektywa, z poważnymi partnerami, nie będzie problemowa. Przed nami pięć lat ciężkiej pracy pod nazwą „projekt Małopolska” – mówił marszałek Łukasz Smółka.

- Okres przedświąteczny to jest taki czas, że możemy sobie dobitniej uświadomić jedną rzecz. Czasami są kwestie, które nas dzielą, ale zdecydowanie więcej jest tych, które nas łączą! Ponad wszystkimi podziałami jest cel nadrzędny – dobro Małopolski i jej mieszkańców. W kwestiach strategicznych, jak bezpieczeństwo, rozwój, czy finansowanie – potrafimy mówić jednym głosem – podkreślał wojewoda Krzysztof Klęczar.

We wszystkich samorządach odbywa się wytężona praca

Wojciech Odzimek
Wojciech Odzimek
Andrzej Banaś

O komentarz do tegorocznego rankingu poprosiliśmy Wojciecha Odzimka, dyrektora Regionalnego Ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w Krakowie Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji.

Były w tym roku jakieś zaskoczenia?

Mimo iż najlepszy wynik w 15. edycji Rankingu Gmin Małopolski 2024 osiągnęła gmina Wielka Wieś, która od lat już zajmuje miejsca na jego podium i nie jest to zaskoczeniem, to analizując wyniki najnowszego zestawienia rankingowego, można zaobserwować kilka tendencji, które nie są już tak stałe jak jeszcze kilka lat temu.

Jakich?

Jedną z nich jest to, iż gminy podkrakowskie nie dominują już w tak dużym stopniu w pierwszych miejscach rankingu – np. w pierwszej „10” znajduje się pięć gmin z „obwarzanka krakowskiego”.

Ale dalej są wysoko w zestawieniu...

Oczywiście. Gminy z tego terenu dalej zajmują bardzo wysokie miejsca, ale widać też wyraźnie, że jednostki z innych obszarów województwa w większym stopniu wykorzystują swoje atuty dla doskonalenia warunków życia społeczności lokalnych. Ponadto jest też sporo zmian wśród liderów powiatowych – w stosunku do ubiegłorocznej edycji rankingu. Na 19 powiatów ziemskich mamy 7 zupełnie nowych liderów powiatowych, co również jest stosunkowo dużą zmianą.

O czym to świadczy?

Te tendencje świadczą o tym, że we wszystkich samorządach odbywa się wytężona praca, pozyskuje się środki, realizuje inwestycje, dba się o kapitał społeczny i to przynosi pozytywne efekty rozwojowe. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewne aspekty spoza klasyfikacji rankingowej, która jest ważna i emocjonująca, jednak nie może zasłaniać realnych problemów naszych wspólnot lokalnych. Przede wszystkim na 179 gmin biorących udział w rankingu, ponad 110 notuje wskaźnik ujemnego przyrostu naturalnego, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia w Małopolsce. Rozbieżność we wskaźniku salda migracji jest olbrzymia, od niemal minus 8 promili do plus 27 promili rocznie, co powoduje bardzo zróżnicowane procesy demograficzne w przestrzeni województwa. To są realne problemy, które już teraz oddziałują i będą oddziaływać na jakość życia w naszych gminach.

Patronat honorowy nad rankingiem objęli: Krzysztof Jan Klęczar - Wojewoda Małopolski, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji.
Inicjatywę biznesowo wspierają: Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ProPOLIS Consulting Sp. z o.o. Patronat medialny objął Dziennik Polski.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska