https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory coraz bliżej! Obecnie w Sejmie reprezentują nas dwie kobiety, Barbara Bartuś z Lipinek i Elżbieta Zielińska, pochodząca z Kobylanki

Lech Klimek
Jesienią 2019 znowu pójdziemy do urn. Tym razem będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. W naszych okręgach wyborczych do Sejmu wybierzemy 10 posłów i jednego senatora. Wybory do Sejmu i Senatu muszą odbyć się w jedną z niedziel między 13 października a 12 listopada.

Rozpoczął się wyścig o nominacje partyjne dla chętnych, którzy od października chcieliby spędzić najbliższe cztery kolejne lata w ławach parlamentarnych.

Wstępnie mówi się, że do urn pójdziemy 13 października, bo taki termin najbardziej miałby odpowiadać będącemu na politycznej fali PiS-owi. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prezydent Andrzej Duda. Wybory muszą odbyć się nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu, czyli 12 listopada.

Poprzednio PiS rozbił bank

Cztery lata temu politycy Prawa i Sprawiedliwości swoją skuteczną kampanią udowodnili konkurencji, kto rządzi w naszym okręgu. Z dziesięciu mandatów, jakie były do wzięcia uzyskali osiem.

Najwięcej głosów, bo niemal 37 tys. uzyskał Arkadiusz Mularczyk. Posłami z list PiS zostali również Barbara Bartuś, z Lipinek, którą poparło 20 tys. 725 osób. Piotr Naimski, lider listy, otrzymał trzeci wynik w głosowaniu z poparciem 20 tys. 408 osób. Wyborcy PiS zdecydowali ponadto, że w Sejmie zasiedli: Józef Leśniak, Wiesław Janczyk, Anna Paluch, Edward Siarka i Jan Duda.

Na Platformę Obywatelską w okręgu zagłosowało ok. 14 proc. głosujących. PO z naszego okręgu w Sejmie reprezentuje tylko jeden poseł Andrzej Czerwiński, którego poparło 17 tys. 487 głosujących.

Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich był mandat, jaki dla formacji Kukiz’15 wywalczyła pochodząca z Kobylanki Elżbieta Zielińska, wtedy startująca pod panieńskim nazwiskiem Borowska.

Zagłosowało na nią 8 tys. 115 wyborców.

Ustalanie list kandydatów

Do wyborów jeszcze sporo czasu, ale już trwają przymiarki do ustalenia list kandydatów.

- Nikt jeszcze nie jest pewien startu - mowi Barbara Bartuś. - Proszę mi wierzyć, że nawet ja nie mam tej pewności. Najprawdopodobniej z terenu naszego powiatu na listach będą trzy nazwiska, ale kto to będzie, jeszcze nie wiem - podkreśla.

Wydaje się jednak pewne, że posłanka z Lipinek będzie kandydować do Sejmu na kolejną kadencję.

Kto jeszcze? Bardzo aktywna na naszym terenie radna sejmiku wojewódzkiego Jadwiga Wójtowicz mówi wprost: - Nie dostałam propozycji, ale jeśli taka będzie, to nie wykluczam startu, teraz skupiam się na pracy w sejmiku.

Spekulacje na temat startu w wyborach ucina też Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Nic mi nie wiadomo o moim starcie. To nie są moje marzenia - mówi stanowczo.

Bardzo zbliżona sytuacja jest w PO. Startować będą podobnie jak do parlamentu europejskiego w szerokiej koalicji.

- Do 15 lipca zgłaszamy kandydatów - mówi Michał Diduch, jeden z liderów partii na naszym terenie. - Ustalanie list koalicyjnych to dość skomplikowany proces. Jedno w zasadzie mogę zdradzić. Na listach może się znaleźć maksymalnie trzy nazwiska z naszego terenu - dopowiada.

W PSL i Kukiz’15 duże znaki zapytania: - Dzisiaj wyjaśni się, w jakiej konfiguracji wystartujemy - mówi Jerzy Nalepka, działacz PSL. - Ja już nie będę walczył o mandat. Potrzebujemy nowych ludzi i takich będziemy szukać - podkreśla.

Z Elżbietą Zielińska nie udało nam się skontaktować.

Jak głosować

Wybory do Sejmu i senatu 2019

Wyborcy dostaną dwie karty do głosowania. Na jednej (wybory do Sejmu) będą listy komitetów z nazwiskami kandydatów, na drugiej (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej.

Głosowanie polega na postawieniu dwóch przecinających się linii (najlepiej znaku x) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu. To oznacza, że na każdej z kart do głosowania można postawić jeden znak x. W Małopolsce wybierzemy 41 posłów i 8 senatorów.

Do Sejmu w okręgu nr 14 (powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański; miasto na prawach powiatu: Nowy Sącz) wybranych zostanie 10 posłów.

Jeden mandat senatora przypadnie osobie wybranej w okręgu 37, obejmującym Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki.

WIDEO: Dlaczego Polacy nie interesują się wyborami i polityką?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Totalna kompromitacja obu pań. Brak inwestycji, degradacja szpitala, coraz mniej skomplikowanych zabiegów, długie kolejki do specjalistów. Przykładem brak okulistów w Gorlicach (ma NFZ).

O edukacji szkoda mówić, paraliż roczników w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.

Brak ronda , brak obwodnicy, która by omijała Gorlice. Brak zapowiadanej drogi do Krynicy z Wysowej i na Słowację.

Głos oddany na te panie to poparcie amatorszczyzny, braku wiedzy.

Również PO nie ma pomysłu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska