Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015. Jak zagłosować w innym mieście? Do kiedy się zgłosić? [WNIOSEK]

red./PKW
Wybory parlamentarne 2015. Jak zagłosować w innym mieście? Do kiedy się zgłosić? [WNIOSEK]
Wybory parlamentarne 2015. Jak zagłosować w innym mieście? Do kiedy się zgłosić? [WNIOSEK] PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE
Wybory parlamentarne 2015. Jak zagłosować w innym mieście lub miejscowości? Jak to zrobić, jaki wniosek należy złożyć i do kiedy? Jak dopisać się do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego? Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, najpóźniej do dnia 23 października 2015 r. Wybory parlamentarne 2015 już 25 października.

Czytej też:
Wybory 2015. PKW wylosowała numery list wyborczych
Sondaż w Małopolsce: triumf PiS [WYNIKI, SYMULACJA MANDATÓW]
Wybory parlamentarne 2015. Możesz głosować na swojego kandydata [PRAWYBORY]

Wybory parlamentarne 2015. Jak zagłosować w innym mieście? Jak zagłosować poza miejscem zameldowania

Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego miejsca stałego zamieszkania) lub w której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Każdy wyborca, który zamierza głosować w obwodzie głosowania poza miejscem stałego zamieszkania może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, najpóźniej do dnia 23 października 2015 r. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę. Wówczas wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienia (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL oraz dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

Autor: Joanna Urbaniec

Wybory parlamentarne 2015. ZAŚWIADCZENIE O GŁOSOWANIU W DOWOLNYM PUNKCIE WYBORCZYM

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym dotychczas był ujęty.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

ZOBACZ TEŻ: Wybory parlamentarne 2015 [SERWIS SPECJALNY]
Wybory parlamentarne 2015. Jak zagłosować za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu RP?

Osoby, które chcą głosować za granicą muszą to zgłosić konsulowi do 12 października. Do 20 października będzie można dopisać się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Kampania wyborcza zakończy się o północy 23 października. Wyborcy wybiorą w niedzielę, 25 października na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Obywatele polscy, którzy chcą oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu RP w jednym z obwodów wyborczych za granicą, mogą od 28 września 2015 roku rejestrować się poprzez internetowy portal ewybory.msz.gov.pl Zagłosować w wyborach parlamentarnych można osobiście w konsulacie lub korespondencyjnie.

Wybory parlamentarne 2015. Liderzy daleko, kandydaci mniej znani prowadzą w prawyborach
Wybory parlamentarne 2015. Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania

Wyborca zameldowany na pobyt stały na obszarze gminy, który nie złożył wniosku o wpisanie do stałego rejestru wyborców w innym miejscu oraz wyborca wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek, zostanie wpisany z urzędu do spisu wyborców w gminie, w której ujęty jest w rejestrze wyborców, sporządzanego dla obwodu głosowania właściwego dla jego miejsca zamieszkania.

Wyborca zameldowany na pobyt czasowy (przebywający czasowo), który nie został wpisany do stałego rejestru wyborców w gminie właściwej dla miejsca czasowego zameldowania (pobytu) zostanie ujęty w spisie wyborców w miejscu jego zameldowania na pobyt stały.

Wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego zamieszkania może głosować w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym w kraju, za granicą i na polskim statku morskim, na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania lub może dopisać się do spisu wyborców.

Dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania

Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego miejsca stałego zamieszkania) lub w której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Wniosek może dotyczyć każdego lokalu wyborczego, w tym lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Informacja o siedzibach obwodowych komisji wyborczych (lokalach wyborczych), w tym o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, podana jest do wiadomości publicznej przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).

Wniosek składa się w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywa wyborca, najpóźniej do dnia 20 października 2015 r.

We wniosku należy podać:

- nazwisko,
- imię (imiona),
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- adres zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska