Zobacz także: Wybierzmy najlepszych kandydatów na posłów i senatorów - GŁOSUJ
WIDEO: Siedem partii w Sejmie. PiS wciąż z wyraźną przewagą nad PO Sondaż partyjny (Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24, 19-20 września)
Źródło: TVN24, X-News
Zaskoczeniem może być fakt, że aż w dwóch okręgach wyborczych do Sejmu liderami są kandydaci Zjednoczonej Lewicy, a nie PiS czy Platformy. Mowa o Edycie Luks, która prowadzi w Małopolsce zachodniej, spychając z podium m.in. marszałka województwa Marka Sowę i kandydatkę na premiera Beatę Szydło, oraz o Ryszardzie Śmiałku, wiodącym prym w Krakowie. Próżno szukać na krakowskim podium znanych nazwisk. Drugie i trzecie miejsce zajmują kandydaci komitetu „Nowoczesna” Ryszarda Petru: Patrycja Krawczyk i Krzysztof Kwarciak.
W Tarnowie wciąż najbardziej aktywni są sympatycy ruchu Kukiza: na pierwszym miejscu w tym okręgu utrzymuje się Marek Ciesielczyk. Tymczasem Włodzimierz Bernacki (PiS), Urszula Augustyn (PO) czy minister Władysław Kosiniak-Kamysz plasują się na razie daleko za podium.
Jedynie w okręgu nowosądeckim pierwsze miejsce zajmuje kandydat PiS - Wojciech Cieślak. O dziwo, słabo radzą sobie natomiast posłowie, których nasi Czytelnicy bardzo dobrze ocenili w podsumowaniu kadencji. - Myślę, że moi sympatycy jeszcze dadzą o sobie znać - nie traci nadziei poseł Platformy z Podhala Andrzej Gut Mostowy.
Jak głosować
Głosowanie trwa od 18 września od godz. 9 do 12 października do godziny 9.59.59.
Głosować można na 3 sposoby: Za pośrednictwem SMS-ów wysyłanych na numer 72355 z wpisanym w treści numerem kandydata (dostępne na stronie www.gazetakrakowska.pl). Każdy może wysłać nieograniczoną liczbę głosów SMS. Jeden to 10 punktów dla kandydata. Koszt wysłania SMS-a to 2,46 zł z VAT. Za pośrednictwem strony www.gazetakrakowska.pl poprzez kliknięcie w odpowiednim miejscu. Dziennie można oddać tak maks. 5 głosów. Jeden głos to jeden punkt dla kandydata.
Poprzez Facebooka. Dziennie można oddać jeden głos. Jeden głos to dwa punkty dla kandydata. Zwyciężą ci kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę punktów.
Wyniki podamy 14 października. Laureaci trzech pierwszych miejsc w każdym z czterech okręgów sejmowych i zwycięzcy w każdym z okręgów senackich zostaną zaprezentowani w „Gazecie Krakowskiej” i w naszym serwisie internetowym 14 października. Ze zwycięzcami prawyborów w poszczególnych okręgach sejmowych i senackich przeprowadzimy rozmowy, które opublikujemy również 14 października.
PRAWYBORY W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM - GŁOSUJ!
SENAT:
- Okręg nr 30 Powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 31 Powiaty krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 32 Kraków: dzielnice Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta
- Okręg nr 33 Kraków: dzielnice Stare Miasto, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim i Podgórze
- Okręg nr 34 Powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki
- Okręg nr 35 Tarnów oraz powiaty dąbrowski i tarnowski
- Okręg nr 36 Powiaty limanowski, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 37 Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki
SEJM:
- Okręg nr 12 Powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki
- Okręg nr 13 Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski
- Okręg nr 14 Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański
- Okręg nr 15 Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki