Platforma swojego kandydata wyłoni w prawyborach we wrześniu. Na razie zgłosiły się do nich tylko dwie radne miejskie, Małgorzata Jantos i Marta Patena. Partii nie udało się nakłonić do startu żadnego ze znanych profesorów. Start wykluczył senator Janusz Sepioł. Józef Lassota może być więc ostatnią szansą Platformy na podjęcie realnej walki o Kraków z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim.
Mocny kandydat
Lassota to doświadczony polityk. Był radnym miejskim, prezydentem Krakowa, radnym wojewódzkim i posłem III kadencji. Obecnie teraz też zasiada w parlamencie. - Rozmawiamy z panem posłem. Józef Lassota jeszcze nie zdecydował, ale nie mówi "nie". To byłaby mocna kandydatura i ciekawe dopełnienie prawyborów, w których start zapowiedziały nasze dwie radne - przyznaje Grzegorz Lipiec, przewodniczący małopolskiej PO. Uważa Lassotę za mocnego kandydata.
- To były prezydent miasta, doświadczony polityk, samorządowiec, osoba z dobrą aurą - dodaje Lipiec. Przyznaje, że problemem może być tylko wiek posła - 71 lat. Jacek Majchrowski jest młodszy. Ma 67 lat.
Poseł się waha
Poseł Lassota jeszcze się waha. - Wiele osób mnie namawia, myślę nad tym, ale propozycja mnie zaskoczyła. Nie planowałem startu w wyborach - mówi. Przyznaje, że obawia się kosztownej i burzliwej kampanii wyborczej. Na razie Majchrowski jest faworytem. W różnych sondażach ma ok. 30 proc. poparcia.
Lassota zdaje sobie też sprawę z tego, że namawianie go to próba PO wyjścia z trudnej sytuacji braku mocnego kandydata. Partia chciała wcześniej przekonać do startu prof. Antoniego Tajdusia, byłego rektora AGH. Rozmawiała też bezskutecznie z prof. Tadeuszem Uhlem, naukowcem z AGH i przedsiębiorcą. "Afera taśmowa" popsuła pozycję PO w negocjacjach. Odmówił również były rektor UJ prof. Karol Musioł.
- Były takie sugestie, ale start w wyborach nie przychodzi mi do głowy. Jestem już na emeryturze i takie życie mi odpowiada - mówi prof. Musioł. Grzegorz Lipiec jeszcze w minionym tygodniu mówił, że mocną kandydaturą byłby senator Janusz Sepioł, ale i ten nie chce startować.
- Nie ma takiej praktyki, aby z Senatu przechodzić do polityki lokalnej. Poza tym przez ostanie 7 lat byłem poza nią - tłumaczy Sepioł. Dodaje, że pokonać niezależnego Majchrowskiego jest trudno. Bo nawet jeśli kandydat PO przejdzie z obecnym prezydentem do II tury głosowania, to Majchrowski dostanie część głosów elektoratu PiS. Tak było w ostatnich wyborach. Prezydent ma też poparcie lewicy.
- Platforma się nie popisała w poszukiwaniach kandydata. Tak duża partia już dawno powinna mieć konkretne, mocne nazwisko - mówi Lassota.
Co więcej prawybory miały być już w lipcu, ale przesunięto je na wrzesień. Na promowanie kandydata PO zostanie mało czasu. Dlatego też Lassota, były prezydent i rozpoznawalny polityk, może się okazać jedyną alternatywą w tej sytuacji.
O włos z Majchrowskim
Józef Lassota stawał już w szranki z Majchrowskim. Ten w 2002 r. pokonał go o włos w II turze wyborów na prezydenta miasta. Zdobył 50,47 proc. głosów, gdy Lassota 49,53 proc. Różnica wyniosła tylko 1421 głosów. Ale w wyborach w 2006 r. Lassota osiągnął już tylko wynik 5,53 proc. i nie wszedł do drugiej tury.
Ale wtedy u władzy w Polsce był PiS, a nie jak dziś Platforma. Lipiec przyznaje, że Lassotę do startu w wyborach namawia wiele osób. Liczy, że poseł decyzję podejmie do końca miesiąca.
- Poseł Lassota to pozytywny polityk, doświadczony fachowiec, zna się na samorządzie i potrafi zabiegać o interes Krakowa w Warszawie - komentuje Róża Thun, europosłanka PO.
- Jeśli Lassota wygra w prawyborach, bardzo się ucieszę. To były, dobry prezydent Krakowa, który ciągle cieszy się zaufaniem mieszkańców - dodaje Marek Sowa, marszałek Małopolski.
Lassotę do startu przekonuje też jego sejmowy kolega, poseł PO Jerzy Fedorowicz. - To człowiek rewelacyjnie znający miasto, poznał je jako radny, prezydent, wicewojewoda. Jest merytorycznie przygotowany do zarządzania - mówi poseł PO.
Co o tej kandydaturze sądzi ekspert?
- Pomimo dużego doświadczenia samorządowego, jak i w polityce krajowej, Lassotę czeka trudne zadanie. Ciężko będzie mu pozyskać zwolenników spoza elektoratu PO - mówi dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. - Będzie musiał walczyć nie tylko z wciąż popularnym prezydentem. Jak pokazują sondaże, również z kandydatem PiS i Jarosławem Gowinem, jeśli ten wystartuje.
Start zapowiedzieli też krakowski radny niezależny Sławomir Ptaszkiewicz, poseł Łukasz Gibała, który ma opuścić Twój Ruch oraz Tomasz Leśniak z komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom.
Józef Lassota
Urodzony w 1943 r. w Siedliskach na Podkarpaciu. W 1968 r. ukończył studia na Politechnice Krakowskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera na Wydziale Mechanicznym. Po sierpniu 1980 r. był założycielem krakowskiej, a następnie małopolskiej "Solidarności". Internowany w stanie wojennym. Na początku lat 90. został dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a później wicewojewodą. W latach 1992-1998 prezydent Krakowa. W 1997 r. został wybrany na posła z listy Unii Wolności. W 2001 r. bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. W 2004 odszedł z UW. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora jako kandydat Partii Centrum. W 2010 r. z listy PO został radnym sejmiku małopolskiego, a w 2011 r. posłem na Sejm.
Napisz do autora:
[email protected]
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O SĘDZIOWANIU?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!