Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Trzech nowych wójtów w Podegrodziu, Łabowej i Rytrze

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Po 20 latach z urzędem żegna się wójt Rytra Władysław Wnętrzak (z lewej). Przegrał wybory z radnym Janem Kotarbą (z prawej)
Po 20 latach z urzędem żegna się wójt Rytra Władysław Wnętrzak (z lewej). Przegrał wybory z radnym Janem Kotarbą (z prawej) Janusz Bobrek
W trzech gminach mieszkańcy dali czerwoną kartkę dotychczasowym wójtom i wybrali ich konkurentów. W Łabowej, Podegrodziu i Rytrze od 16 listopada urząd zaczną sprawować nowi wójtowie. W pozostałych gminach wygrali dotychczasowi lub będzie II tura.

Czterdziestoletnia Marta Słaby z Maciejowej pokonała dotychczasowego wójta Łabowej Marka Janczaka (20 lat w samorządzie gminy) i Juliana Mąkę. Kandydatka KWW Dla Ludzi Dla Gminy zdobyła 1576 głosów, co dało jej poparcie 60,52 proc.

- Jestem wszystkim ogromnie wdzięczna za to, że mi zaufali i dziękuję zespołowi, który w tej kampanii stworzyliśmy. Nasz program to nie jest koncert życzeń. Od poniedziałku, jeżdżę i działam, więc mam nadzieję, że szybko będzie się coś dobrego działo. Odzywa się do mnie dużo młodzieży, prosząc o boisko, którego długo się nie mogli doczekać - zaznacza Słaby, która jednocześnie dostała się również do rady gminy wraz z ośmioma kandydatami z jej komitetu. Taki wynik (Łabową czekają jeszcze wybory uzupełniające), daje jej komitetowi większość w radzie i możliwość bezkonfliktowego zarządzania.
- Jest wreszcie szansa, żeby obudzić tę gminę. Musimy wykorzystać ostatnie dwa lata, kiedy można wnioskować o środki unijne - mówi. - Potem będą wchodzić środki norweskie i już rozpoczynają się szkolenia w ich pozyskiwaniu. Będziemy szkolić urzędników, żeby umieli pisać nowe wnioski. Gmina jest zadłużona i ma niski budżet, więc musimy wykorzystać wszystkie środki zewnętrzne na inwestycje - dodaje. Przyszła wójt zamierza rozpocząć pracę od audytu i ustalenia zasad pracy w urzędzie.

Podegrodzie żegna Gromalę

Po dwóch kadencjach gabinet wójta Podegrodzia opuszcza Małgorzata Gromala (2540 głosów, 44,15 proc.).

- Jest mi przykro, że nie wygrałam, bo nasza gmina jest w dobrej kondycji finansowej, z oddanymi i rozpoczętymi inwestycjami. Trzeba się pogodzić z decyzją wyborców i tyle - komentuje Małgorzata Gromala.

Mieszkańcy Podegrodzia postawili na byłego radnego Stanisława Banacha, który uzyskał 3213 głosów (55,85 proc.).

- Ludzie w demokratycznych wyborach wybrali zmianę. Teraz musimy tym nadziejom i oczekiwanim sprostać. Mają się wreszcie poczuć współwłaścicielami tej gminy - zaznacza Stanisław Banach, który po swojej stronie będzie miał 12 z 15 radnych.

Koniec epoki Wnętrzaka

W Rytrze po 20 latach z urzędem żegna się Władysław Wnętrzak, który uzyskał 724 głosy (38,25 proc.).

- Jestem już w tym wieku, że nic nie muszę, ale wiele mogę. Myślałem wcześniej o emeryturze, ale do startu nakłonili mnie sami mieszkańcy. Jest w gminie sporo rozpoczętych projektów i chcieli, żebym je dokończył - zaznacza i zapewnia, że będzie uważnym obserwatorem poczynań nowego wójta i radnych. Jego mijająca kadencja była pasmem nieustannych sporów z radą gminy, w której większość mieli jego oponenci. Teraz Rytro przechodzi we władania opozycji Wnętrzaka, czyli Odpowiedzialnego Samorządu, a wójtem zostaje Jan Kotarba z wynikiem 1131 głosów (59,75 proc.).

- Rozpocznę od audytu, bo chcę wiedzieć w jakiej kondycji finansowej jest gmina. Potem będziemy realizować zadania z kampanii, czyli ośrodek zdrowia i wodociąg - zaznacza Jan Kotarba. Obecny wiceprzewodniczący rady, a od 16 listopada wójt chce również, żeby Rytro zyskało więcej jako turystyczna miejscowość na beskidzkim szlaku.

- Wiele pod tym względem było zaniedbane - dodaje.

Oni obronili stołki. Pojedynki w gminach Sądecczyzny

W Starym Sączu Jacek Lelek pokonał Roberta Ramsa, na którego 21 października głosowało 2935 osób, co dało 30,30 proc. poparcia. Na Lelka oddano 6751 głosów (69,70 proc.). W Łącku Jan Dziedzina zmierzył się z byłym wójtem Januszem Klagiem, dla którego był to nieudany rewanż. 2926 głosów (39,23 proc.) nie wystarczyło, by pokonał Dziedzinę, który uzyskał 60,77 proc. poparcia (4532 głosów). W Korzennej natomiast Leszek Skowron (4617 głosów, 70,31 proc.) nie dał szans Wojciechowi Widłowi z PiS, na którego głosowało 1950 wyborców (29,69 proc.).
W Gródku nad Dunajcem wójt Józef Tobiasz (1950 głosów 51,61 proc.) pokonał Stefana Wolaka (1828 głosów 48,39 proc.).
Fotel wójta Chełmca obronił Bernard Stawiarski z wynikiem 7907 głosów (60,87 proc.).
Konkurentów nie mieli: Jan Golba (Muszyna), Stanisław Kiełbasa (Nawojowa) i Paweł Fyda (Grybów).

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wyniki wyborów samorządowych 2018: rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska