https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające do Senatu 2025 w Krakowie. Poradnik wyborczy. Kto może głosować? Gdzie będą pracowały komisje wyborcze?

Aleksandra Łabędź
ANDRZEJ BANAS
W niedzielę, 16 marca, część mieszkańców Krakowa znów będzie mogła zagłosować. Wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w okręgu wyborczym nr 33, który obejmuje dziesięć dzielnic w Krakowie. Lokale będą czynne w godz. 7.00-21.00. Kto może oddać głos? Jakie warunki należy spełnić? Oto krakowski poradnik wyborczy 2025.

- Według stanu na 9 marca br., 303 772 wyborców uprawnionych jest do głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu - wyjaśnia krakowski magistrat.

W tych dzielnicach Krakowa odbędą się wybory

Wybory odbędą się w okręgu 33 obejmującym krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze.

Dlaczego odbywają się wybory uzupełniające do Senatu?

Zarządzenie prezydenta RP w tej sprawie jest spowodowane wygaśnięciem mandatu senatorskiego w jednym z okręgów wyborczych po rezygnacji senatora Bogdana Klicha, który został chargé d’affaires Ambasady RP w Waszyngtonie.

- Dzięki wsparciu parlamentarzystów reprezentujących Kraków w Sejmie i Senacie inicjatywy podejmowane przez miasto mogą być realizowane w efektywny sposób i służyć poprawie jakości życia mieszkańców całego regionu w perspektywie wieloletniej - podkreślają krakowscy urzędnicy.

Czterech kandydatów

Ewa Sładek, Monika Piątkowska, Adam Roman Berkowicz, Mateusz Małodziński - to czwórka kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie.

Kto może głosować?

Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:

  • w Centralnym Rejestrze Wyborców ujęty jest w stałym obwodzie głosowania na terenie okręgu wyborczego do Senatu numer 33 (dzielnice I, V-XIII miasta Krakowa)

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat

  • nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu

  • nie jest ubezwłasnowolniony

  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Głosują tylko ci wyborcy!

W wyborach uzupełniających do Senatu zagłosować mogą wyłącznie wyborcy stale zamieszkali na terenie okręgu 33 (dzielnice I oraz od V do XIII miasta Krakowa).

Jeśli nie mieszkasz na stałe w którejś ze wskazanych dzielnic – nie będziesz mógł wziąć udziału w tych wyborach.

Pamiętaj, że wybory przeprowadzane są wyłącznie na terenie okręgu 33, zatem - nie zagłosujesz poza Krakowem lub na terenie dzielnic, które znajdują się w innym okręgu wyborczym.

Wniosków nie można już składać

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz wniosek o zmianę miejsca głosowania można było złożyć do 13 marca. Te możliwości dotyczyły wyłącznie wyborców stale zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego nr 33 (dzielnica I oraz od V do XIII).

Transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami w dniach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
  • od 10 do 14 marca w godzinach 8.00–15.00

  • 16 marca (w dniu wyborów) w godzinach 7.00–21.00

pod numerami telefonów 12 323 32 40 oraz 12 616 50 76.

- Prosimy o zgłaszanie potrzeby dowozu z wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godz. 20.00 tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych - apeluje magistrat.

Cisza wyborcza

Tak samo, jak w przypadku każdych wyborów, w nocy z piątku na sobotę zacznie obowiązywać cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.

Czego nie można robić podczas trwania ciszy wyborczej: prowadzić agitacji wyborczej, rozpowszechniać materiałów wyborczych, wygłaszać przemówień, zwoływać zgromadzeń lub też organizować manifestacji.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska