
BYNAJMNIEJ używane w znaczeniu PRZYNAJMNIEJ
W tym wypadku zajrzyjmy do słownika języka polskiego, aby wszystkim niedowiarkom pokazać, że to dwa zupełnie różne słowa:
bynajmniej I ‘partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi, np. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie’.
bynajmniej II ‘wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie, np. Czy to wszystko? – Bynajmniej’.
przynajmniej ‘partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok’.

W KAŻDYM BĄDŹ RAZIE
Ten błąd jest trochę jak szampon z odżywką – 2 w 1. W tym błędnym powiedzonku kryją się dwa powiedzenia – w każdym razie i bądź co bądź. Ciekawe, jak to się stało, że obydwa wyrażenia połączyły się w jedno. Czy bądź w powiedzeniu w każdym razie nie brzmi… głupio?

NAPEWNO
Jest to wyrażenie przyimkowe, które powinniśmy zapisywać rozdzielnie tak jak na nowo, na darmo, na okrągło, na prawo. I nigdy nie mylcie na pewno z naprawdę. Na pewno pisze się na pewno oddzielnie, natomiast naprawdę piszemy naprawdę łącznie. (Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł: Kilka uwag na temat pisowni: na pewno, naprawdę, w ogóle, po prostu).

DZIEŃ DZISIEJSZY
Wystarczy powiedzieć dziś. To trochę tak jak w miesiącu październiku, moja osoba. Ma brzmieć mądrze, a nie brzmi.