Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska na wycieczkę. Miejsca niebanalne, nieodkryte, bez tłoku

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Opactwo cystersów w Szczyrzycu istnieje nieprzerwanie od 1243 roku!
Opactwo cystersów w Szczyrzycu istnieje nieprzerwanie od 1243 roku! Wojciech Matusik
Ziemia limanowska nie jest jeszcze zadeptana przez masową turystykę i tu jej piękno. Tutaj znajdziecie śliczne plenery do zdjęć, fajne trasy piesze i rowerowe do zrobienia, a dla spragnionych strawy duchowej gościnnie otwierają swe drzwi sławne sanktuaria.

Beskid Wyspowy i okolice Limanowej zachęcają mnóstwem propozycji wycieczek. Zobaczcie, jak tu pięknie!

Tymbark zaprasza nie tylko na rynek
Tymbark zaprasza nie tylko na rynek Stanisław Śmierciak

Wyjątkowe, wciąż nieodkryte miejsca, krajobrazy zapierające dech w piersiach, perełki architektury, regionalne przysmaki - to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Coś dla ducha

Samo serce malowniczego Beskidu Wyspowego zajmuje Limanowa, która jest idealnym punktem startowym wielu wycieczek. Limanowa to centrum regionu, i choć najbardziej rozpoznawalnym miejscem jest Limanowej jest Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, to mało kto wie, że patronem miasta jest św. Walenty.

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem jest Limanowej jest Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej
Najbardziej rozpoznawalnym miejscem jest Limanowej jest Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Andrzej Banaś

Nad Limanową wznoszą się charakterystyczne wieże kościoła. To Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. W 1991 r. podniesione do rangi bazyliki mniejszej, jest sanktuarium, w którym kultem otoczono Matkę Bożą Bolesną. Od 2018 r. pełni on również funkcję kolegiaty.

Krzyż na Miejskiej Górze jest symbolem Limanowej
Krzyż na Miejskiej Górze jest symbolem Limanowej Andrzej Banaś

W niedalekim Pasierbcu znajdziemy sławne Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia słynie z Drogi Krzyżowej i Dróżek Maryjnych. W stacjach Drogi Krzyżowej obok postaci biblijnych znajdują się też postaci zasłużonych Polaków, m.in. święty Jan Paweł II, ksiądz Jerzy Popiełuszko czy ksiądz Franciszek Blachnicki.

To niezwykłe miejsce rozwinęło się z małej kapliczki, a teraz przyciąga modlących się w intencji uzdrowienia pielgrzymów z całego świata. Tu duchowość splata się z pięknem przyrody, a ciągle jeszcze nieskażona natura olśniewa ciszą i spokojem.

Opactwo cystersów w Szczyrzycu istnieje nieprzerwanie od 1243 roku!
Opactwo cystersów w Szczyrzycu istnieje nieprzerwanie od 1243 roku! Wojciech Matusik

Sercem Szczyrzyca od wieków jest opactwo cystersów, które promieniuje na całą okolicę. Klasztor cystersów w Szczyrzycu istnieje nieprzerwanie od 1243 roku! Służy Bogu i ludziom, zgodnie z regułą św. Benedykta: „Ora et labora”, czyli „Módl się i pracuj”. Dziś cystersi nadal prowadzą gospodarstwo rolne, zaś Szczyrzycki Browar Cystersów „Gryf” słynie z doskonałego trunku.

Mury klasztornego muzeum, istniejącego w zabytkowym spichlerzu, dawnej rezydencja opata, kryją wiele bezcennych zabytków malarstwa, rzeźby, piśmiennictwa i rzemiosła artystycznego, ale także numizmaty oraz militaria.

Coś dla ciała

Powiat limanowski obfituje w zabytki kultury materialnej, ale nie tylko! Oferuje bowiem szeroki wachlarz pięknych tras na wędrówki tak piesze, jak i rowerowe.

Od Lubogoszczy po Szczyrzyc, od Ćwilina po Mogielnicę - łagodne wzgórza z charakterystycznymi szczytami, które niczym wyspy wyrastają przed oczarowanymi wędrowcami - Beskid Wyspowy zaprasza swoich odkrywców.

Niewątpliwych atrakcji miłośnikom dwóch kółek dostarczą trasy rowerowe o różnej długości (w ramach VeloLimanowski), a zwłaszcza szlak z Limanowej do Kamienicy i zdobycie Przełęczy Słopnickiej.

Wyjątkowe, wciąż nieodkryte miejsca, krajobrazy zapierające dech w piersiach, perełki architektury, regionalne przysmaki - to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Powiat limanowski ma wielkie atuty: jest niedaleko, a nie jest zatłoczony. Nie stracicie więc dużo czasu na dojazd, a zyskacie ciszę, spokój i piękne krajobrazy.

Przestrzeń i brak tłoku to atuty Limanowszczyzny
Przestrzeń i brak tłoku to atuty Limanowszczyzny Andrzej Banaś

Najdroższy lek świata będzie refundowany

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska na wycieczkę. Miejsca niebanalne, nieodkryte, bez tłoku - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska