FLESZ - Niepełnosprawni bez środków z 1 proc. podatku
Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że przy okazji rozbiórki starego, wysłużonego przedszkola zostały wycięte sporych rozmiarów drzewa. Okoliczni mieszkańcy pytają, dlaczego, czy faktycznie było to konieczne, czy teren przedszkola musiał z nich zostać praktycznie ogołocony. Zadaliśmy te pytania w Urzędzie Miasta.
- Drzewa rosnące wzdłuż zachodniej granicy działki stanowiły przeszkodę pomiędzy nowo budowanym przedszkolem a drogą pożarową. Zostały wycięte zgodnie z decyzją wydaną przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego - odpowiada Dariusz Nowak z biura prasowego krakowskiego magistratu
Oprócz wycinki mieszkańcy krytykują poprowadzenie drogi dojazdowej do budowy przez... środek terenów zielonych, na przełaj trawnikiem zamiast asfaltową aleją, która biegnie tuż obok i dociera pod samą bramę przedszkola. Chodzi o dojazd z ulicy Zarzecze. Drogę ułożono z wielkich płyt betonowych. Ten dojazd przecina kolejno - przedzielone trawnikami - deptak i ścieżkę rowerową w obrębie parku Młynówka Królewska, potem następny chodnik i dalej biegnie przez rozległy zieleniec.
Pod zdjęciami ułożonej z betonowych płyt drogi zamieszczonymi w mediach społecznościowych można znaleźć ironiczny komentarz, że mogła ona wprawdzie prowadzić aleją, "ale lepiej betonem po łące"; inny z mieszkańców pyta: "Co tam będzie jeździło? Czołg?". Na Facebooku pokazano też na mapce, jak można było rozwiązać dojazd z wykorzystaniem szerokiej alejki prowadzącej prosto do placu budowy.
Tu również poprosiliśmy magistrat o wyjaśnienia. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że "droga technologiczna jest drogą tymczasową i została wykonana zgodnie z warunkami wydanymi przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie". Pojawia się też kuriozalne zdanie, że: "Droga została wyznaczona przez tereny zielone w celu ograniczenia zagrożeń wynikających z poruszania się pojazdów budowy po ciągach pieszych parku". Przypominamy: droga do budowy i tak przecina dwa chodniki, ścieżkę rowerową, a ostatni fragment trasy samochody pokonują alejką, którą mogłyby jechać od samej ulicy Zarzecze.
- Przebieg drogi nie koliduje z zielenią wysoką, a uszkodzone trawniki zostaną odtworzone - zapewnia Dariusz Nowak z biura prasowego.
Na razie na os. Widok trwa rozbiórka starego przedszkola i opróżnianie działki. Nowy budynek przedszkola - jak informuje magistrat - został zaprojektowany jako dwukondygnacyjny z częściowym podpiwniczeniem, na potrzeby sześciu oddziałów przedszkolnych, które będą mogły przyjąć 150 dzieci (w dotychczasowym budynku znajdowały się cztery oddziały przedszkolne). Zgodnie z projektem budżetu miasta Krakowa na rok 2021 i tzw. Wieloletnią Prognozą Finansową Miasta Krakowa na lata 2021-2044, zakończenie budowy nowego przedszkola miałoby nastąpić w 2023 roku.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
