https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa kolekcja szopek krakowskich w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wyjątkowa kolekcja szopek krakowskich znajduje się w zbiorach Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie (gm. Babice, pow. chrzanowski). Obecnie najciekawsze eksponaty autorstwa wybitnych twórców można podziwiać na wystawie w Dworze z Drogini.

Kolekcja szopek krakowskich w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie

Kolekcja znajdująca się w skansenie składa się z 24 egzemplarzy. Trzy z nich zostały nabyte od śp. Tadeusza Gillerta, jednego z najwybitniejszych w historii twórców szopek krakowskich.

Ponadto w kolekcji wygiełzowskiego muzeum znajdują się szopki autorstwa innych uznanych szopkarzy, takich jak: Witold Głuch, Stanisław Malik, Bronisław Pęcik, Stanisław Paczyński i Roman Woźniak.

Szopki krakowskie

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku.  Warto podkreślić, że zostały one wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa i bogato zdobiona konstrukcja, która nawiązuje do zabytkowej architektury Krakowa. Najczęściej wykorzystywane są motywy kościoła Mariackiego, kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, Barbakanu, Sukiennic oraz Bramy Floriańskiej. 

Szopkarze z niezwykłą pieczołowitością przedstawiają zminiaturyzowane sceny misterium Bożego Narodzenia. Szopki wykonywane są z lekkich, nietrwałych materiałów. Konstruktorzy szopek do ich budowy stosują głównie drewno, tekturę, papier, szkło, a także folię aluminiową.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia odbywa się konkurs szopek krakowskich pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Prace konkursowe oceniane są  pod względem nawiązania do tradycji, architektury, kolorystyki, lalek, elementów ruchomych, nowatorstwa, dekoracyjności i ogólnego wrażenia estetycznego. 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska