Autorem publikacji napisanej w 1995 roku jest zmarły 20 lat później Eduardo Galeano, urugwajski dziennikarz, jeden z najważniejszych pisarzy literatury latynoamerykańskiej XX wieku, którego książki przetłumaczono na wiele języków świata. Jego „Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej”, „Historia ognia” czy „Książka uścisków” zapewniły mu wielkie uznanie i sławę.
Galeno przyznaje, że marzył, by zostać piłkarzem, ale okazał się – jak sam pisze - „najgorszą lebiegą” i „tylko żebrakiem w świecie futbolu”. Cudownie wyznaje, że żebrał na stadionach: „Jedno piękne zagranie, na Boga, zlitujcie się”. W swej publikacji opowiada o historii i pięknie futbolu, jego symbolach i przesądach, bohaterach i „czarnych charakterach”, magii i komercjalizacji.
W niezwykle barwny, literacki sposób opisuje ciekawe wydarzenia i postacie, przedstawia swe refleksje z kolejnych mundiali, dodaje ciekawostki z historii południowoamerykańskiej piłki, wyrażając tęsknotę za dawną, pełną finezji, polotu i radości grą. Miesza gatunki literackie. Wspomina i analizuje, chwali i krytykuje, pisze poważnie i żartuje. Kreśli ostre sylwetki, jednym wbija złośliwe szpileczki, innych mocno komplementuje. Zwraca uwagę na wątki społeczne i kulturowe.
„Futbol w cieniu i słońcu”. Autor: Eduardo Galeano. Wydawnictwo: Sine Qua Non. Liczba stron: 344. Cena: 42,99 zł.
