https://gazetakrakowska.pl
reklama

Wyjątkowy mieszkaniec Tymbarku, czyli historia bociana Tymbka

Materiał informacyjny Tymbark

Mimo prawie 30 lat powrotów na teren malowniczego Beskidu Wyspowego, przylot bociana Tymbka każdorazowo spotyka się z zainteresowaniem pracowników zakładu w Tymbarku. To prawdziwy symbol wiosny, a dla wielu także dobry omen i zapowiedź pozytywnych zmian. Nie dziwi więc, że marka Tymbark troszczy się o swojego mieszkańca. Gdy zdecydowała się na inwestycje i rozbudowę zakładu, przeniosła bocianie gniazdo w nowe bezpieczne miejsce na jego terenie, a w tym roku dodatkowo postanowiła zadbać także o los innych bocianów w Polsce, zabezpieczając ich gniazda przy współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym.

Tymbek z Tymbarku

Losy marki Tymbark i bocianów połączyły się niemal 30 lat temu, kiedy to wiosną 1998 roku do zakładu w Tymbarku zawitał bocian biały, któremu pracownicy nadali imię Tymbek. Ptak ten od razu stał się prawowitym członkiem rodziny Tymbarku, zakładając gniazdo na kominie jednego z budynków. Później dołączyła do niego partnerka, z którą wspólnie wychowują młode. W 2023 roku, wraz z rozbudową zakładu, marka Tymbark postanowiła przenieść bocianie gniazdo w bezpieczne miejsce. We współpracy z ornitologiem, w sezonie zimowym, zorganizowane zostały profesjonalne przenosiny. Tymbek szybko zaakceptował nowe miejsce. W tym sezonie już powrócił do Tymbarku i wyczekuje przybycia swojej partnerki. Więcej o ich losach przeczytać można na stronie bocian.tymbark.com.

Wsparcie dla bocianów

Bociany żyją tam, gdzie przyroda jest czysta i bogata w zróżnicowane pożywienie, żerując na polach, łąkach oraz terenach podmokłych. Marka Tymbark postanowiła wesprzeć te ptaki i we współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym naprawiła lub zabezpieczyła siedem bocianich gniazd, zarówno na terenie Małopolski, jak i w innych regionach Polski. Działania prowadzono w sezonie zimowym, gdy gniazda bocianie były puste. Do naprawy wytypowano te wymagające największego wsparcia, a podjęte kroki były jak najlepiej dopasowane do bocianich potrzeb. Część gniazd została przeniesiona na nową, bardziej stabilną konstrukcję, a inne, ze względu na wielkość i ciężar, sięgający nawet ponad 1,5 tony, zostały „odchudzone”, aby nie uległy zawaleniu. Przycięto również gałęzie zasłaniające swobodny dolot bociana do gniazda.

Symbol wiosny

Powrót bocianów oznacza rychły koniec zimy i zapowiada nadejście cieplejszych dni. W polskiej tradycji ich przybycie symbolizowało także dobrobyt. Kiedyś widok bociana był dość powszechny. Teraz, mimo że w naszym kraju żyje około 25% światowej populacji bociana białego, ich liczba systematycznie maleje. Z tego powodu troska o ich bezpieczeństwo i siedliska ma duże znaczenie.

Bociany często tworzą pary na całe życie, co oznacza, że te same osobniki wracają do siebie co roku i to zawsze do tego samego gniazda. Bociany każdorazowo mają do przebycia tysiące kilometrów, ponieważ zimują w Afryce. Nic więc dziwnego, że powrót bocianów do Polski trwa zazwyczaj około 50 dni. W pierwszej kolejności wracają samce, a około tydzień – półtora - później samice, które rozkładają sobie podróż na więcej etapów. Bociany powracające do Polski robią szereg przystanków. Jest to z jednej strony uwarunkowane poszukiwaniem pożywienia, a z drugiej – pogodą. Gdy bociany napotykają dobre prądy wznoszące, umiejętnie je wykorzystują, co pozwala im szybciej się przemieszczać. Cała podróż bocianów do Polski jest niezwykle fascynująca, dlatego radość z ich przybycia może być jak najbardziej uzasadniona.

Od zawsze z Tymbarku

Marka Tymbark jest liderem w kategorii soków, nektarów i napojów w Polsce, eksportując produkty do prawie 40 krajów na całym świecie. Pierwszy zakład marki powstał w 1936 roku w Tymbarku na terenie Beskidu Wyspowego. Do dziś to właśnie tam bije serce marki.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska