Wyniki eurowyborów. Małopolska murem za PiS, tylko Kraków dla Koalicji Europejskiej

Grzegorz SkowronZaktualizowano 
26.05.2019 warszawawybory do europarlamentu wieczor wyborczy komitetu prawo i sprawiedliwosc w siedzibie pis na noogrodzkiejnz jaroslaw kaczynski beata szydlo mateusz morawieckifot bartek syta Bartek Syta
W Małopolsce są gminy, w których poparcie dla partii rządzącej przekracza 80 proc. To choćby Korzenna w powiecie nowosądeckim i Laskowa w powiecie limanowskim. PiS przegrało z opozycyjnym sojuszem wyborczym jedynie w Krakowie.

Eurowybory potwierdziły, że Małopolska jest bastionem PiS i że samotną wyspą w regionie, gdzie partia rządząca przegrywa, jest Kraków. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, w okręgu małopolsko-świętokrzyskim na PiS zagłosowało ponad 980 tys. osób. Popierających Koalicję Europejską było prawie dwa razy mniej, bo 505 tys. Wygrana PiS jest okazała - stosunkiem 56,33 proc. do 29,03 proc.

Za to w Krakowie to opozycyjny sojusz wyborczy zdobył 144,6 tys. głosów, a partia rządząca 118,5 tys. Różnica na rzecz Koalicji Europejskiej nie jest aż tak ogromna jak w całym okręgu, bo to 43,93 do 36 proc. I to jedyne pocieszenie dla opozycyjnej koalicji wyborczej. Całe województwo, poza jego stolicą, zdominowane jest przez zwolenników PiS. W niektórych miejscach poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego przekracza 80 proc.

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Tak głosowała Małopol...

Rekordy w Małopolsce

Rekordowe 78-proc. poparcie Prawo i Sprawiedliwość zanotowało w powiecie limanowskim.

W tamtejszej gminie Laskowa zagłosowało na jego kandydatów aż 86,72 proc. wyborców. W gm. Limanowa - 81,16 proc., w Kamienicy - 81,0 proc., w Łukowicy - 81,27 proc., w gminie Mszana Dolna - 82,91 proc., w Niedźwiedziu - 80,59 proc., w Słopnicach - 83,73 proc., w Tymbarku - 80,02 proc.

W powiecie nowosądeckim partia rządzącą dostała 76,28 proc. głosów. W Gródku nad Dunajcem PiS ma poparcie na poziomie 79,9 proc. W pobliskim Podegrodziu jest to już 81,85 proc., w Grybowie - 83,09 proc., w Łososinie Dolnej - 84,99 proc., a w Korzennej - 85,16 proc.

Czytaj także

- Programy rządowe, zwłaszcza społeczne, dla takiej małej, niezamożnej gminy jak nasza po prostu trafiają w sedno. Ludzie poczuli tę różnicę. Wcześniej PiS też cieszyło się u nas dużym poparciem, bo fundamentalne wartości jak wiara czy ciężka praca, które promuje, są tu bliskie - komentuje Leszek Skowron, wójt Korzennej.

Miażdżącą przewagę kandydaci PiS mieli też w gminach wiejskich na Orawie. Np. w Jabłonce PiS zdobył 84,94 proc., a Koalicja Europejska zyskała zaledwie 6,53 proc. W gminach na Podhalu poparcie dla PiS przekraczało 60 proc.

PiS znokautowało konkurencję również na ziemi tarnowskiej i Powiślu Dąbrowskim. W powiecie tarnowskim otrzymało 71,35 proc. głosów, Koalicja Europejska tylko 16,6 proc. Na Dąbrowszczyźnie na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało prawie 75 proc. wyborców, gdy na Koalicję Europejską niecałe 15 proc.

Rekord w Polsce

Wysokie poparcie przełożyło się na 4 mandaty dla PiS w naszym okręgu. Tylu partia rządząca nie ma w żadnym innym okręgu.
Nie powinien więc też dziwić rekordowy wynik Beaty Szydło. Była premier dostała aż 525 811 głosów, najwięcej ze wszystkich kandydatów startujących w eurowyborach w Polsce.

Nie było niespodzianki w rodzinnej wiosce Beaty Szydło Przecieszynie, gdzie na 416 ważnych głosów była premier zdobyła 241. W gminie Brzeszcze, w której była kiedyś burmistrzem, uzyskała 3630 z 8,4 tys. wszystkich głosów.

O świetnym wyniku można też mówić w przypadku Patryka Jakiego - ponad 250 tys. głosów i to przy takiej liderce listy, godne jest zauważenia. Zwłaszcza że liderka konkurencyjnej listy Róża Thun miała dużo gorszy wynik od wiceministra sprawiedliwości.

O sporym osiągnięciu może też mówić Ryszard Legutko. Wprawdzie jego 65,7 tys. głosów nie robi wrażenia, ale zdobycie takie liczby, kiedy znajduje się na liście pomiędzy Beatą Szydło a Patrykiem Jakim, nie było łatwym zadaniem.

Przegrani

To m.in. dzięki dobremu wynikowi prof. Legutki i Dominika Tarczyńskiego, mandatu europosła nie zdobył Arkadiusz Mularczyk. - W okręgu mieliśmy niezwykle mocną listę, najmocniejszą w Polsce. Z piątki najbardziej rozpoznawalnych polityków prawicy, dwa nazwiska: premier Beaty Szydło i ministra Patryka Jakiego startowały właśnie u nas - tłumaczy swoją porażkę poseł Arkadiusz Mularczyk.

Za przegranego może się też uważać Bogusław Sonik. Różnica między nim a Adamem Jarubasem, który wziął drugi mandat przypadający Koalicji Europejskiej w naszym okręgu, była olbrzymia. Były marszałek województwa świętokrzyskiego dostał ponad 138,8 tys. głosów, europoseł z Krakowa - niespełna 53,8 tys. Na czwartą kadencję w europarlamencie ma szansę tylko wtedy, jeśli Thun lub Jarubas zrezygnują z europosłowania, na co się nie zanosi.

Największym przegranym jest Konrad Berkowicz, lider listy Konfederacji KORWiN, Liroy Braun Narodowcy. Kiedy w niedzielny wieczór największe stacje telewizyjne podawały wyniki badania exit poll, już czuł się europosłem, bo wówczas Konfederacji dawano ponad 6 proc. Wczoraj okazało się, że ten komitet nie przekroczył 5-proc. progu wyborczego i Berkowicz wciąż pozostanie wiecznym kandydatem - startującym bez powodzenia w kilku kolejnych wyborach.

Pechowiec

O wielkim pechu może mówić również Dominik Tarczyński. Choć zdobył mandat europosła, na razie go nie obejmie. Wszystko przez brexit, a właściwie ciągłe jego odwlekanie.

Do tej pory Polsce przypadało 51 miejsc w Parlamencie Europejskim. Miejsca po Wielkiej Brytanii zostały rozdzielone między inne kraje członkowskie i jeden z nich należy się Polsce. Tyle że do tej pory Wielka Brytania nie opuściła unijnej wspólnoty, na Wyspach odbyły się nawet eurowybory. Ten 52. mandat przypadł w udziale właśnie Dominikowi Tarczyńskiemu. Teraz musi poczekać, aż brexit się urzeczywistni.

Czytaj także

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego Kraków Airport

Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki eurowyborów. Małopolska murem za PiS, tylko Kraków dla Koalicji Europejskiej - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

buraki zawsze głosują na buraków

G
Gość

gmina Pleśna jest obleśna

M
Mirror

Bo Krakusy nie głosują na PiS. Za to słoiki z korpo, tylko mieszkające w Krakowie, pojechały na swoje wsie i zgodnie z rodzinną tradycją oddali głos na PiS. Siedząc w korpo udają wielkich liberałów a jak jadą do domu na wiochę, to zakładają gumofilce i PiS rulez! Zakłamany świat korposzczurów.

G
Gość
2019-05-28T10:04:16 02:00, Karol:

jestem z Małopolski i głosowałem na Wiosnę, ale wstyd mi że ludzie bedą teraz patrzec na mnie przez pryzmat tej partii choc w ogole nie mam z nia i jej sekta koscielna nic wspolnego

Karol,sciskaj pośladki i aby do wiosny ;-)

G
Gość
2019-05-28T09:46:49 02:00, gostek:

W Krakowie jest sporo napływowej ludności i słoików, oderwanych od korzeni i tradycji, marzących jedynie o dobrze płatnej pracy w korpo i sojowym latte. Stąd lepszy wynik PO z przystawkami.

2019-05-28T11:54:28 02:00, Gość:

Dokładnie- korpo GW TVN TOK-fm wyprało im mózgi

Plus ubecy z komuszkami.

G
Gość
2019-05-28T15:24:35 02:00, keisyr:

Brawo PiS !!! Tak trzymać !!!

Handzel wynocha do Schetyny !!! Ewentualnie do chałupy u Stawiarskiego na wsi w Chełmcu !!! Nikt Cie tu w Nowym Sączu nie chce !!!

Szpital w Rabce pogrążył a teraz miasto Nowy Sącz pogrąża.

k
komentator

Siedzi kretyn cały dzień przy kompie i komentuje, czyli pisze durnoty.

J
Jarun

Znowu komentarze nudzących się małolatów-przygłupów, nie mających nic ciekawego do powiedzenia. U nich zawsze: Ruskie, Żydzi, Niemcy...tak to jest w komentarzach idiotów.

G
Gość

ruski zabór swoje zrobił... ale na szczęście działa selekcja naturalna!

O
Oktawian

PiS potęgą jest i basta

k
keisyr

Brawo PiS !!! Tak trzymać !!!

Handzel wynocha do Schetyny !!! Ewentualnie do chałupy u Stawiarskiego na wsi w Chełmcu !!! Nikt Cie tu w Nowym Sączu nie chce !!!

m
m

Brawo PIS!!! tak miało być....i tak jest... i już. A lewaki i liberały (komuniści i złodzieje) morda w kubeł....

f
fsd
2019-05-28T09:23:59 02:00, hjvg:

Przez 123 lata Rosjanie chcieli przemodelować polaków, że niby pieniactwo, chamstwo, prostactwo, .... to są cechy dobre, to był ich perfidny plan zniszczenia narodu polskiego. Dziś w dawnym zaborze rosyjskim wygrywa pis.

2019-05-28T10:54:38 02:00, Krakus:

Hmmm..... gdybyś znał historię to wiedział być, że zachód Polski ( tzw. ziemie odzyskane ) zamieszkują Polacy zza Buga właśnie przesiedleni podczas akcji Wisła.

No bo oni doskonale Rosjan poznali, ci ze wschodniej Polski otoczeni byli Polakami, a tylko administracja była rosyjska, głównie ci mądrzejsi. Dlatego ci co otoczeni byli ruskim głosują za zachodem a ci co tylko mieli administrację rosyjskią chamstwo za cnotę traktują.

g
gfds
2019-05-28T11:05:38 02:00, Gość:

No, najbardziej zacofane tereny = poparcie pis. Nie dziwi.

Bida ona się z niczego nie bierze.

d
dgfs
2019-05-28T11:27:22 02:00, marsu:

Przykro czytać jak wysoki jest poziom pogardy zwolenników KE dla zwykłych ludzi tylko za to że wzieli udział w demokratycznych wyborach i głosowali na partie które reprezentowały ich interesy. Buta i pycha niestety przebija sie przez racjonalizm i trzezwe spojrzenie na problem czemu dana partia wygrała a czemu inna przegrała.

Panie jakby wszystkie rządy po 2004 roku nie skupiły się na gospodarce i infrastrukturze to socjaliści mogli by co najwyżej dostać po bułce co miesiąc zamiast 500 , no musicie to zrozumieć.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3