Jak podają twórcy indeksu - Grupa robocza, składająca się z ekspertów trzech organizacji, wypracowała szczegółowe dane dotyczące jakości życia w 66 miastach Polski, mających status miast na prawach powiatu. Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, biorący udział w projekcie, wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia.
Indeks obejmuje obszary:
- zdrowia,
- ludności,
- usług komunalnych i społecznych,
- edukacji,
- mieszkalnictwa,
- środowiska,
- infrastruktury,
- przestrzeni
Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych oraz jakość powietrza.
Badacze zaznaczają, że w trakcie prac nad indeksem wskaźnika, w ramach wytypowanych 8 obszarów, powstał zestaw ponad 100 różnych wskaźników, wykorzystujących dane publikowane w Banku Danych Lokalnych GUS lub pochodzące z innych źródeł administracyjnych.
Kraków na początku drugiej dziesiątki w indeksie zdrowych miast
- Warszawa 100,0
- Opole 95,8
- Chorzów 85,6
- Gdańsk 79,1
- Rzeszów 78,3
- Koszalin 71,5
- Białystok 70,1
- Gdynia 65,8
- Sopot 64,9
- Poznań 63,6
- Kraków 58,4
- Tychy 57,5
- Świnoujście 56,6
- Olsztyn 54,5
- Zielona Góra 53,9
- Krosno 48,9
- Zamość 48,9
- Wrocław 48,7
- Suwałki 45,8
- Lublin 44,0
Jak wypadły miasta w poszczególnych kategoriach
Zdrowie - zakres działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego, na które miasta na prawach powiatu mają wpływ.
1. Opole
2. Warszawa
3. Chorzów
Ludność i pokolenia - Przykładowe wskaźniki obszaru Ludność i pokolenia: mediana wieku mieszkańców, współczynnik feminizacji (liczba kobiet na 100 mężczyzn), zgony osób w wieku do 65. r. życia (na 1000 osób w tej grupie wieku), saldo migracji
1. Rzeszów
2. Warszawa
3. Suwałki
Usługi komunalne i społeczne - Na potrzeby niniejszego opracowania poddane analizie zostały w szczególności usługi,
których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, tj. usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport czy bezpieczeństwo
publiczne.
1. Rzeszów
2. Kraków
3. Leszno
Edukacja Przykładowe wskaźniki obszaru Edukacja: uczestnictwo dzieci w wieku 3-5 lat w edukacji przedszkolnej, wyniki egzaminu ósmoklasisty, wyniki egzaminu maturalnego, udział dzieci w wieku do 17 lat, na które rodzice otrzymują zasiłek rodzinny, w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku
1. Białystok
2. Nowy Sącz
3. Warszawa
Mieszkalnictwo - zakres działań zwiększających dostępność mieszkań o odpowiedniej jakości, lokalizacji i cenie dla obywateli.
1. Gliwice
2. Wrocław
3. Sopot
Środowisko - zakres działań ograniczających negatywny wpływ człowieka na środowisko w jego trzech wymiarach oddziaływania – na powietrzę, ziemię i wodę.
1. Sopot
2. Olsztyn
3. Poznań
Infrastruktura Przykładowe wskaźniki obszaru Infrastruktura: liczba samochodów na 1000 mieszkańców, liczba parkingów Park & Ride, liczba autobusów na mieszkańca, pojazdy na dobę ogółem (na 1 ha powierzchni skorygowany o gęstość zaludnienia)
1. Nowy Sącz
2. Zamość
3. Krosno
Przestrzeń - uchwycenie zależności pomiędzy zagospodarowaniem przestrzennym miasta oraz stanem zdrowotności jego mieszkańców.
1. Świnoujście
2. Chorzów
3. Rybnik
Indeks został przygotowany przez:Grupa LUX MED, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Open Eyes Economy
Summit (Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej)
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!
