https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Plaza zamieniła się w "plażę", a dawna kładka w "molo". Co dalej z terenem po Plazie Kraków?

Piotr Rąpalski
Kraków Plaza - nieczynny obiekt handlowo-usługowy w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie, przy alei Pokoju 44. Obiekt został otwarty w 2002 roku, zamknięto go po 19 latach w roku 2021. Galeria handlowa została wybudowana przez przedsiębiorstwo Skanska w latach 2001–2002. Centrum posiadało 60 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, 120 lokali handlowo-usługowych oraz przy budynku znajdowało się 1500 miejsc parkingowych. Teren to ok. 80000 metrów kwadratowych
Kraków Plaza - nieczynny obiekt handlowo-usługowy w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie, przy alei Pokoju 44. Obiekt został otwarty w 2002 roku, zamknięto go po 19 latach w roku 2021. Galeria handlowa została wybudowana przez przedsiębiorstwo Skanska w latach 2001–2002. Centrum posiadało 60 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, 120 lokali handlowo-usługowych oraz przy budynku znajdowało się 1500 miejsc parkingowych. Teren to ok. 80000 metrów kwadratowych Szymon Korta
Ciągle trwa przygotowywanie terenu po wyburzonej galerii handlowej Plaza Kraków pod nową budowę. Został już tylko drobny gruz i... kładka, która od przystanku na al. Pokoju prowadzi teraz w próżnię. Na zdjęciach z drona ten teren może przypominać chorwacką kamienistą plażę (woda w sumie obok jest, Staw Dąbski, ale pod ochroną i pływać w nim nie można). Deweloper firma Strabag Real Estate ciągle planuje nową inwestycję, trwa jej projektowanie. Nie są ciągle ujawnianie szczegóły i dokładne przeznaczenie tego terenu.

W tym roku deweloper chce złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i zapewne liczy, że jeszcze w tym roku je otrzyma. Budowę, jak podaje na stronie, planuje na lata 2023-2025. Nada mówi o wielofunkcyjnym kompleksie.

"Od 2021 roku kultowa niegdyś Galeria Plaza pozostaje nieczynna. Miejsce to, nie zniknie jednak z mapy miasta i pamięci lokalnej społeczności. To właśnie tam, po wyburzeniu dawnego centrum handlowego, wzniesiona zostanie nowoczesna zabudowa wielofunkcyjna. Na działce, o powierzchni 80.000 m², której ponad 30 proc. stanowią przestrzenie zielone, powstanie inwestycja łącząca współczesną architekturę, potrzeby mieszkańców i stałych bywalców tej okolicy." - czytamy na stronie Strabag Real Estate,

Plaza Kraków została zburzona na początku kwietnia. Zrównano z ziemią ostatnie ściany, resztki dawnej kina IMAX i kawałek elewacji galerii, który jeszcze stał w połowie marca. Teren jest nadal sprzątany, gruz zbierany w większe hałdy i wywożony. Ciągle nie wiadomo co powstanie w tym miejscu. Czy będą to mieszkania czy hotel czy biurowce - widok na Kraków będzie całkiem ładny.

Można się domyśleć, że inwestor będzie chciał zarobić na wszystkim co można wybudować, sprzedać lub wynająć.

  • Można postawić tu znów galerię, ale przy pobliskim M1, nie tak odległej Galerii Kazimierz oraz otwartej niedawno w rejonie Galicyjskiej galerii Atut - to może być nietrafiony pomysł. Przecież Plazę tez po części wykończyła konkurencja.
  • Biurowce - powstaje ich w Krakowie mnóstwo, ale ponoć dawny Szkieletor ciągle nie jest w pełni wynajęty przez firmy, mamy kryzys. To też ryzyko.
  • Hotel? Blisko jest Tauron Arena Kraków, całkiem niedaleko centrum miasta. Jest to jakaś opcja.
  • Może najlepsze dla dewelopera byłby apartamentowce - w takiej lokalizacji metr mieszkania kosztowałby sporo, ale na mieszkaniówkę nie pozwala plan zagospodarowania. Może inwestor wystąpi do władze miasta o jego zmianę?

Pozostaje czekać na ruch dewelopera...

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Logiczny
Plazę najpewnij wykończył sam właściciel. Dlaczego bowiem ruch (handlowy — bo było jeszcze kino i kręgielnia) zamierał? Ze względu na słabnącą ofertę. Coraz słabsza oferta powodowała, że coraz mniej ludzi widziało powód do odwiedzenia Plazy na zakupy, a coraz mniej klientów było powodem, że coraz bardziej ryzykowne stawało się wynajmowanie tam powierzchni sklepowej — i tu koło się zamyka.

Przecież spokojnie można było Plazę uratować jakąś czasową (np. na rok czasu) radykalną obniżką czynszu czy podobnym rodzajem promocji — nie było takiego ruchu, zatem można domniemywać, że już wtedy właściciel miał plany pozbycia się Plazy, bo już miał inne „widoki” co do tego terenu. Potwierdzałby to zresztą fakt, że nie doszedł do skutku pomysł sprzedaży Plazy tym fajansiarzom, co te baraki pod nazwą „Atut” postawili. Czyli był ktoś zainteresowany ciągnięciem w Plazie działalności handlowo-usługowej, ale właściciel miał już inny „pomysł na działkę”.
w
wiadomo
19 lipca, 08:22, GK:

Czyli dalej nic nie wiecie a piszecie...

a wy klikacie i o to nam chodzi.

G
GK
Czyli dalej nic nie wiecie a piszecie...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska