- To zasługa szkoły i wyjątkowo zdolnej młodzieży - nie kryje Zdzisław Kusztal, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego, w którym egzamin z sukcesem zakończyło 100 proc. zdających. Kusztal tłumaczy, że każdy z maturzystów mógł korzystać z dodatkowych zajęć przygotowujących do egzaminów.
- I nie ukrywam, że wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby każdy sumiennie na nie uczęszczał - zaznacza dyr. VIII LO. Poza kilkoma wyjątkami we wszystkich krakowskich szkołach zdała przynajmniej połowa przystępujących do matury.
Maturzyści z Małopolski wypadli wyjątkowo dobrze i uplasowali się powyżej średniej krajowej (średnia 81 proc. zdawal- ności, u nas 84 proc.).
Do egzaminu dojrzałości w naszym regionie podeszło w maju 33 tys. 422 osoby. Tegoroczni absolwenci - dokładnie 30 259 osób - stanowili 91 proc. wszystkich zdających. Pozostali to absolwenci z lat ubiegłych.
Najlepiej z egzaminem poradzili sobie licealiści. Wśród nich oblał co 13. uczeń (zdało ponad 17 tys. osób, na 19 tys. zdających). Najgorzej wypadli uczniowie techników uzupełniających (na 189 osób, które przystąpiły do egzaminu, zdały tylko 42).
W całym mieście jest tylko jedna szkoła, która sukcesem nie może się pochwalić wcale. W technikum nr 26 przy ul. Tynieckiej do matury przystąpił tylko jeden uczeń. Niestety nie powiodło mu się, oblał.
Sesja maturalna rozpoczęła się 7 maja, a zakończyła 28 maja. Uczniowie zdawali 3 egzaminy pisemne - z języka polskiego, matematyki i języka obcego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski).
Egzaminy z tych przedmiotów były obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogli je zdawać na poziomie rozszerzonym.
Maturzyści musieli zdać również dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i obcego. Uczniowie najczęściej wybierali WOS, geografię i biologię. Żeby zaliczyć każdy z egzaminów, trzeba było zdobyć min. 30 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Ci, którym się nie udało, mają prawo do poprawki. Termin egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - od 26 do 30 sierpnia.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+