https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur 2013. Ranking szkół w Nowym Sączu

Teresa Zielińska, Anna Koział-Ogorzałek
Stuprocentową zdawalnością na egzaminach maturalnych mogą pochwalić się trzy nowosądeckie licea: Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, Społeczne Liceum Splot i VII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Kustronia.

W powiecie limanowskim taki wynik uzyskała jedna szkoła - I LO im. Orkana. W powiecie gorlickim żadna, najwyższą tutaj zdawalność (99 proc.) osiągnęło I LO im. Kromera w Gorlicach. Warto dodać jednak, że 100-procentową zdawalnością pochwalić się mogą głównie małe szkoły, z wyjątkiem limanowskiego I LO, gdzie do matury przystąpiło 217 uczniów i uczennic.

Dyrektorzy najlepszych liceów w regionie nie kryją zadowolenia. - Nietrudno uzyskać dobry wynik, jeśli w szkole jest tylko 30 maturzystów - zastrzega Anna Mruk, dyrektorka I LO w Limanowej. Mówi, że wynik to efekt bardzo ciężkiej pracy nauczycieli i uczniów, którzy wiedzą, po co przyszli do szkoły. - Nie miałam jeszcze czasu przejrzeć dokładnie wyników matur, ale z tego, co się zorientowałam, wiem, że matematyka rozszerzona stoi na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie uzyskali 90 albo więcej punktów procentowych - opowiada. Spodziewa się, że około 96 proc. maturzystów pójdzie na studia wyższe. - Tak jest co roku. Z reguły nie mają problemu z dostaniem się na prestiżowe uczelnie - dodaje.

W VII LO przy Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu na studia wybiera się też większość uczniów. Wicedyrektor Zbigniew Kudlik wymienia wśród najchętniej wybieranych uczelni: AGH, Politechnikę Krakowską i sądecką Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Najsłabszą zdawalność w regionie miało LO przy Zespole Szkół nr 1 w Starym Sączu. Tylko 42 proc. jego maturzystów przebrnęło z powodzeniem przez egzamin dojrzałości. Najwyższą średnią na maturze uzyskało Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu, ale zdawały tutaj 24 osoby. W mieście nie miało sobie równych z języka angielskiego (97 proc. na egzaminie pisemnym i 97,5 na ustnym) i polskiego (odpowiednio 69,6 proc. i 98,3 proc.). - Trudne były biologia i fizyka - zauważa dyrektor AKO Bogusław Kołcz. W całej Małopolsce do matury przystąpiły 33 422 osoby, tegoroczni absolwenci stanowili 91 proc. zdających.

Do egzaminu podeszli również absolwenci, którzy świadectwo dojrzałości uzyskali w poprzednich latach, a teraz chcieli podwyższyć wynik egzaminacyjny albo zaliczyć nowy przedmiot. Średnia zdawalność w województwie wyniosła 84 proc. W powiatach limanowskim, gorlickim, nowosądeckim i w Nowym Sączu maturzystów podchodzących pierwszy raz do egzaminu dojrzałości było 5830, w tym 2522 w liceach.

W Nowym Sączu zdawalność matury w ogólniakach wyniosła 90 proc., natomiast we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych - 83 proc., w powiecie nowosądeckim - 86 proc. w liceach i 76 proc. we wszystkich szkołach; w limanowskim - 90 i 88 proc.; w gorlickim - 93 i 84 proc. Młodzież zdecydowanie lepiej radziła sobie na egzaminach ustnych niż pisemnych.

W naszym rankingu uwzględniliśmy średnie wyniki matury w liceach ogólnokształcących.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

U
UCZENNICAA
Widac poziom w Orkanie, najwyzszy wynik matury z majcy
a
ale jest jedno ale..
ranking zdawalności jest wskaźnikiem dla ambitniejszej młodzieży,tudzież rodziców wybierających szkołę ponadgimnazjalną.. i co tu kryć-w czasach niżu demograficznego te wszystkie nowe kierunki typu logistyk,dziennikarz,architekt krajobrazu,itp...otwierane aby ratować niską rekrutację, wymarły by śmiercią naturalną a stare szkoły molochy,które swą świetność mają dawno za sobą zamknięto by dawno na 3 spusty..a tak-rączka rączkę myje a stado baranów cieszy się z papierków z fajną nazwą kierunku..no bo jeśli ich do matury nie dopuszczono-to musi być stado,nieprawdaż?? ogólnie-chory system..
M
Mam wątpliwości...
Szkoła A:
- uczniów w klasach trzecich: 100;
- uczniów kończących szkołę: 80;
- uczniów przystępujących do egzaminów maturalnych: 50;
- absolwentów, którzy zdali maturę: 45 (zdawalność wg OKE: 90%);

Szkoła B:
- uczniów w klasach trzecich: 100;
- uczniów kończących szkołę: 100;
- uczniów przystępujących do egzaminów maturalnych: 100;
- absolwentów, którzy zdali maturę: 90 (zdawalność wg OKE: 90%);

Szkoła C:
- uczniów w klasach trzecich: 100;
- uczniów kończących szkołę: 80;
- uczniów przystępujących do egzaminów maturalnych: 10;
- absolwentów, którzy zdali maturę: 9 (zdawalność wg OKE: 90%);

Wniosek w oparciu o taki "ranking zdawalności": wszystkie szkoły mają taki sam poziom zdawalności matury.

Propozycja/wskazówka dla autorów rankingu: proszę zdobyć dane o ilości uczniów w klasach trzecich i ilości uczniów kończących szkołę, a następnie odnieść ilość uczniów którzy zdali maturę do tych wartości.
N
Nie zgadzam się...
Szkoła A: 100 uczniów.
Średnia z języka polskiego: 50% (100 uczniów);
Średnia z matematyki: 50% (100 uczniów);
Średnia z języka angielskiego: 50% (100 uczniów).

Średnia do rankingu: 50%

Szkoła B: 100 uczniów.
Średnia z języka polskiego: 50% (100 uczniów);
Średnia z matematyki: 50% (100 uczniów);
Średnia z języka angielskiego: 100% (99 uczniów);
Średnia z języka niemieckiego: 0% (1 uczeń);

Średnia do rankingu: 50%

Szkoła C: 100 uczniów.
Średnia z języka polskiego: 50% (100 uczniów);
Średnia z matematyki: 50% (100 uczniów);
Średnia z języka angielskiego: 0% (99 uczniów);
Średnia z języka niemieckiego: 100% (1 uczeń).

Średnia do rankingu: 50%

Wniosek w oparciu o taki "ranking": wszystkie szkoły mają wyniki na tym samym poziomie.

Propozycja/wskazówka dla autorów rankingu: proszę rozważyć możliwość stosowania średniej ważonej dla egzaminów z języków obcych.
p
prawie maturzystka..
a co z tymi tegorocznymi absolwentami technikum,którzy mieli do wyboru albo dostać niedostateczny i nie skończyć szkoły albo dostać dopa lub tróję pod warunkiem,że nie podejdą do matury,żeby nie zaniżyć zdawalności szkoły... zajmijcie się tym co ważne..
M
MM
A jak w Krakowie?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska