Wyniki wyborów do rady powiatu nowosądeckiego 2014. Wygrał...

  Wyniki wyborów do rady powiatu nowosądeckiego 2014. Wygrał PIS [NIEOFICJALNIE]

  Wojciech Chmura

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Witold Kozłowski - sekretarz powiatu nowosądeckiego
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Jerzy Cebula

  Znamy nieoficjalne wyniki wyborów do rady powiatu nowosądeckiego. Po raz pierwszy w historii PiS będzie samodzielnie rządził w radzie. Wybierze też swojego starostę.
  Aż 18 radnych z PiS zasiądzie w nowej Radzie Powiatu Nowosądeckiego, co oznacza pełnię władzy w rękach tej partii i wybór swojego starosty.

  Przebudowie ulegnie układ władzy po raz pierwszy od początku istnienia powiatu, którym od reformy samorządowej rządził Jan Golonka. Na giełdzie kandydatów do fotela starosty wymienia się dzisiaj radnych Marka Kwiatkowskiego, Antoniego Porębę i Józefa Leśniaka. Niewykluczona jest także kandydatura Witolda Kozłowskiego, obecnego sekretarza starostwa, jeśli ten zrezygnowałby z mandatu do sejmiku, co jednak jest wątpliwie.

  - To wielki sukces PiS, podkreśla małopolski lider tej partii senator Stanisław Kogut. W piątek na spotkaniu radnych powiatowych PiS będzie typował kandydata na starostę.

  Podział sił w powiecie
  Z danych (wciąż nieoficjalnych) wynika, że pozostałe mandaty wzięły: związany niemal od początku ze starostą Janem Golonką, Sądecki Ruch Samorządowy - 6 mandatów, PSL mający swoją reprezentację w radzie w osobie m.in. dotychczasowego wicestarosty Mieczysława Kiełbasy - 2 mandaty, Platforma Obywatelska - 2 oraz Polska Razem - 1.

  Z ugrupowania Jarosława Gowina weszła do rady Joanna Stawiarska, żona zwycięskiego wójta Chełmca Bernarda Stawiarskiego. W stosunku do wyniku wyborów z 2010 roku, PiS zdobył o 5 mandatów więcej. Koalicja SRS, PO i PSL miała 16 mandatów, a ma obecnie tylko 10.

  Największym indywidualnym przegranym w wyborach powiatowych jest były przewodniczący rady powiatu, obecnie członek zarządu i jednocześnie lider powiatowych struktur PO Stanisław Wana- towicz. Jako jedyny z zarządu przegrał mandat w wyborach. Pozostali: Józef Broński, Krzysztof Bodziony i wspomniany już Mieczysław Kiełbasa weszli do rady. Ze startu w wyborach zrezygnował obecny starosta Jan Golonka, Jan Dziedzina został wójtem Łącka, a przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Basta oznajmił, że kończy karierę samorządową i nie będzie brał udziału w wyborczych wyścigach.

  - Na taki wynik wyborów w terenie zapracowała sobie Platforma w całym kraju. Miałem dwie propozycje wystartowania z innych list, ale honor mi na to nie pozwolił - stwierdził Wanatowicz. Wielkimi przegranymi są poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk i kandydaci z jego 7 list , którymi chciał zawojować powiat. Nie zdobył jednego mandatu.

  - O wyborze sądeczan zadecydowały szyldy partyjne - mówi poseł. - My jako "Solidarni dla Sądecczyzny" startowaliśmy bez czytelnej identyfikacji politycznej, choć była to inicjatywa SP. Szkoda, że partia Gowina, SP i PiS nie stworzyły koalicji, bo sukces w powiecie byłby jeszcze większy - twierdzi.

  Rada powiatu nowosądeckiego


  Kiełbasa Mieczysław
  Głód Józef
  Bodziony Krzysztof
  Reśko Dariusz
  Oleksy Włodzimierz
  Dobosz Marian
  Kuczaj Marian
  Poradowski Ryszard
  Broński Józef
  Szewczyk Zenon
  Stawiarska Joanna
  Zaremba Tadeusz
  Potoniec Roman
  Leśniak Józef
  Kwiatkowski Marek
  Pławiak Marek
  Paruch Zygmunt
  Kantor Franciszek
  Nika Zofia
  Poręba Antoni
  Koszyk Antoni
  Durlak Wiktor
  Świgut Józef
  Pióro Wiesław
  Ryba Marian
  Sułkowski Stanisław
  Adamczyk Marta
  Gomółka Jan
  Dąbrowski Stanisław

  ***

  Polityka to nie sport
  - Polityka to nie sport ekstremalny, w którym trzeba zdobywać kolejne szczyty. Dla mnie najważniejszą sprawą jest zrównoważony rozwój regionu - tak starosta Jan Golonka tłumaczył fakt, że nie kandyduje do rady powiatu, dodając, że to co najważniejsze przez lata swoich kadencji zrealizował. - Przebudowaliśmy 294 km dróg powiatowych i 51 mostów. A na modernizację krynickiego szpitala poszły 292 mln zł.

  Starszyzna na urlopach
  A Zarówno starosta Jan Golonka, kierujący powiatem od 16 lat, wcześniej zaś w Sądeckiej Strefie Usług Publicznych, lider w konwencie starostów małopolskich, jak i wicestarosta Mieczysław Kiełbasa, szef struktur powiatowych PSL, przebywają obecnie na urlopach. Na zakończenie kadencji otrzymają odprawy i ekwiwalent urlopowy. W przypadku starosty będzie to niecałe 45 tys. zł brutto. Na wicestarostę czeka łączna kwota ok. 50 tys. zł brutto.

  Wyniki wyborów 2014. Kraków: komu pomogą przegrani w wyścigu o fotel prezydenta?  INTERAKTYWNA MAPA: Wyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali


  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to Chełmiec będzie miał pod górkę.

  Wielogłowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Okaże się czy Kwiatkowskiemu zależy na dobru gminy Chełmiec i będzie działał wespół ze swoim dotychczasowym przeciwnikiem Stawiarskim, czy ważniejszy okaże się interes własny i gmina dostanie...rozwiń całość

  Okaże się czy Kwiatkowskiemu zależy na dobru gminy Chełmiec i będzie działał wespół ze swoim dotychczasowym przeciwnikiem Stawiarskim, czy ważniejszy okaże się interes własny i gmina dostanie rykoszetem w prywatnej wojnie obu Panów. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo !

  Dziadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Przed Nowosądecczyzną niebiańskie 4-y lata. Powstanie tu drugi Tyrol! Austriacy będą jeździć na wczasy
  a na w Rożnowie co roku będą organizowane regaty o puchar prezesa!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niech idzie i nie wraca

  Henryk Jabłko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  I nie pomogło rozdawanie jabluszek, przekazywanie samochodów ....etc.
  Golonko otrzymał od wyborców zgnile jabłko. Dawno już na to zasluzyl.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie Kozłowski - może być Poręba lub Lesniak

  edek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Myślę że kandydatura Kozłowskiego nie jest najlepsza bo on rewolucji w powiecie nie zrobi. Był sekretarzem powiatu to zna dyrektorów i jest z nimi powiązany. Ponadto Kozłowski musi iść do zarządu...rozwiń całość

  Myślę że kandydatura Kozłowskiego nie jest najlepsza bo on rewolucji w powiecie nie zrobi. Był sekretarzem powiatu to zna dyrektorów i jest z nimi powiązany. Ponadto Kozłowski musi iść do zarządu województwa walczyć o Sądecczyzna. Najlepszy były ktoś nowy czyli Leśniak z Chełmca lub Poręba z Grybowa. Kwiatkowskiego nie bierzcie pod uwagę bo to karierowicz i leń.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  edek sprzedawca kredek

  mariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  PiS nie ma szans w Sejmiku, tak wiec WK musi chyba pozostac w Brzeznej.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo