Wyniki wyborów 2014. Kraków: komu pomogą przegrani w wyścigu o fotel prezydenta?

Piotr RąpalskiZaktualizowano 
Pokonani politycy mogą teraz poprzeć Majchrowskiego lub Lasotę. Większość czeka na oferty sojuszu. Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Krakowie przeszli: Jacek Majchrowski z wynikiem 39,1 proc. i Marek Lasota, kandydat PiS, z wynikiem 26,99 proc. (dane z 94 proc. komisji wyborczych). Dzieli ich zatem 12 proc. punktów poparcia. O rozstrzygnięciu starcia 30 listopada mogą zdecydować głosy wyborców, którzy wcześniej typowali innych kandydatów. Obaj pretendenci do rządzenia miastem będą zapewne zabiegać o ich poparcie. Kusić spełnieniem postulatów, koalicją, a może nawet posadami?

Wyniki wyborów samorządowych 2014: Wyborcza mapa. Komu wyborcy zaufali, komu już podziękowali [INTERAKTYWNA MAPA]

Jacka Majchrowskiego poprze prawdopodobnie elektorat PO, którego kandydatka Marta Patena osiągnęła słaby wynik (8,7 proc. w naszym sondażu). Prezydent w minionej kadencji zawarł przymierze z PO i długo z nią współpracował. Poza tym, perspektywa aliansu PO-PiS wydaje się niemożliwa, choć... - Będziemy rozmawiać z obydwoma kandydatami i się zastanowimy - dyplomatycznie odpowiada Grzegorz Lipiec, szef małopolskiej PO.

WIDEO: Marta Patena komentuje wyniki wyborów w Krakowie

Mimo takiej sytuacji Lasota liczy jednak na to, że część elektoratu tej partii, jak i innych kandydatów, postawi też na niego. Marzy mu się nawet powrót do koalicji PO-PiS. Przez całą kampanię mówił, że jest politykiem, który chce "przerzucać mosty" między tymi zwaśnionymi ugrupowaniami.

- Wierzę, że wszystkie siły , które dążą do zmian w Krakowie, udzielą mi poparcia - powiedział Lasota.

Kraków. Wybory prezydenta | Create Infographics

Nieoficjalne wyniki wyborów 2014. Kraków: Wyniki z prawie wszystkich komisji [WIDEO, AKTUALIZACJA]

Pewnie przyciągnie on niewielki elektorat Komitetu Obrony Emerytów, Rencistów, Lokatorów Graniwida Sikorskiego (1 proc poparcia). - Mój elektorat zapewne zagłosuje na Lasotę, ale tylko dlatego, że chce jakiejkolwiek zmiany w mieście. Deklaruje on też budowę mieszkań komunalnych i to, że nie zlikwiduje żadnej szkoły, czy szpitala - mówi Sikorski. - Ja oficjalnie nie poprę żadnego z nich. Obaj obiecują sporo, ale to tylko mrzonki na papierze - kwituje Sikorski.

Skoro Lasota reprezentuje jednoczącą się prawicę (poza PiS popiera go Polska Razem i Solidarna Polska), możliwe, że wesprze go też Nowa Prawica. Choć jej kandydat Konrad Berkowicz (4 proc.) nie jest do końca o tym przekonany.

Wyniki wyborów Kraków 2014. Już za cztery lata znów nie będzie kandydata? [KOMENTARZ]

- Będziemy prowadzić rozmowy, bo od tego może zależeć wynik II tury. Istotne będzie dla mnie, który z kandydatów da nam większe możliwości realizowania naszego programu - mówi Berkowicz. A domaga się on ograniczenia biurokracji w mieście. Ma też bardziej radykalne pomysły, jak choćby wprowadzenie zgody na przechodzenie na czerwonym świetle czy też na picie alkoholu na bulwarach wiślanych.

Niezdecydowany jest też Tomasz Leśniak (5,5 proc.), lider komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom. - Dajemy sobie tydzień na zastanowienie. Zależy, który kandydat zapewni realizację naszych postulatów, na przykład przywrócenia publicznych stołówek w szkołach - mówi Leśniak.

Warto przypomnieć, że zlikwidowano je za rządów Jacka Majchrowskiego. A przecież Leśniak dodaje: "Weźmiemy też pod uwagę wiarygodność i przeszłość kandydatów". Na dodatek KPI w ostatnim czasie najgłośniej protestowało przeciwko polityce prezydenta, likwidacji szkół, pomysłowi organizacji zimowych igrzysk, zgodzie na zabudowę części okolic Zakrzówka.

WIDEO: Lasota apeluje o poparcie w drugiej turze

Sławomir Ptaszkiewicz (4,7 proc.) też nie jest zdecydowany. - Potrzebuję kilku dni na przeanalizowanie sytuacji. Kandydaci powinni zabiegać o poparcie, bo chodzi o poważną grupę wyborców - mówi Ptaszkiewicz. Przyznaje jednak, że bliżej mu do Lasoty w kwestii "wyznawanych wartości".

Łukasz Gibała mógłby mieć największe znaczenie,jeśli chodzi o II turę. Osiągnął trzeci co do wielkości wynik (10,2 proc.). - Nie poprę żadnego kandydata, bo jeden od 12 lat nie poradził sobie z problemem korków, a drugi w programie ma same ogólniki - komentuje Gibała. Twierdzi, że nie skusi go też posada wiceprezydenta Krakowa.

WIDEO: Majchrowski: jestem raczej spokojny o wynik w drugiej turze

Co na to Jacek Majchrowski? - To dzięki głosom mieszkańców, a nie jakiejkolwiek partii politycznej, mam największe poparcie i dalej liczę wyłącznie na ich głosy, a nie na poparcie któregoś z przegranych kandydatów - mówi odważnie prezydent.
Co na to nasz ekspert? - Jacek Majchrowski będzie zabiegał o poparcie pozostałego elektoratu, ale tylko ze względów prestiżowych, bo to też mieszkańcy Krakowa. Dla pana Lasoty to być albo nie być. Ale wątpię, że zwiększy swoje poparcie na tyle, by wygrać - komentuje prof. Marek Bankowicz, politolog z UJ.

WIDEO: Majchrowski: Jestem raczej spokojny o wynik

Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki wyborów 2014. Kraków: komu pomogą przegrani w wyścigu o fotel prezydenta? - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
t
taka prawda

2 dni po wyborach i już odsłania się prawdziwa twarz PIS-u. W komentarzach do wyborów grzmi od komentarzy ze strony PIS: "Trzeba powołać komisje", "Trzeba zbadać tę sprawę", "to na pewno oszustwo", "to zamach stanu"... ehhhh nic się nie zmieniła ta partia...

I niestety obawiam się, że mimo obietnic nie zmieni się nic w PIS ani na gruncie krajowym, ani na gruncie samorządowym. Osobiście mi nie odpowiada Kraków, który będzie zamiast iść do przodu lub stać z Majchrowskim, będzie się cofał z Lasotą.

zgłoś
w
wyborca

ktoś chyba ma nie tak pod sufitem, jak myśli, że jak głosowałem na kandydata X to teraz jak na skinienie pójdę za głosem jaśniepana głosować na to co on radzi....
Zwłaszcza, że nie głosowałem na żadnego z drugoturowców. Teraz pozostaje rozgrzeszyć w sobie mniejsze zło. I niekoniecznie widział to będę tak, jak jakiś z już przegranych byłych kandydatów.

zgłoś
w
wyborcza

należy rozdzielać wybory ...co tydzień na inne funkcje
wtedy będzie "jedna" kartka.. nie będzie pomyłek.!

zgłoś
O
Oni wygrali w całej Polsce

Głosuj na PSL

zgłoś
G
Gość

Wybierzcie kogoś z PSL. Albo sami się wybiorą. Oni wygrali już w całej Polsce.

zgłoś
W
Włodek

No tak, Lasota załata wszystkie dziury w Krakowie i da wszystkim wszystko

zgłoś
F
Farmer John

że natychmiast wystąpiły znaczące reperkusje:
•”Na wieść, że PO przegrała z PiS-em serwery się zawiesiły, a na wieść, że przegrywa także z PSL-em – siadły i odmówiły dalszej współpracy”
•”Rewiński: Wybory to przekręt!”
•”Najbardziej skandaliczne wybory w III RP? Takich rzeczy nie widziano nawet w PRL…”
•”24 godziny po wyborach… PKW wciąż nic nie wie!”
•”System nie czyni wydruków”. III RP powalona przez serwery „leśnych dziadków”… ”
•”PKW rozkłada ręce: „Chcemy wierzyć, że system ruszy”. Jak nie, to czeka nas „ręczne” liczenie głosów”
•”PO za mało straszyła PiS-em, a młodzi obwiniają PO o swoje porażki, czyli mainstream tłumaczy wyniki wyborów”
•”Platforma pod przywództwem Kopacz nie zdała wyborczego testu...”
•”Premier” Górski: „Leśne dziadki? No, super, napiszę o nich skecz. PKW to żenada!”
•”PKW łamie Konstytucję! Obliczenia wyników muszą być całkowicie przejrzyste, publiczne, jasne i jawne”
•”Tysiące nieważnych głosów w Malborku. Jedna czwarta wyborców nie wiedziała jak się głosuje?”
•”Zagrożona zaczyna być nie tyle poprawność wyników wyborów samorządowych, co nawet ich legalność. Rośnie też możliwość manipulowania końcowymi wynikami”
•”Macierewicz: „Nie wyobrażam sobie, by wybory prezydenckie mogły być obsługiwane przez ten system i tych ludzi”
•”Czy wyborom samorządowym grozi unieważnienie lub sfałszowanie? Trudno pojąć ten chaos, jeśli jego celem nie jest coś paskudnego”
•”Należy natychmiast odwołać PKW, powołać nową i powtórzyć wybory, choćby liczenie miało się odbyć ręcznie”
•”Leśnym dziadkom już dziękujemy! To powinny być ostatnie wybory nadzorowane przez PKW”
•”Śmietnik z narzuconą flagą zamiast urny wyborczej! Tak wygląda III RP pod rządami PO... Przepełnione urny i upychanie kart do głosowani kijami - tak wyglądały wybory samorządowe 2014. A nawet gorzej, bo za urnę wyborczą robił śmietnik! To wymowny symbol III RP.”
•”Rośnie możliwość manipulowania końcowymi wynikami”
•”Leśne dziadki” mogą się pakować? NIK wchodzi do KBW, do akcji wkracza też Komorowski”
•”Schetyna tłumaczy porażkę PO… aferą madrycką! Z Tuskiem byłoby lepiej?”
•”Zaskoczenie we Wrocławiu i szok w Opolu. Czyli PO traci i jest na kolanach”
•”Zaremba: „Sztuczka z Kopacz nie zadziałała. Powiał zupełnie inny wiatr. To wiatr, który nie sprzyja PO”
•”Małe i wielkie tricki Platformy już nie działają. Ludzie „są bliżej” kogoś zupełnie innego”
•”Dlaczego Ewa Kopacz na podium stała sama?... Bo PO nie miała kogo pokazać”

Czyli wynika i tak, że można śmiało już dzisiaj zakładać i ówże: „Stary wódz PO wraca z brukselskiej banicji do kraju, aby przegranym kolegom udzielić swej wymiernej pomocy, aby ponaprawiać polskie serwery... I wraca wraz z wieloletnim opiekunem-rzecznikiem, oraz w towarzystwie śląskiej komisarz. A zatem, i raczej co jest pewnym, Stary wódz PO wymieni owych „leśnych dziadków” na takich prawdziwych fachowców z kalifornijskiego Silicon Valley. No i wówczas serwery policzą bez zakłóceń i na pewno właściwie. Takim sposobem Stary wódz PO będzie od jesieni 2015 roku I-szym v-ce, a Mr Kaczyński tym jedynym head CEO. Oczywiście, że w URM, bo niby gdzie indziej...” Notabene, w samej Brukseli awanse dobiegły końca, i tam za pobieraną kasę należy efektywnie pracować! Natomiast w PO pracować nie trzeba, bo podatnicy i tak hojnie płacą. I to akurat bez znaczenia, czy owi przez nich opłacani coś dla nich czynią, czy też tylko dla siebie samych!

•”Zamieszanie z budżetem Unii ... W ciągu najbliższych dni Komisja Europejska przedstawi nowy projekt budżetu UE na 2015 rok, po tym gdy dotychczasowe rozmowy w sprawie unijnej kasy nie przyniosły porozumienia... ”
•”PE: Jest wniosek o wotum nieufności wobec nowej Komisji Europejskiej. Chodzi o aferę LuxLeaks”

zgłoś
k
k

Zagłosuję na Lasotę. Nie chodzę do kościoła, ale to nie ma w ogóle związku ze sprawą, nie wiem po co wywlekasz takie kwestie. Myślisz, że teraz nie ma w Krakowie gierek politycznych, gdzie ty żyjesz...

zgłoś
n
nieomylny

A Lasota co, święty? Ten dopiero jest podlizywaczem do masy krytycznej, rowerowego panoszystwa i oprotestowania nowych arterii komunikacyjnych. W jego programie masz zamknięcie centrum miasta dla ruchu samochodowego, w jego programie masz odejście od parkingów w centrum,... . Dlatego na niego nie zagłosuję.

zgłoś
d
dfg123

Przeczytaj te brednie, które napisałeś i będziesz wiedział, ze nie masz nic do powiedzenia i potrafisz tylko narzekać.

zgłoś
a
antypis

bo cały czas się odzywają wściekłe ujadania. Lasota człowiekiem niesekciarskim? A to, co wyprawia w IPN-ie? To, że się wilk ubierze w owczą skórę nie sprawi, że wilkiem być przestanie. Lasota ma silne "plecy" i to go głównie pcha do przodu. Nie zgadzam się na robienie z Krakowa bastionu PiS-u

zgłoś
o
ortografia

za to Lasota sam Ci te dziury załata własnoręcznie, taaa...

zgłoś
m
michelin

nie możemy dopuścić, żeby w Krakowie rządził PiS, bo tu się zrobi ul pełen zawiści i gierek politycznych

zgłoś
M
Mati

Majchrowski tak jest pewny swojej wygranej, że nie liczy się z protestami mieszkańców Podgórek Tynieckich, Sidziny, Tyńca i Skotnik i zaczął budowę spopielarni. Buldożery niszczą siedliska motyli chronionych czerwończyków i modraszków a także węży gniewoszy. Na naszych oczach tereny spacerów i grzybobrania zamieniają się w betonową pustynię. Jedyne obszary nieskażonej przyrody zamieniają się w ruinę. Jest to żywy obraz całej prezydentury Jacka Majchrowskiego - zniszczenie, zadłużenie i ruina. Musimy mu powiedzieć wreszcie : mamy tego dość. Chcemy życie w mieście dla ludzi a nie dewoloperów i kombinatorów z Łodzi! Łodzianie do Łodzi, my mamy wystarczająco dużo swoich, krakowskich firm.

zgłoś
p
pirelli

Głosujmy na majchrowskiego to ta stara niedołęga poszerzy nam strefę parkowania na cały Kraków.
Kawał starego piernika

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3