Kudzia zdobył 2130 głosów (61,51 proc.). Jego kontrkandydat - Adam Kawula uzyskał poparcie rzędu 38,49 proc. Zagłosowały na niego 1333 osoby.
Wybory samorządowe 2018 w województwie małopolskim: wyniki, frekwencja NA ŻYWO [WYNIKI WYBORÓW 2018]
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów [WYNIKI WYBORÓW II TURA]
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w gminie Jordanów. Kto zostanie wójtem gminy Jordanów?
Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów samorządowych 2018 na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. W gminie Jordanów w drugiej turze okaże się, kto zostanie wójtem. Kiedy poznamy wyniki wyborów 2018 na wójta gminy Jordanów? W niedzielę, 4 listopada, po zakończeniu ciszy wyborczej na naszej stronie znajdziecie, pierwsze sondażowe wyniki wyborów samorządowych 2018. Na oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać trochę dłużej.
Wybory samorządowe 2018 w Małopolsce - I tura: frekwencja
Z sondażowych badań Ipsos wynika, że frekwencja w pierwszej turze wyborów samorządowych wyniosła 51,3 proc. To prawdopodobnie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Cztery lata temu frekwencja wyniosła 47,4 proc.
PKW podała również, że w Krakowie zagłosowało 55,99 proc. mieszkańców. W Małopolsce głos oddało 53,55 proc. uprawnionych do głosowania.
Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo głosować
Masz prawo do głosowania w wyborach samorządowych, jeżeli jesteś obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat. Musisz także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa.
Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy, w której stale zamieszkujesz. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic Warszawy.
Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej i nie jesteś obywatelem polskim, masz prawo głosowania w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Musisz jednak stale mieszkać na obszarze danej gminy i być wpisany do stałego rejestru wyborców.
Nie mają prawa głosowania osoby:
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu.
„Stałe zamieszkanie” oznacza, że stale przebywasz w określonej miejscowości pod konkretnym adresem i masz zamiar przebywać w tym miejscu w przyszłości. Przyjmuje się, że osoba, która stale mieszka w danym miejscu, prowadzi w nim swoje codzienne życie, nocuje w nim i jest z nim związana materialnie.
Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców w gminie, w której stale mieszkasz. W wyborach samorządowych głosować możesz wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.
Wyjątek dotyczy osób, przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: