https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w gminie Jordanów. Artur Kudzia nowym wójtem [WYNIKI WYBORÓW]

Łukasz Bobek
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Jordanowie
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Jordanowie Andrzej Banaś
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w gminie Jordanów. Oficjalne wyniki drugiej tury w gminie Jordanów w powiecie suskim jednoznacznie wskazują, że nowym wójtem został Artur Kudzia.

Kudzia zdobył 2130 głosów (61,51 proc.). Jego kontrkandydat - Adam Kawula uzyskał poparcie rzędu 38,49 proc. Zagłosowały na niego 1333 osoby.

Wybory samorządowe 2018 w województwie małopolskim: wyniki, frekwencja NA ŻYWO [WYNIKI WYBORÓW 2018]

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów [WYNIKI WYBORÓW II TURA]

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w gminie Jordanów. Kto zostanie wójtem gminy Jordanów?

Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów samorządowych 2018 na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. W gminie Jordanów w drugiej turze okaże się, kto zostanie wójtem. Kiedy poznamy wyniki wyborów 2018 na wójta gminy Jordanów? W niedzielę, 4 listopada, po zakończeniu ciszy wyborczej na naszej stronie znajdziecie, pierwsze sondażowe wyniki wyborów samorządowych 2018. Na oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać trochę dłużej.

Wybory samorządowe 2018 w Małopolsce - I tura: frekwencja

Z sondażowych badań Ipsos wynika, że frekwencja w pierwszej turze wyborów samorządowych wyniosła 51,3 proc. To prawdopodobnie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Cztery lata temu frekwencja wyniosła 47,4 proc.

PKW podała również, że w Krakowie zagłosowało 55,99 proc. mieszkańców. W Małopolsce głos oddało 53,55 proc. uprawnionych do głosowania.

Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo głosować

Masz prawo do głosowania w wyborach samorządowych, jeżeli jesteś obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat. Musisz także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa.

Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy, w której stale zamieszkujesz. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic Warszawy.

Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej i nie jesteś obywatelem polskim, masz prawo głosowania w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Musisz jednak stale mieszkać na obszarze danej gminy i być wpisany do stałego rejestru wyborców.

Nie mają prawa głosowania osoby:

  • pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu.

„Stałe zamieszkanie” oznacza, że stale przebywasz w określonej miejscowości pod konkretnym adresem i masz zamiar przebywać w tym miejscu w przyszłości. Przyjmuje się, że osoba, która stale mieszka w danym miejscu, prowadzi w nim swoje codzienne życie, nocuje w nim i jest z nim związana materialnie.

Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców w gminie, w której stale mieszkasz. W wyborach samorządowych głosować możesz wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.

Wyjątek dotyczy osób, przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska