Wybory samorządowe 2018 w województwie małopolskim: wyniki, frekwencja NA ŻYWO [WYNIKI WYBORÓW 2018]
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów [WYNIKI WYBORÓW II TURA]
W Proszowicach II tura zakończyła się zwycięstwem urzędującego od czterech lat Grzegorz Cichego (startował ze swojego komitetu, ale z poparciem PiS). W niedzielę zdobył 4166 głosów. Jego rywal, 30-letni radny Mateusz Gajda (kandydat związanego z Kukiz`15 KW KPR Razem) otrzymał 3061 głosów.
O wygranej Grzegorza Cichego zdecydowali w dużym stopniu mieszkańcy wsi. W czterech miejskich komisjach obwodowych wyższe poparcie uzyskał Mateusz Gajda. Urzędujący burmistrz zwyciężył z kolei wszędzie, gdzie głosowali mieszkańcy wsi. Dodatkowo przed II turą poparł go Jacek Tomasik (kandydat Koalicji Obywatelskiej z poparciem PSL), który zajął 3. miejsce w I turze głosowania. - Osiągnąłem ponad 1100 głosów przewagi, to jest duży kapitał. Mam lekki niedosyt jeżeli chodzi o wynik w mieście, ale na to złożyło się wiele czynników. Radny Mateusz Gajda tu mieszka, tu chodził do szkoły, tu pracuje. Myślę, gdy wykonamy planowaną rewitalizację Proszowic, ta tendencja się zmieni - mówi Grzegorz Cichy.
Sytuacja burmistrza po wyborach będzie o tyle niekomfortowa, że jego rywal wprowadził do Rady Miejskiej siedmiu radnych, a oficjalnie poparło go jeszcze dwóch kolejnych. Z kolei z komitetu Grzegorza Cichego radnymi zostało pięcioro kandydatów. Mateusz Gajda często podkreślał ten fakt w kampanii wyborczej. Burmistrz przypomina jednak, że już w kończącej się kadencji nie miał mocnego wsparcia w radzie. - Myślę, że gdy zacznie się codzienna praca, będziemy ze sobą współpracować.
Burmistrz Cichy już w czasie kampanii akcentował, że bardzo liczy na dobrą współpracę z sejmikiem województwa, w którym większość ma PiS. - Wierzę, że teraz znajdą się pieniądze na oczekiwany przez mieszkańców wariantów przebiegu drugiego etapu obwodnicy Proszowic - deklarował.
Jeszcze po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników głosowani Mateusz Gajda pogratulował zwycięzcy i zaapelował do swoich wyborców, by zaakceptowali decyzję mieszkańców. W rozmowie z reporterem Dziennika Polskiego zapewnił, że nie będzie chciał wpływać na decyzje radnych ze swojego komitetu "z tylnego siedzenia". - Burmistrzowi i gminie życzę jak najlepiej. Chciałbym, aby się rozwijała. A c do radnych to każdy został wybrany przez określoną grupę mieszkańców i będą działać w ich interesie - mówi.
Frekwencja wyborcza w gminie wyniosła ponad 54 proc.
Wybory samorządowe 2018. Jak głosować? ZASADY, TERMIN WYBORÓW, KARTY DO GŁOSOWANIA
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Proszowicach. Kto zostanie burmistrzem Proszowic?
Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów samorządowych 2018 na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. W Proszowicach w drugiej turze okaże się, kto zostanie burmistrzem.
Wybory samorządowe 2018 w Małopolsce - I tura: frekwencja
Z sondażowych badań Ipsos wynika, że frekwencja w pierwszej turze wyborów samorządowych wyniosła 51,3 proc. To prawdopodobnie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Cztery lata temu frekwencja wyniosła 47,4 proc.
PKW podała również, że w Krakowie zagłosowało 55,99 proc. mieszkańców. W Małopolsce głos oddało 53,55 proc. uprawnionych do głosowania.
Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo głosować
Masz prawo do głosowania w wyborach samorządowych, jeżeli jesteś obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat. Musisz także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa.
Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy, w której stale zamieszkujesz. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic Warszawy.
Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej i nie jesteś obywatelem polskim, masz prawo głosowania w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Musisz jednak stale mieszkać na obszarze danej gminy i być wpisany do stałego rejestru wyborców.
Nie mają prawa głosowania osoby:
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu.
„Stałe zamieszkanie” oznacza, że stale przebywasz w określonej miejscowości pod konkretnym adresem i masz zamiar przebywać w tym miejscu w przyszłości. Przyjmuje się, że osoba, która stale mieszka w danym miejscu, prowadzi w nim swoje codzienne życie, nocuje w nim i jest z nim związana materialnie.
Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców w gminie, w której stale mieszkasz. W wyborach samorządowych głosować możesz wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.
Wyjątek dotyczy osób, przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje.
FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?
KONIECZNIE SPRAWDŹ: