- Od sierpnia trwają sklepowe kampanie „back to school”. Półki uginają się pod ciężarem nowych kolekcji plecaków i przyborów szkolnych z najmodniejszymi motywami sezonu. Zawsze lepiej sprawdzić, czy ceny z tych promocji są rzeczywiście okazyjne. Znacznie korzystniej jest zrobić część zakupów na przykład w lipcu. Wtedy skorzystamy z niższych cen pożądanych produktów. Bardzo często sklepy podwyższają ceny w „gorących” okresach. Klienci nieświadomie przepłacają – mówi Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.
Jak nie przepłacić za wyprawkę szkolną?
Lista zakupów to postawa oszczędności. Jeśli nie chcecie kupić rzeczy, które okażą się dziecku niepotrzebne, zróbcie listę zakupów. Spis potrzebnych artykułów najlepiej przygotować w na podstawie planu lekcji dziecka. Niestety nie znamy go w lipcu. Jednak można sprawdzić w internecie czy w kolejnej klasie dochodzi nowy przedmiot i odpowiednio się przygotować. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nauczyciel polskiego będzie wymagał w nowym roku szkolnym zeszytu w trzy linie, czy jedną, lepiej poczekać. Zawsze pojedyncze brakujące rzeczy można dokupić w pierwszych dniach września.
Wybierając droższe elementy wyprawki, opłaca się sprawdzić, czy inne sklepy oferują je w niższej cenie. Z pewnością atrakcyjną ofertą mogą się pochwalić sklepy internetowe. Ponoszą niższe koszty stałe niż stacjonarne. Dzięki temu przyciągają klientów atrakcyjnymi cenami. Warto z ich propozycji skorzystać.
- Jeśli macie możliwość, obejrzyjcie produkt, który chcecie kupić, stacjonarnie. Sprawdzenie na żywo, czy plecak ma odpowiednie wymiary a buty dobrze leżą, jest bardzo wygodne. Później możemy zweryfikować ceny sklepów internetowych – mówi ekspert.
Skorzystaj z dofinansowania 300+
Już drugi rok można skorzystać z programu „Dobry start”. W roku szkolnym 2018/2019 z programu 300+ skorzystało 4,4 miliona dzieci. W tym roku zasady przyznawania świadczenia się nie zmieniają.
Wsparcie przysługuje na każde dziecko do 20 roku życia lub do 24 roku życia, jeżeli dziecko ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego lub potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Pieniądze nie będą wypłacane rodzicom przedszkolaków i studentów.
Kiedy zostanie wypłacone 300 zł na dziecko?
Wnioski o świadczenie „Dobry start” można składać w sposób tradycyjny lub elektronicznie. W pierwszym przypadku należy to zrobić w urzędzie miasta, gminy lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Dokładnie tam, gdzie składamy wnioski o 500+.
Jeżeli chcecie złożyć wniosek o 300+ nie wychodząc z domu, skorzystajcie z portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej albo bankowości elektronicznej.
Wnioski tradycyjne będzie można składać od 1 sierpnia do 30 listopada, natomiast w wersji elektronicznej od 1 lipca.
Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 30 września. Na rozpatrzenie wniosków złożonych później urzędy będą miały 2 miesiące.
Obejrzyj wideo:
Szef dzwoni w czasie urlopu. Odbierać czy nie?
