https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysoka na 5 metrów Szopka Krakowska zdobi wnętrze kościoła na Zabełczu w Nowym Sączu

Alicja Fałek
Opracowanie:
Szopkę Krakowską w parafii na Zabełczu w Nowym Sączu można oglądać jeszcze przez kilka dni
Szopkę Krakowską w parafii na Zabełczu w Nowym Sączu można oglądać jeszcze przez kilka dni Damian Radziak
Osoby, które do 2 lutego odwiedzą kościół parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na osiedlu Zabełcze w Nowym Sączu, będą mieć niepowtarzalną okazję, by zobaczyć najprawdopodobniej największą Szopkę Krakowską w kraju. Ma ona ponad 5 metrów wysokości i zawiera elementy architektury Krakowa oraz postacie związane ze stolicą Małopolski.

W kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu można podziwiać miniaturowy pałac, który stworzony został z elementów wzorowanych na architekturze Krakowa. Konstrukcja w najwyższym punkcie ma 501 centymetrów wysokości, a szeroka jest na 275 cm. Jej głębokość to 111 centymetrów.

W szopce oprócz Świętej Rodziny, pasterzy i trzech królów, są również bohaterowie historii i legend Krakowa i Polski. Niekiedy pojawiają się tradycyjne kukiełki służące do odgrywania pastorałkowych przedstawień.

Konstrukcję charakteryzuje wielowieżowość, pionowa symetria, połyskliwy, różnobarwny materiał i przebogata ornamentyka. Podświetlonych zostało w niej 108 witraży oraz 80 innych okienek.

- Jest dziełem kilku osób, które łącznie poświęciły na jej wykonanie około 10 tysięcy godzin w ciągu trzech lat – informuje ks. Eugeniusz Mrożek, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

W latach 2008-2010 była przygotowywana na Konkurs Szopek Krakowskich, który od lat organizowany jest w Krakowie. W 2010 roku zdobyła I nagrodę i jak do tej pory, była najwyższą szopką w historii rywalizacji.

Głównym autorem szopki jest Marek Markowski, który odpowiadał za projekt i konstrukcję. Wraz z nim pracowali: Renata Markowska - konstrukcja, dekoracja, stroje figurek, Edward Markowski - ornamenty, Marek Markowski (syn) - rzeźby i odlewy. Pomagali też pozostali członkowie rodziny.

Szopkę Krakowską w kościele na Zabełczu można oglądać przed i po mszach świętych oraz nabożeństwach do 2 lutego 2025 roku.

Polecane

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska