https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej malownicze trasy Beskidu Sądeckiego na jesień. Tutaj nie spotkacie tłumów, a znajdziecie ciszę i spokój

Alicja Fałek
Beskid Sądecki jest idealny na piesze wędrówki jesienią. Zobacz, gdzie warto się wybrać. Kliknij kolejne zdjęcie w galerii
Beskid Sądecki jest idealny na piesze wędrówki jesienią. Zobacz, gdzie warto się wybrać. Kliknij kolejne zdjęcie w galerii Adam Olszowski Fotografia
Beskid Sądecki rozciąga się na powierzchni około 670 km kw. pomiędzy Dunajcem na zachodzie, a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką na wschodzie. Kusi nie tylko wiosną i latem. Warto wybrać się na górskie szlaki zwłaszcza jesienią, kiedy drzewa zaczynają się już złocić. Widoki potrafią zapierać dech w piersiach. Podpowiadamy najbardziej malownicze trasy, w które warto wyruszyć.

Beskid Sądecki - tu nie ma tłumów, jak w Tatrach

Beskid Sądecki tworzą cztery pasma górskie: Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej, Góry Leluchowskie oraz Góry Lubowelskie, które niemal w całości leżą po stronie słowackiej. Pasma te dzieli Dolina Popradu. To wszystko sprawia, że Beskid Sądecki jest krainą różnorodności. To idealne miejsce na długie wędrówki, rajdy rowerowe, a także biegi górskie.

Do pokonania są liczne szlaki ze wzniesieniami od 700 do 1266 m n.p.m. - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego to Radziejowa. Większość tras wiedzie wzniesieniami bez gwałtownych i męczących podejść. Każdy kusi fantastycznymi widokami. Nie trzeba wcale jechać na Podhale, by podziwiać Tatry. Przy dobrej pogodzie z różnych miejsc Beskidu Sądeckiego widać je, jak na dłoni. Plusem jest też sieć dobrze zlokalizowanych schronisk.

Co najistotniejsze, Beskid Sądecki wciąż nie jest aż tak bardzo popularny wśród turystów. Dlatego wybierając się na szlak nie spotkamy tam tłumów, jak w Tatrach. Za to cieszyć można się ciszą i spokojem.

Wybierając się na jesienną wędrówkę trzeba pamiętać, żeby zabrać wygodne buty, kurtkę przeciwdeszczową oraz i wodę. Dobrze też mieć naładowaną baterię w telefonie i zainstalowaną aplikację Na Ratunek, dzięki której w razie potrzeby, łatwo namierzą nas ratownicy GOPR.

Trasy mniej i bardziej wymagające w Beskidzie Sądeckim

Zaczynamy od mniej oczywistej trasy, która wiedzie nas wzdłuż Jeziora Rożnowskiego. Z Rojówki przez Just, Znamirowice (na zdjęciu) możemy dotrzeć do zapory w Rożnowie. Trasa zajmie około 3 h 45 m.

Łabowska Hala to miejsce, dobrze znane i niezwykle urokliwe. Chętnie też odwiedzane ze względu na schronisko, które się tam znajduje. Na Łabowską można dotrzeć trasą z Łomnicy Zdroju przez Parchowatkę lub z Piwnicznej-Zdroju przez Kicarz i Łomnicę Zdrój. Obie drogi szacowane są na około 3 h. Krócej, bo zaledwie 2 h potrzebujemy na przejście z Łabowej przez Łabowiec. Jest jeszcze ekstremalna trasa, dla zaprawionych piechurów prowadząca przez Łabowską Halę. W ponad 10 h można przejść przez Rytro, Makowicę, Pisaną Halę, Łanowską Halę, Runek, Jaworzynę Krynicką aż do Krynicy-Zdroju.

Jaworzyna Krynicka to szczyt Beskidu Sadeckiego, skąd można podziwiać jedne z najlepszych widoków. Ale również trasy prowadzące na szczyt, czy przez niego potrafią zachwycać. Do wyboru: Krynica – Krzyżowa – Jaworzynka – Kopciowa (długość 8,3 km, czas przejścia 3 h); Krynica – Czarny Potok – Jaworzyna (długość 6,1 km, czas przejścia 3 h); Jaworzyna Krynicka – Muszyna (długość 8,8 km, czas przejścia 3 h), czy Krynica – Czarny Potok – Jaworzyna – Runek (długość szlaku 9,9 km, czas przejścia 3 h). Jest jeszcze trasa, ana której pokonanie potrzeba co najmniej 10,5 h z Rytra przez Makowicę, Pisaną Halę, Łabowską Halę, Runek i Jaworzynę Krynicką do Krynicy-Zdroju.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju również oferuje wspaniałe widoki. Dla leniwych jest wjazd kolejką. Ale my zachęcamy do wyprawy na dłuższe trasy, prowadzące przez ten szczyt. Do wyboru dwie: Kopciowa – Huzary – Góra Parkowa – Krynica o długość 8,7 km i czas przejścia 2,30 h lub Krynica – Góra Parkowa – Szalone – Powroźnik o długość 9,5 km i czasie przejścia 3 h 15 min.

Niemcowa także przyciąga turystów. Można tam dotrzeć trasą prowadzącą z Piwnicznej-Zdroju, gdzie po drodze można zatrzymać się przy kapliczce (czas przejście około 2 h 15 min) lub wybrać w dłuższą wędrówkę, piękną ale wymagającą trasą: Przehyba – Radziejowa – Wielki Rogacz – Niemcowa – Rytro (czas przejścia tam 2 h 15 min).

Warto także wybrać się na Obidzę, która znajduje się w Paśmie Radziejowej albo wybrać jedną z tras prowadzącą przez nią. Do wyboru: Piwniczna Zdrój PKP – Kosarzyska – Obidza – Jaworki (czas przejścia 5,30 h); Obidza – Jazowsko – Bucznik – Rokita – Przełęcz Przysłop (czas przejścia 1,30h) lub Piwniczna Zdrój (PKP) – Eliaszówka – Obidza (czas przejścia 3 h 45 min).

Dla osób, które lubią spacerować idealna będzie Cyrla i niewielkie schronisko, które się tam znajduje. Można tam dotrzeć z Rytra, po drodze odwiedzając ruiny zamku. Spacer zajmie około 1 h 40 m. Stamtąd prowadzi również szlak na Jaworzynę Krynicką.

Muszyna to również nieoczywisty wybór, ale trasy tam wiodące mają swój urok. Do uzdrowiska a potem do zrekontruowanych ruin zamku, skąd można podziwiać panoramę Muszyny, można przejść z Pustej Wielkiej przez Szczawnik (czas przejścia tam 3 h 15 min) lub z Jaworzyny Krynickiej (8,8 km, czas przejścia to 3 h).

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
a te barany z całej Polski ciągną do Zakpoca choć tam plują po nich i łupią niemiłosiernie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska