Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIII Festiwal Tańców Dworskich Na finiszu

Monika Jagiełło
Ciekawie zapowiada się pokaz w wykonaniu hinduskiej tancerki Alaknandy Bose, dzięki której poznamy taniec indyjski z XVIII wieku
Ciekawie zapowiada się pokaz w wykonaniu hinduskiej tancerki Alaknandy Bose, dzięki której poznamy taniec indyjski z XVIII wieku mat. organizatora
Tegoroczna edycja "Cracovia Danza" to interesująca podróż do czasów, gdy na europejskich dworach dawały o sobie znać fascynacje tańcem egzotycznym.

Tegoroczną edycję festiwalu można nazwać przełomową. Jej temat "Europejski taniec dworski XVIII wieku" przypomina widzom, jak w owym czasie dwory europejskie otwierały się na nowe formy taneczne. Dzięki temu zobaczymy m.in. imponujący "kathak" - dworski taniec indyjski.

Dzisiejsze spotkania z tańcem odbywać się będą w Willi Decjusza. Na początek wykład wybitnej specjalistki prof. Claudii Jeschke, która łączy pasję tańca z pracą naukową. Jeschke, znana z promowania wiedzy o tańcu, poprowadzi spotkanie pt. "Taniec i choreografie w operze Idomeneo W.A. Mozarta"(godz. 17.30). Ilustracją wykładu będzie pokaz tańca solisty Baletu Narodowego w Berlinie, Rainera Krenstettera. Po jego występie zatańczy zespół "Decius Danza" (godz. 19.00).

W sobotę przeniesiemy się do centrum Krakowa. Od południa na Zamku Królewskim na Wawelu, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, w Barbakanie oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) zobaczymy 11 zespołów zajmujących się tańcami dawnymi z Polski, Włoch, Rosji. Będą to m.in. Teatr Tańca Historycznego "Al'entrada" czy Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego Comhlan. Pokazy potrwają do 17.00 (w sobotę i niedzielę).

Najważniejszym punktem festiwalu będzie sobotni wieczór zaplanowany w Filharmonii Krakowskiej. Spektakl pt. "Tańce i balety w XVIII wieku" (godz. 20) to zwieńczenie myśli przewodniej festiwalu. Na scenie pojawią się postaci z baletów"Wykwintne Indie" Rameau i "Idomeneo" Mozarta. Wystąpią: wspomniany Rainer Krenstetter, Marie-Claire Bär Le Corre (francuskie tańce średniowiecza i renesansu), Barbara Segal (angielski taniec dworski) i dyrektor festiwalu Romana Agnel, która wykona z Baletem Dworskim "Cracovia Danza" emocjonującą hiszpańską sarabandę. Ciekawie zapowiada się pokaz w wykonaniu hinduskiej tancerki Alaknandy Bose, dzięki której poznamy taniec indyjski z XVIII wieku. Będzie to niezwykły widok: hinduskie tancerki noszą piękne, ale niezwykle ciężkie kostiumy. Ich przyozdobione dzwoneczkami stopy muszą udźwignąć ciężar dochodzący niekiedy 40 kilogramów.

W tym roku do miejsc festiwalowych dołączyły Zamek Królewski w Niepołomicach i Zamek w Pieskowej Skale. W Niepołomicach zobaczymy "Dziecięce igraszki i dworskie zabawy" Capelli Nicopolensis (sb., godz. 15), a w Pieskowej Skale "Bajkę o księżniczkach" Capelli Antiqua Bialostociensis (ndz., godz. 15).

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Dyrektor MORD-u chce ograniczyć ruch "elek" Przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska