- Według kodeksu pracy, mobbing to m.in. uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie. A konkretnie?
- Na przykład zatajanie ważnych informacji, umyślne doprowadzanie do przeciążenia pracą, niewykonalne terminy, dodatkowe zadania, przeszkadzanie w wykonywaniu pracy. Przykładem zachowań o charakterze mobbingowym jest też przydzielanie nieistotnych zadań, ciągłe upominanie, odbieranie zadań wymagających odpowiedzialności. Mobbing w każdej postaci polega na manipulacji uczuciami ofiary, aby u mobbingowanego wywołać i podtrzymywać lęk, poczucie winy lub uczucie poniżenia, upokorzenia. Te trzy emocje, jeśli są długotrwałe i silne, mogą doprowadzić do rozstroju nerwowego i do bardzo negatywnych skutków zdrowotnych.
- Jaki jest najbardziej wyrafinowany sposób mobbingowania?
- Poniżanie, czyli wszelkiego rodzaju dyskredytowanie, osiągnięć osoby mobbingowanej. Jest to też najczęstszy sposób podważenia jej poczucia wartości jako pracownika. Może się to odbywać słowami, poprzez nadmierne krytykowanie jej pracy wprost, ewentualnie z użyciem krzyku i poniżających wyrażeń.
- Ile razy ktoś musi nas obrazić, żeby zostało to zakwalifikowane jako mobbing? Definicja mobbingu jest pod tym względem mało precyzyjna.
- Mobbing jest pewnym procesem. Zgodnie z kodeksową definicją musi być długotrwały. Nie można wskazać konkretnie, ile to ma być: tydzień, miesiąc, rok. Do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie, bo każdy człowiek ma inny wskaźnik tolerancji na różne zachowania. Żeby dane zachowanie mogło zostać zakwalifikowane jako mobbing, musi ono spełniać wszystkie przesłanki wymienione w kodeksie pracy, czyli być działaniem lub zachowaniem o charakterze uporczywym, długotrwałym, skierowanym lub dotyczącym pracownika.
- Niektóre działania i zachowania są trudne do udowodnienia, na przykład znęcanie się psychiczne. Jak w takiej sytuacji mamy walczyć z osobą, która nas mobbinguje?
- Przemocą psychiczną są pogróżki, zastraszanie, obraźliwe uwagi, używanie wulgaryzmów, przezywanie, szydzenie, wygrażanie pięścią, plucie, a nawet ostentacyjna cisza w obecności ofiary. Z tym wszystkim można walczyć. O ile jest to możliwe, należy tego rodzaju zachowania zgłaszać przełożonemu drogą służbową, czyli w formie pisemnej. Jeżeli w zakładzie obowiązuje procedura antymobbingowa należy stosować się do jej wytycznych.
- Inspekcja pracy nie zajmuje się anonimami. Dlaczego w przypadku mobbingu tak ważne jest ujawnienie się?
- Mobbing jest zjawiskiem i nie da się go "badać" kontrolować w dokumentacji, stąd konieczne jest ankietowanie, przesłuchiwanie świadków pod kątem konkretnej osoby. Wszystko po to, aby ustalić, czy w stosunku do niej rzeczywiście pojawiały się zachowania o charakterze mobbingowym.
